Csíkszenttamás határában. A polgárőrök többek között a terménylopásokat szeretnék megakadályozni
Fotó: Veres Nándor
Önkéntes alapon működő polgárőrséget hozott létre a csíkszenttamási önkormányzat, amelynek elsődleges célja – jelenleg – a terménylopás visszaszorítása. A polgárőrség három hete kezdte el működését, huszonegy tagja pedig három-négy fős csapatokban naponta járőröz a településen.
2017. szeptember 05., 11:472017. szeptember 05., 11:47
Kedves Róbert polgármester elmondta, a polgárőrség alapításának gondolata már tavaly megfogalmazódott, idén márciustól toborozták hangsúlyosabban a tagokat, és napra pontosan három hete megtartották az első hivatalos találkozót, azóta pedig folyamatosan dolgoznak.
A polgármester elmondása szerint elsősorban a lopásokat szeretnék megelőzni, a településen ugyanis gyakran megtörtént, hogy ismeretlenek eltulajdonították a gazdák terményét, főleg pityókát és takarmányt.
„A polgármesteri hivatal volt az ötletgazda, és elkezdtünk keresni olyan személyeket, akik önkéntesen vállalják, hogy járőröznek a településen. Miután összeállt a csapat, a tagok közül választottunk egy vezetőt, akinek többek között az a feladata, hogy vezesse a beosztást, és kövesse, hogy melyik időpontban ki kell menjen járőrözni.
A munka is három hete kezdődött el, azóta minden este 3–4 személy járőröz a keleti és a nyugati fordulóban. A lakók nagyon pozitívan fogadták a kezdeményezést, mindenki támogatja, hiszen már most, három hét után érezhető a kedvező hatása. Ahhoz képest, hogy korábban mennyi problémánk volt,
Valószínűleg híre ment, hogy újabban őrzik a földeket Csíkszenttamáson, és már a polgárőrség puszta létezése megtette a hatását. Ebben az időszakban tehát a terménylopás visszaszorítása a fő célunk, de a jövőben szeretnénk a településen belül is odafigyelni a közbiztonságra. Oda fogunk figyelni az idegen személyekre, továbbá az őszi időszakban a legeltetést is figyelemmel kísérjük. A rendőrség is nyitottan fogadta a kezdeményezést, partnerséget ajánlottak, és ha valami gond van, kérhetjük a segítségüket. Egyelőre tapasztalatokat gyűjtünk, de ettől függetlenül vannak hosszú távú terveink, a hivatalos forma megteremtése mellett ruházat és járművásárlás is tervben van” – sorolta Kedves.
A szenttamásiakat megelőzték a szomszédos nagyközség, Csíkszentdomokos lakói, akik két éve működtetnek önkéntes polgárőrséget. Utóbbi már egy éve nonprofit egyesületként van bejegyezve – számolt be megkeresésünkre Karda Róbert domokosi polgármester, a polgárőrség alapítója és korábbi vezetője. Elmondása szerint 25 aktív tagja van az egyesületnek, és ma már saját, feliratozott jármű, illetve megkülönböztető ruházat (egyforma mellény, póló, kalap és jelvény) áll rendelkezésükre.
A polgármester szerint nagyon hasznos, hogy működik, és sok kedvező hozadéka volt a polgárőrségnek az elmúlt két évben. A tagok naponta járőröznek, és diszpécserszolgálatuk is van. A diszpécser koordinálja a munkájukat, szükség esetén telefonon és üzenetben értesíti őket, és elvégzi a beosztást is.
Az egyesületnek egyébként elnöke és vezetőtanácsa van, saját irodájuk azonban még nincs, de ennek kialakítása is a terveik között szerepel. A polgármester kiemelte,
A polgárőrök segítségével fogták el a betörőket
A csíkszentdomokosi polgárőrség legkiemelkedőbb esete az volt, amikor tetten értek egy szervezett tolvajbandát, akik egy idős domokosi házaspár lakásába törtek be. A három tettes közül egyet menekülés közben sikerült feltartóztatniuk a polgárőröknek, akit ezt követően átadtak a rendőrségnek, az elkövető pedig jelenleg is börtönbüntetését tölti. A másik két tettest a polgárőrség kameráinak segítségével azonosították, és a rendőrök el is fogták őket Csíkszeredában. Karda Róbert hozzátette, a polgárőrség elsősorban a jelenlétével járul hozzá a bűncselekmények megelőzéséhez.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!