Mindent megtesznek, hogy a marosvécsi kastély „nehogy elaludjon”

A marosvécsi Kemény-kastély várja a látogatókat •  Fotó: Boda L. Gergely

A marosvécsi Kemény-kastély várja a látogatókat

Fotó: Boda L. Gergely

A helikoni íróközösségre, a két világháború közötti erdélyi magyar írókra, báró Kemény János mecénásra, irodalomszervezőre, az ötven éve elhunyt Áprily Lajosra emlékeztek a hétvégén Marosvécsen, a kastély parkjában álló kőasztalnál.

Antal Erika

2017. július 31., 15:292017. július 31., 15:29

Noha évről évre apad azok száma, akik ilyenkor kizarándokolnak a vécsi kastély kertjébe, H. Szabó Gyula szervező úgy értékelte a Vásárhelyi Hírlapnak, hogy fontos a megemlékezés, őrizni és ápolni a helikoni íróközösség emlékét, rendezvényeket szervezni, hogy megmaradjon a köztudatban: Erdély írói egykor ott évente összegyűltek, és megpróbáltak az erdélyi létért, annak jobbá tételéért cselekedni. Míg évekkel korábban a falubeliek is ellátogattak a helikoni kőasztalhoz, most csak a fellépő iskolások és azok szülei képviselték a falu közösségét.

Ötven éve hunyt el Áprily Lajos

A Helikon – Kemény János Alapítvány által kezdeményezett és az idén tizenhetedik alkalommal megszervezett helikoni írók leszármazottai találkozójának célja, hogy összegyűjtse azoknak az íróknak, költőknek és irodalompártolóknak a leszármazottait, akik felmenőikre, apáikra, nagyapáikra emlékezve idézzék meg az egykori helikoni találkozók és résztvevőinek szellemiségét, továbbéltessék azt, megosszák személyes és családi emlékeiket másokkal is. Az évek során részt vett a találkozón a Kemény János-leszármazottak mellett Bánffy Miklós, Kós Károly, Szentimrei Jenő, Makkai Sándor, Berde Mária, Kacsó Sándor, Tavaszy Sándor, Vita Zsigmond, Wass Albert, Olosz Lajos, Sipos Domokos, Gyallay Domokos, Gulácsy Irén, Kádár Imre, Kovács Dezső, Járosi Andor, Jékely Zoltán, Endre Károly egyenes vagy oldalági leszármazottja.

A szervezők minden évben a kerek évfordulós személyiségekre összpontosítanak, ennek jegyében az idén az ötven éve elhunyt Áprily Lajosra emlékeztek.

A kastélyparkba összegyűlteket H. Szabó Gyula köszöntötte, majd Ördög Ferencnek, Marosvécs polgármesterének adta át a szót. Az elöljáró sajnálatát fejezte ki, hogy ilyen kevesen gyűltek össze, de ahogy fogalmazott,

Idézet
aki itt van, az a szívén hordozza az eseményt.

Benkő Mihály helyi református lelkipásztor a korunkra jellemző gyors és folyamatos változásokra hívta fel a figyelmet ünnepi beszédében, illetve arra, hogy mennyire fontos ezekben az időkben is meg-megállni és emlékezni, feltekinteni a nagy elődökre, azokra, akik itt, a várkertben emberségről, megmaradásról, kultúráról és Erdélyről mertek álmodni. Kemény János báró az anyagi áldozatokat sem sajnálta meghozni ezekért a találkozókért, nyaranta vendégül látta barátait, írótársait, az irodalom krémjét, olyanokat ültetett le az asztala mellé, akiknek a világnézete, meggyőződése nem egyezett, de mégis képesek voltak elfogadni, meghallgatni a másikat.

A helikoni kőasztalnál emlékeztek a két világháború közötti erdélyi magyar irodalmi közösségre •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

A helikoni kőasztalnál emlékeztek a két világháború közötti erdélyi magyar irodalmi közösségre

Fotó: Boda L. Gergely

Végül Szabó Dániel, a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház művésze, illetve mint a helikoni íróközösség tagjának, Szentimrei Jenőnek a leszármazottja, Kuncz Aladár 1926-ban Áprily Lajosnak írt szövegét olvasta fel. A marosvécsi iskolások néptánccsoportjának, majd Marozsán Csaba színművész előadásával folytatódott az ünnepség a kastély udvarán, illetve emeleti termében.

Kemény János regényes élete

A helikoni asztalnál tartott megemlékezés előtti napon, bent a kastélyban báró Kemény Jánosról nyílt kiállítás. Kemény János 1903. szeptember 1-jén Pittsburgben született, az Amerikai Egyesült Államok Penssylvania államában. Édesapja, Kemény István halála után, édesanyja, Ida Berenice Mitchel a négy gyermekkel Erdélybe emigrál férje erdélyi családjához, így kerülnek Kemény Ödönhöz, Kemény János apai nagyapjához Alsójárába, ahol tizenhárom éven át otthonra találnak. Onnan ment János tízévesen a Kolozsvári Református Kollégiumba tanulni – olvasható a kiállítás első pannóján a báró életrajza.

Kemény János 1921-ben beiratkozott a bécsi egyetem erdőmérnöki szakára, 1923-ban pedig megörökölve a vécsi várat, tartalmas életének új fejezete veszi kezdetét. Önéletrajzából tudható, hogy a reá szállt vagyonnal az volt a szándéka, hogy azt a kultúra és a művelődés céljaira fordítsa. Az idők folyamán igyekezett is e fogadalmának eleget tenni. 1923-ban elveszi Augusta Patont, a Görögországban élő angol régész lányát, hat gyerekük születik. A család főleg Marosvécsen és Kolozsváron él, 1944 után pedig Marosvásárhelyen telepedik le.

1926. július 16. és 18. között szervezi meg Marosvécsen az erdélyi írókat tömörítő első Erdélyi Helikon találkozót, amelyet aztán 1944-ig minden évben megszervez.

A helikoni közösség vécsi találkozásainak napirendjén rendszeresen szerepelt a szabad kritikai szellem, az irodalmon kívüli szempontoktól mentes kritikai hang kialakítása, a román és erdélyi német irodalom megismertetése, a román és szász írók egyesületeivel, folyóirataival való kapcsolatteremtés, a romániai magyar színjátszás ügyének támogatása, a hazai drámatermés ösztönzése és e művek színpadra segítése, az irodalmi társaságokkal és egyesületekkel való együttműködés, az erdélyi tudományos élet támogatása, az írók külföldi tanulmányútjainak elősegítése, írói segélyek, díjak kiosztása, diákok irodalomtörténeti versenyeinek szorgalmazása, pályázat összefoglaló magyar irodalomtörténet megírására.

Koszorút helyeztek el Kemény János síremlékénél •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Koszorút helyeztek el Kemény János síremlékénél

Fotó: Boda L. Gergely

Irodalomszervező, mecénás és mészégető

Kemény János a marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Társaság élén töltött be irodalomszervezői szerepet 1928-től a társaság megszűnéséig, 1931-ben átvette a Kolozsvári Thália Magyar Színház Rt. vezetését mint elnök-igazgató, amit tíz éven keresztül, annak megszűnéséig töltött be, majd 1941–1944 között főigazgatóként irányította a Kolozsvári Nemzeti Színház próza- és operatársulatát. 1945–1952 között a marosvásárhelyi Székely Színház egyik alapítója és dramaturgja, míg

a kommunista hatalom arra kényszerítette, hogy mészégető munkásként keresse kenyerét a marosvásárhelyi kisállomás melletti mészégető telepen.

Kemény János nem roppant össze, ezt a munkát is méltósággal végezte két éven át, amikor megengedték neki, hogy a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben könyvtárosi állást vállaljon 1954–1958 között. Azt követően 1968-ig, nyugdíjazásáig a Művészet, illetve az Új Élet folyóirat színházi és művészeti rovatának vezetője volt Marosvásárhelyen. Temetésén, 1971 októberében az egész falu részt vett és kísérte koporsóját a vécsi vár udvarába, ahová később, 1989-ben felesége is követte.

Várkastély egykor

A Kelemen-havasok lábánál, a Maros jobb partján, Marosvécs felett áll a Kemény-kastély. A települést 1228-ban castrum Wecheu néven említik először írásos emlékek, a várat az egykori római castrum helyére, annak köveit felhasználva építették. A mongol hadjárat utáni időszakban került Vécs környéke a Tomaj nemzetséghez, majd a Losonci családhoz. 1319 és 1467 között a vár a Bánffy-család tulajdonában állt, ám a Mátyás király elleni összeesküvésben való részvételük miatt elveszítették a birtokot, amelynek tulajdonosai között a továbbiakban szerepel Ungor János udvari vitéz, Szobi Mihály, Werbőczy István, I. (Zápolya) János király, Ártándi Pál és Balázs, Kendy Ferenc, Hagymási Kristóf, Kerecsényi Judit, Báthory Zsigmond, Bocskai István, Bethlen Gábor, I. Rákóczi György, II. Rákóczi György, Kemény János fejedelem.

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

A szabályos alaprajzú várkastély 20×20 méteres zárt, belső udvarát kétemeletes palotaszárnyak határolják. Az épület földszintjén főként gazdasági célokat szolgáló helyiségek voltak, az első emeleten kaptak helyet a birtokos család lakó- és a reprezentációs termei. A később épült második emeleten hálószobákat és ebédlőt alakítottak ki. Egykor a várkastélyt vizesárok övezte, egy felvonóhídon lehetett megközelíteni a bejárati kaput.

A háború alatt a kastélyt kifosztják, berendezését, könyvtárát széthordják, illetve megsemmisítik. A rendszerváltás után Kemény János legkisebb fia, Kemény Miklós (1940–2010) visszaigényelte a kastélyt, amelyet a visszaszolgáltatás után még egy ideig a Marosvécsi Rehabilitációs Központ használt. Kemény Miklós tervei között egy „Új Helikon” alapítása szerepelt, vagyis az erdélyi magyar kultúrát szolgáló helyszínként képzelte el az épületet. 2000-ben be is jegyezték a Helikon – Kemény János Alapítványt. 2014. szeptember 30-án a Kemény család újra birtokba vette a kastélyt.

Nagy Kemény Géza, az örökösök egyike, a marosvécsi Kemény-kastély működtetője, a Vásárhelyi Hírlap érdeklődésére elmondta,

mindent megtesznek, hogy „a kastély nehogy elaludjon”,

néptánctalálkozókat szerveznek, bálokat, koncerteket, találkozókat, „Egyetlen támogatónk van, az a magyar kormány” – hangsúlyozta Nagy Kemény Géza, hozzátéve, hogy minden látogató is az, azzal, hogy vesz egy „téglajegyet”, amivel hozzájárul a kastély működtetéséhez, felújításához. Folyamatosan érkeznek a csoportok, leginkább Magyarországról, ugyanakkor egyre több a román vendég is – mondta a tulajdonos, felhívva a figyelmet arra is, hogy szakavatott idegenvezető mutatja be az odalátogatóknak – magyar, román és angol nyelven – a kastélyt, amely a nyitvatartási idő szerint hétfő kivételével minden nap délelőtt 10 és délután 5 óra között látogatható, azonban ha valaki később érkezik, nem utasítják el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 18., szerda

Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá

Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész, nemrég került be a háromszéki köztudatba, életútját még mindig övezik homályos foltok. Ez a céhes városban, szerdán megrendezett emléknapon is hangsúlyossá vált.

Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá
2024. december 18., szerda

Napelemparkot létesít Gyergyóalfalu

250 kilowattóra kapacitású napelemparkot építhet egy nyertes pályázat révén Gyergyóalfalu önkormányzata. Ez a község közvilágításának és intézményei energiaigényének nagy részét biztosítani fogja.

Napelemparkot létesít Gyergyóalfalu
Napelemparkot létesít Gyergyóalfalu
2024. december 18., szerda

Napelemparkot létesít Gyergyóalfalu

2024. december 18., szerda

Kiskorú sérült meg egy lakástűzben Marosludason

Tűz ütött ki Marosludason egy lakóházban szerda este, amelyben egy 17 éves kiskorú is égési sérüléseket szenvedett.

Kiskorú sérült meg egy lakástűzben Marosludason
2024. december 18., szerda

Megrendítő csendben emlékeztek a székelyudvarhelyi bentlakás-tragédia áldozataira

Pontosan olyan mély csend ült a székelyudvarhelyi Márton Áron térre szerda délután, mint az egy évvel azelőtti tragédia estéjén, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része beomlott, és a törmelékek alól minden diák kimentése befejeződött.

Megrendítő csendben emlékeztek a székelyudvarhelyi bentlakás-tragédia áldozataira
2024. december 18., szerda

Mulasztás miatt kell bírságot fizetnie a kovásznai szívkórháznak

Vállalkozásokat, sőt a kovásznai szívkórházat is megbírságolta a környezetőrség megyei kirendeltsége különböző mulasztások miatt.

Mulasztás miatt kell bírságot fizetnie a kovásznai szívkórháznak
2024. december 18., szerda

Két autó ütközött Dánoson, többen megsérültek

Közúti baleset történt Dánoson, melynek nyomán négy személy megsérült szerdán délután. Az érintett szakaszon teljes útzárra kell számítani.

Két autó ütközött Dánoson, többen megsérültek
2024. december 18., szerda

Tiszteletreméltó Márton Áron – egy lépéssel közelebb a boldoggá avatáshoz

Mától kezdve Márton Áron püspökünk nem az Isten szolgája, hanem a Tiszteletreméltó címet viseli – adta hírül közleményben a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Tiszteletreméltó Márton Áron – egy lépéssel közelebb a boldoggá avatáshoz
2024. december 18., szerda

Még várnia kell a lakosságnak az állomási tó birtokbavételére

Jövő nyárra befejeződhetnek a sepsiszentgyörgyi állomási tónál kialakított szabadidős övezetnél zajló munkálatok, akkor nyújthatja a városlakóknak mindazt, amit az önkormányzat eltervezett és amit már nagyon várnak a környékbeliek.

Még várnia kell a lakosságnak az állomási tó birtokbavételére
2024. december 18., szerda

Mécsesek emlékeztetnek a bentlakástragédiára

Pislákoló mécsesek emlékeztetik a székelyudvarhelyieket az egy évvel ezelőtt történt tragédiára, amikor december 18-án délután beomlott a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, két fiatal életét követelve.

Mécsesek emlékeztetnek a bentlakástragédiára
2024. december 18., szerda

Autószerelő műhely áll lángokban Máréfalván

Autószerelő műhely gyulladt ki Máréfalván szerdán délelőtt, mintegy 150 négyzetméternyi területen ég az épület.

Autószerelő műhely áll lángokban Máréfalván
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!