A pályázati dokumentáció nem készül el időre, így a székelyudvarhelyi kórház részt sem vett a kiírásban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Minden bizonnyal több millió lejtől esett el a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, mivel nem sikerült pályázatot leadniuk a 2020-ban kiírt Nagy Infrastruktúra Operatív Programra, amelyet európai uniós alapokból finanszíroztak. Összehasonlításként: Csíkszeredában ezzel szemben 19,2 millió lejt költhet a Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre.
2021. május 11., 09:112021. május 11., 09:11
2021. május 11., 12:262021. május 11., 12:26
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programjában (POIM) 350 millió euróra pályázhattak a romániai egészségügyi intézmények a koronavírus elleni védekezés költségeinek megtérítésére, illetve egyes eszközök, gyógyszerek beszerzésére. Többen éltek is a lehetőséggel: a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre közel húsz millió lejt kapott, a Sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 14 millió lejt nyert; a Maros megyei tanácshoz tartozó Maros Megyei Klinikai Kórház 48 millió lejes támogatást kapott a fent említett alapból. Erről a lehetőségről maradt le a Székelyudvarhelyi Városi Kórház.
Fél éve, tavaly decemberben helyezték előzetes letartóztatásba Lukács Antalt, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház menedzserét, valamint az intézmény két másik munkatársát. Abban az évben az egészségügyi intézmény vezetőtanácsa utoljára májusban ült össze.
– elevenítette fel kérésünkre Zakariás Zoltán parlamenti képviselő, aki korábban a városi kórház vezetőtanácsának is tagja volt. Mint megtudtuk, az általa májusban összehívott ülésen Zakariás a város nevében kérte a menedzsert: számoljon be arról, hogy a járványhelyzet tükrében milyen lépéseket tett a kórház és a személyzet felkészítésére, mivel azonban az igazgató ezt megtagadta, többé nem gyűlt össze a vezető testület.
A Zakariás által elmondottakat Zörgő Noémi is megerősítette: a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője elmondta, a városvezetés valóban jelezte még tavaly az igazgatónak a pályázati lehetőséget, felajánlva a polgármesteri apparátus segítségét, Lukács akkori elmondása szerint azonban megbízott egy pályázatíró szakcéget a feladattal. A folyamat további része már ködbe veszett. Az ügyről a kórház időközben ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila sem tudott bővebb információval szolgálni. Kifejtette: a 2020-as évről nem áll módjában információkkal szolgálni, hiszen az a felfüggesztett menedzser tevékenységéhez kötődik.
A korábbi kórházmenedzser ígéretéhez híven valóban felvette a kapcsolatot egy pályázatíró szakcéggel, erről a csíkszeredai Planificatio Kft. tavaly júniusban saját honlapján is beszámolt. Akkor azt írták, segítik az udvarhelyi kórház Covid-19-beszerzéseit közbeszerzési tanácsadással, illetve a pályázat leadását is támogatják.
„A járvány egy teljesen újszerű helyzet elé állította a kórházakat, ezért ebbéli, díjmentes segítségünket más intézménynek is felajánlottuk. Sőt, a pályázatírás kapcsán a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat is megkerestük, ők Hargita Megye Tanácsának segítségével már összeállították a pályázatot. Székelyudvarhelyen viszont elkezdődött a közös munka” – mondta el lapunknak Csák László, a csíkszeredai szakcég vezetője.
Az eszközigény összeírása eleinte operatívan ment, tette hozzá, aztán a járvány fokozódása miatt vagy más okokból, a pályázatot nem sikerült a leadási határidőig elkészíteni.
– jegyezte meg a szakember. Az ügyben Lukács Antal, korábbi kórházmenedzsert is kerestük, ám nem sikerült elérnünk.
Korrupciógyanú
Mint ismeretes, április végén négy rendbeli hivatali visszaélés és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt Országos Korrupcióellenes Ügyészség vádat emelt Lukács Antal, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház korábbi menedzsere ellen. Az ügyben B. E., a kórház közbeszerzéssel foglalkozó egységének munkatársa és B. L. ellen is vádat emelt a DNA (utóbbi a bűncselekmények feltételezett elkövetésekor raktárosként dolgozott a székelyudvarhelyi kórházban).
Négy rendbeli hivatali visszaélés, és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt emeltek vádat kedden Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház korábbi menedzsere ellen.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
1 hozzászólás