
A pályázati dokumentáció nem készül el időre, így a székelyudvarhelyi kórház részt sem vett a kiírásban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Minden bizonnyal több millió lejtől esett el a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, mivel nem sikerült pályázatot leadniuk a 2020-ban kiírt Nagy Infrastruktúra Operatív Programra, amelyet európai uniós alapokból finanszíroztak. Összehasonlításként: Csíkszeredában ezzel szemben 19,2 millió lejt költhet a Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre.
2021. május 11., 09:112021. május 11., 09:11
2021. május 11., 12:262021. május 11., 12:26
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programjában (POIM) 350 millió euróra pályázhattak a romániai egészségügyi intézmények a koronavírus elleni védekezés költségeinek megtérítésére, illetve egyes eszközök, gyógyszerek beszerzésére. Többen éltek is a lehetőséggel: a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre közel húsz millió lejt kapott, a Sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 14 millió lejt nyert; a Maros megyei tanácshoz tartozó Maros Megyei Klinikai Kórház 48 millió lejes támogatást kapott a fent említett alapból. Erről a lehetőségről maradt le a Székelyudvarhelyi Városi Kórház.
Fél éve, tavaly decemberben helyezték előzetes letartóztatásba Lukács Antalt, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház menedzserét, valamint az intézmény két másik munkatársát. Abban az évben az egészségügyi intézmény vezetőtanácsa utoljára májusban ült össze.
– elevenítette fel kérésünkre Zakariás Zoltán parlamenti képviselő, aki korábban a városi kórház vezetőtanácsának is tagja volt. Mint megtudtuk, az általa májusban összehívott ülésen Zakariás a város nevében kérte a menedzsert: számoljon be arról, hogy a járványhelyzet tükrében milyen lépéseket tett a kórház és a személyzet felkészítésére, mivel azonban az igazgató ezt megtagadta, többé nem gyűlt össze a vezető testület.
A Zakariás által elmondottakat Zörgő Noémi is megerősítette: a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője elmondta, a városvezetés valóban jelezte még tavaly az igazgatónak a pályázati lehetőséget, felajánlva a polgármesteri apparátus segítségét, Lukács akkori elmondása szerint azonban megbízott egy pályázatíró szakcéget a feladattal. A folyamat további része már ködbe veszett. Az ügyről a kórház időközben ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila sem tudott bővebb információval szolgálni. Kifejtette: a 2020-as évről nem áll módjában információkkal szolgálni, hiszen az a felfüggesztett menedzser tevékenységéhez kötődik.
A korábbi kórházmenedzser ígéretéhez híven valóban felvette a kapcsolatot egy pályázatíró szakcéggel, erről a csíkszeredai Planificatio Kft. tavaly júniusban saját honlapján is beszámolt. Akkor azt írták, segítik az udvarhelyi kórház Covid-19-beszerzéseit közbeszerzési tanácsadással, illetve a pályázat leadását is támogatják.
„A járvány egy teljesen újszerű helyzet elé állította a kórházakat, ezért ebbéli, díjmentes segítségünket más intézménynek is felajánlottuk. Sőt, a pályázatírás kapcsán a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat is megkerestük, ők Hargita Megye Tanácsának segítségével már összeállították a pályázatot. Székelyudvarhelyen viszont elkezdődött a közös munka” – mondta el lapunknak Csák László, a csíkszeredai szakcég vezetője.
Az eszközigény összeírása eleinte operatívan ment, tette hozzá, aztán a járvány fokozódása miatt vagy más okokból, a pályázatot nem sikerült a leadási határidőig elkészíteni.
– jegyezte meg a szakember. Az ügyben Lukács Antal, korábbi kórházmenedzsert is kerestük, ám nem sikerült elérnünk.
Korrupciógyanú
Mint ismeretes, április végén négy rendbeli hivatali visszaélés és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt Országos Korrupcióellenes Ügyészség vádat emelt Lukács Antal, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház korábbi menedzsere ellen. Az ügyben B. E., a kórház közbeszerzéssel foglalkozó egységének munkatársa és B. L. ellen is vádat emelt a DNA (utóbbi a bűncselekmények feltételezett elkövetésekor raktárosként dolgozott a székelyudvarhelyi kórházban).

Négy rendbeli hivatali visszaélés, és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt emeltek vádat kedden Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház korábbi menedzsere ellen.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
1 hozzászólás