Alternatív – és egyben a törvények betartására ösztönző – megoldást kínál a csíkszentkirályi piknikező
Fotó: Veres Nándor
A természetben történő piknikezés szabályozásáról még 2012-ben határozott a kormány, miután az emberek többsége szemetesen hagyta az erdőket és patakok mentét. Egy országos program részeként Hargita megyében elsőként Csíkszentkirály mellett alakítanak ki szabályozott piknikezőhelyet.
2020. augusztus 21., 22:072020. augusztus 21., 22:07
A 2012/54-es számú törvény előírja, hogy a megfelelő piknikezőhelyek kialakítására az önkormányzatoknak kell saját költségvetésükből pénzt elkülöníteniük. A vadkempingezést visszaszorítani hivatott rendelet értelmében ezeken a helyszíneken a megfelelő parkolóhelyek kialakításán túl a keletkezett hulladékot szelektíven kell gyűjteni, tüzet pedig csak az erre kijelölt helyen szabad gyújtani.
A környék lakóit tilos hangoskodással zavarni, továbbá illemhelyeket is biztosítani kell a látogatók számára. Amennyiben a piknikező nem vét a fenti szabályok ellen, de nem a célra kijelölt helyen telepszik le, szintén felelősségre vonható. Alapvető szabály, hogy a helyszínt tisztán kell hagyni a piknikezés után. A környezetvédelmi szabályok megsértése 200-tól 2000 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, míg a zaj- és tűzvédelmi szabályok elleni vétség akár 3000 lejes büntetést is vonhat maga után.
Fotó: Veres Nándor
A csíkszentimrei Büdösfürdő felé vezető út mentén kialakított területen az odalátogatók számára padokat és asztalokat helyeztek ki, ezek egy része tetővel is rendelkezik. A helyszínt ellátták sütésre alkalmas tűzrakó helyekkel. A betartandó szabályokra tájékoztató táblák hívják fel a figyelmet. A kültéri elemeken és a bejáratnál is a Poiana Ciucaș felirat olvasható. Az Ursus cégcsoporthoz tartozó, brassói illetőségű sörgyártó vállalat helyi önkormányzatokkal partnerségben több hasonló pihenőhelyet is létrehozott már egy országos program részeként 2019-ben: Brassóban kettőt, Iași, Galați és Prahova megyékben egyet-egyet.
Fotó: Veres Nándor
A program részeként meglévő szabadidős helyszíneket újítanak fel vagy teljesen új parkokat alakítanak ki, a cél a lakosság kimozdítása a természetbe, modern és tisztán tartott, különleges helyekre, ahol a lazítást nem sínyli meg a környezet.
Az egyedülálló park ugyanakkor még nem nyerte el végső formáját, több, a szabályozásban foglalt kritérium (szemeteskukák kihelyezése, mellékhelyiségek és vízhálózat megléte) teljesítése után vehetik birtokukba a lazítani vágyók.
Fotó: Veres Nándor
Bányatelepből piknikezőhely
A büdösfürdői egykori cinóberbányából kitermelt nyersanyag feldolgozására létesített, majd bezárt bányatelepet és a közeli ülepítőt, amelyből korábban az esőzések nyomán környezetre veszélyes üledék is jutott a folyóvizekbe, a 2000-es években számolta fel egy erre szakosodott cég. Helyreállították a természetes környezetet, a bányatelepen, amelynek helyén a piknikezőhely létesült, a betonozott út, és egy leromlott épület maradt meg, amelyet a község vett ügykezelésbe, de felújítása még nem történt meg.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) öt erdélyi és moldvai megye folyóira.
Lezárták fél sávon a 13B jelzésű országút egy szakaszát Parajd és Borzont között – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Tánczos Barna ügyvivő pénzügyminiszter a csütörtöki kormányülés előtt kijelentette, nincs veszélyben a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak kifizetése, illetve a beruházások finanszírozása.
A parajdi sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt jótékonysági koncert szervezésébe kezdett a ManGoRise zenekar. A kezdeményezéshez ismert előadókat hívnak, a teljes bevételt Parajd megsegítésére ajánlják fel.
Elárasztotta a víz a bözödújfalusi Összetartozás temploma fele vezető utat és a teraszt is, így nem tudják ott fogadni a lovas zarándokokat áldozócsütörtökön.
A parajdi óriás sótelep gyökere akár három kilométer mélységig is lenyúlik. A sótömzs vízszintes síkban enyhén ellipszis alakú, átmérői 1,2 és 1,4 kilométeresek – írja tanulmányában Horváth István geológus.
Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóan Buzău megyében, a Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Csíkmindszenten és Nagykadácsban is láttak medvét csütörtök reggel, mindkét esetről Ro-Alert üzenetben értesítették a lakosságot.
Tervezett karbantartási munkálatok miatt csütörtökön néhány órán át szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda több utcájában is – tájékoztat a városháza az áramszolgáltató közleménye alapján.
9 hozzászólás