
Alternatív – és egyben a törvények betartására ösztönző – megoldást kínál a csíkszentkirályi piknikező
Fotó: Veres Nándor
A természetben történő piknikezés szabályozásáról még 2012-ben határozott a kormány, miután az emberek többsége szemetesen hagyta az erdőket és patakok mentét. Egy országos program részeként Hargita megyében elsőként Csíkszentkirály mellett alakítanak ki szabályozott piknikezőhelyet.
2020. augusztus 21., 22:072020. augusztus 21., 22:07
A 2012/54-es számú törvény előírja, hogy a megfelelő piknikezőhelyek kialakítására az önkormányzatoknak kell saját költségvetésükből pénzt elkülöníteniük. A vadkempingezést visszaszorítani hivatott rendelet értelmében ezeken a helyszíneken a megfelelő parkolóhelyek kialakításán túl a keletkezett hulladékot szelektíven kell gyűjteni, tüzet pedig csak az erre kijelölt helyen szabad gyújtani.
A környék lakóit tilos hangoskodással zavarni, továbbá illemhelyeket is biztosítani kell a látogatók számára. Amennyiben a piknikező nem vét a fenti szabályok ellen, de nem a célra kijelölt helyen telepszik le, szintén felelősségre vonható. Alapvető szabály, hogy a helyszínt tisztán kell hagyni a piknikezés után. A környezetvédelmi szabályok megsértése 200-tól 2000 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, míg a zaj- és tűzvédelmi szabályok elleni vétség akár 3000 lejes büntetést is vonhat maga után.
Fotó: Veres Nándor
A csíkszentimrei Büdösfürdő felé vezető út mentén kialakított területen az odalátogatók számára padokat és asztalokat helyeztek ki, ezek egy része tetővel is rendelkezik. A helyszínt ellátták sütésre alkalmas tűzrakó helyekkel. A betartandó szabályokra tájékoztató táblák hívják fel a figyelmet. A kültéri elemeken és a bejáratnál is a Poiana Ciucaș felirat olvasható. Az Ursus cégcsoporthoz tartozó, brassói illetőségű sörgyártó vállalat helyi önkormányzatokkal partnerségben több hasonló pihenőhelyet is létrehozott már egy országos program részeként 2019-ben: Brassóban kettőt, Iași, Galați és Prahova megyékben egyet-egyet.
Fotó: Veres Nándor
A program részeként meglévő szabadidős helyszíneket újítanak fel vagy teljesen új parkokat alakítanak ki, a cél a lakosság kimozdítása a természetbe, modern és tisztán tartott, különleges helyekre, ahol a lazítást nem sínyli meg a környezet.
Az egyedülálló park ugyanakkor még nem nyerte el végső formáját, több, a szabályozásban foglalt kritérium (szemeteskukák kihelyezése, mellékhelyiségek és vízhálózat megléte) teljesítése után vehetik birtokukba a lazítani vágyók.
Fotó: Veres Nándor
Bányatelepből piknikezőhely
A büdösfürdői egykori cinóberbányából kitermelt nyersanyag feldolgozására létesített, majd bezárt bányatelepet és a közeli ülepítőt, amelyből korábban az esőzések nyomán környezetre veszélyes üledék is jutott a folyóvizekbe, a 2000-es években számolta fel egy erre szakosodott cég. Helyreállították a természetes környezetet, a bányatelepen, amelynek helyén a piknikezőhely létesült, a betonozott út, és egy leromlott épület maradt meg, amelyet a község vett ügykezelésbe, de felújítása még nem történt meg.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
9 hozzászólás