A 2003-ból származó 41. számú kormányhatározat szabályozza a névváltoztatás lehetőségét
Fotó: Veres Nándor
Bár sokan szeretnék nevüket a magyar helyesírás szabályai szerint látni a személyi irataikban, kevésbé vannak tisztában azzal, hogy ez miként lehetséges. Pedig törvény szabályozza a névváltoztatást, amely ha indokolt, akkor lehetséges.
2020. november 07., 11:572020. november 07., 11:57
2020. október 20., 11:102020. október 20., 11:10
A Maros megyei lakosságnyilvántartó hivatalban érdeklődtünk arról, hogy aki meg szeretné változtatni a nevét, hová fordulhat és milyen lehetőségei vannak. Codruța Sava igazgató elmondta, a polgármesteri hivatalok feladatkörébe tartozik a névváltoztatás. A 2003-ból származó 41. számú kormányhatározat pontosan leírja, milyen esetekben kérheti valaki a nevének a megváltoztatását.
„Többféle okból szoktak névváltoztatást kérni: elsősorban a helyesírási, illetve nyelvi szabályok miatt, továbbá akkor, ha a család- vagy személynevük nem felel meg, mert idegenül cseng, vagy az illető megismeri a vér szerinti szüleit és szeretné felvenni azt a nevet, amit születésekor adtak neki” – sorolta az igazgatónő, hozzátéve,
A törvény szerint lehet kérni a névváltoztatást abban az esetben is, ha az igénylőnek a szülei korábban nevet változtattak és szeretné ő is azt a nevet viselni a továbbiakban, vagy ha a család egyik tagjának eltérő neve van és szeretné, ha az a név szerepelne az irataiban, mind a többi családtagé. Vagy ha házasságkötéskor a felek egymás nevét felvették, de később, mondjuk válás után ki-ki szeretné a saját nevét visszaszerezni. Akkor is igényelhető a névcsere, ha valaki a szakmai vagy a művésznevén válik ismertté, népszerűvé, és szeretné azt a nevét hivatalosítani.
Aki tehát elhatározza magát, hogy Alexandruból Sándor, vagy Elisabetből Erzsébet lesz hivatalosan is, az annak a városnak vagy községnek a polgármesteri hivatalánál kell kérvényeznie, ahol lakik. A kérvényhez a következő iratokat kell csatolnia: személyi igazolvány eredetije és másolata, a külföldön élő román állampolgároknak az útlevelüket, vagy amennyiben az nincs, egy igazolást az igazságügyi minisztériumtól az állampolgárságukról; esetenként házasságlevelet és a kiskorú gyerekek születési bizonyítványát, engedélyezett fordítótól egy igazolást, hogy a helyesírás szerint hogyan írják a nevét.
Meg kell indokolni a névváltoztatást. A polgármesteri hivatal anyakönyvi hivatalában egy új anyakönyvi kivonatot adnak, a régit pedig megsemmisítik.
Érdeklődésünkre a székelyudvarhelyi polgármesteri hivataltól megtudtuk, idén mindössze kilenc alkalommal kértek névváltoztatást. Ezek közül
„Nem jellemző, hogy névváltoztatást igényelnek Székelyudvarhelyen” – summázta Zörgő Noémi sajtószóvivő.
A Maros megyei nagyközségben, Vámosgálfalván sokan élnek a lehetőséggel, és akár a magyar helyesírás szabályai szerint kérik nevük átírását, akár, mert csúnyán hangzik a nevük – válaszolta érdeklődésünkre Balogh Elemér polgármester, hozzátéve, hogy
Ez idő- és pénzigényes, de sokan még ennek ellenére is vállalják, hogy a múlt rendszerben helytelenül írt, vagy román nyelvre fordított nevüket kijavítsák.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!