Csíkszenttamás határában. A polgárőrök többek között a terménylopásokat szeretnék megakadályozni
Fotó: Veres Nándor
Önkéntes alapon működő polgárőrséget hozott létre a csíkszenttamási önkormányzat, amelynek elsődleges célja – jelenleg – a terménylopás visszaszorítása. A polgárőrség három hete kezdte el működését, huszonegy tagja pedig három-négy fős csapatokban naponta járőröz a településen.
2017. szeptember 05., 11:472017. szeptember 05., 11:47
Kedves Róbert polgármester elmondta, a polgárőrség alapításának gondolata már tavaly megfogalmazódott, idén márciustól toborozták hangsúlyosabban a tagokat, és napra pontosan három hete megtartották az első hivatalos találkozót, azóta pedig folyamatosan dolgoznak.
A polgármester elmondása szerint elsősorban a lopásokat szeretnék megelőzni, a településen ugyanis gyakran megtörtént, hogy ismeretlenek eltulajdonították a gazdák terményét, főleg pityókát és takarmányt.
„A polgármesteri hivatal volt az ötletgazda, és elkezdtünk keresni olyan személyeket, akik önkéntesen vállalják, hogy járőröznek a településen. Miután összeállt a csapat, a tagok közül választottunk egy vezetőt, akinek többek között az a feladata, hogy vezesse a beosztást, és kövesse, hogy melyik időpontban ki kell menjen járőrözni.
A munka is három hete kezdődött el, azóta minden este 3–4 személy járőröz a keleti és a nyugati fordulóban. A lakók nagyon pozitívan fogadták a kezdeményezést, mindenki támogatja, hiszen már most, három hét után érezhető a kedvező hatása. Ahhoz képest, hogy korábban mennyi problémánk volt,
Valószínűleg híre ment, hogy újabban őrzik a földeket Csíkszenttamáson, és már a polgárőrség puszta létezése megtette a hatását. Ebben az időszakban tehát a terménylopás visszaszorítása a fő célunk, de a jövőben szeretnénk a településen belül is odafigyelni a közbiztonságra. Oda fogunk figyelni az idegen személyekre, továbbá az őszi időszakban a legeltetést is figyelemmel kísérjük. A rendőrség is nyitottan fogadta a kezdeményezést, partnerséget ajánlottak, és ha valami gond van, kérhetjük a segítségüket. Egyelőre tapasztalatokat gyűjtünk, de ettől függetlenül vannak hosszú távú terveink, a hivatalos forma megteremtése mellett ruházat és járművásárlás is tervben van” – sorolta Kedves.
A szenttamásiakat megelőzték a szomszédos nagyközség, Csíkszentdomokos lakói, akik két éve működtetnek önkéntes polgárőrséget. Utóbbi már egy éve nonprofit egyesületként van bejegyezve – számolt be megkeresésünkre Karda Róbert domokosi polgármester, a polgárőrség alapítója és korábbi vezetője. Elmondása szerint 25 aktív tagja van az egyesületnek, és ma már saját, feliratozott jármű, illetve megkülönböztető ruházat (egyforma mellény, póló, kalap és jelvény) áll rendelkezésükre.
A polgármester szerint nagyon hasznos, hogy működik, és sok kedvező hozadéka volt a polgárőrségnek az elmúlt két évben. A tagok naponta járőröznek, és diszpécserszolgálatuk is van. A diszpécser koordinálja a munkájukat, szükség esetén telefonon és üzenetben értesíti őket, és elvégzi a beosztást is.
Az egyesületnek egyébként elnöke és vezetőtanácsa van, saját irodájuk azonban még nincs, de ennek kialakítása is a terveik között szerepel. A polgármester kiemelte,
A polgárőrök segítségével fogták el a betörőket
A csíkszentdomokosi polgárőrség legkiemelkedőbb esete az volt, amikor tetten értek egy szervezett tolvajbandát, akik egy idős domokosi házaspár lakásába törtek be. A három tettes közül egyet menekülés közben sikerült feltartóztatniuk a polgárőröknek, akit ezt követően átadtak a rendőrségnek, az elkövető pedig jelenleg is börtönbüntetését tölti. A másik két tettest a polgárőrség kameráinak segítségével azonosították, és a rendőrök el is fogták őket Csíkszeredában. Karda Róbert hozzátette, a polgárőrség elsősorban a jelenlétével járul hozzá a bűncselekmények megelőzéséhez.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
szóljon hozzá!