
A pályázati dokumentáció nem készül el időre, így a székelyudvarhelyi kórház részt sem vett a kiírásban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Minden bizonnyal több millió lejtől esett el a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, mivel nem sikerült pályázatot leadniuk a 2020-ban kiírt Nagy Infrastruktúra Operatív Programra, amelyet európai uniós alapokból finanszíroztak. Összehasonlításként: Csíkszeredában ezzel szemben 19,2 millió lejt költhet a Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre.
2021. május 11., 09:112021. május 11., 09:11
2021. május 11., 12:262021. május 11., 12:26
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programjában (POIM) 350 millió euróra pályázhattak a romániai egészségügyi intézmények a koronavírus elleni védekezés költségeinek megtérítésére, illetve egyes eszközök, gyógyszerek beszerzésére. Többen éltek is a lehetőséggel: a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház eszközbeszerzésre és védőfelszerelésekre közel húsz millió lejt kapott, a Sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 14 millió lejt nyert; a Maros megyei tanácshoz tartozó Maros Megyei Klinikai Kórház 48 millió lejes támogatást kapott a fent említett alapból. Erről a lehetőségről maradt le a Székelyudvarhelyi Városi Kórház.
Fél éve, tavaly decemberben helyezték előzetes letartóztatásba Lukács Antalt, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház menedzserét, valamint az intézmény két másik munkatársát. Abban az évben az egészségügyi intézmény vezetőtanácsa utoljára májusban ült össze.
– elevenítette fel kérésünkre Zakariás Zoltán parlamenti képviselő, aki korábban a városi kórház vezetőtanácsának is tagja volt. Mint megtudtuk, az általa májusban összehívott ülésen Zakariás a város nevében kérte a menedzsert: számoljon be arról, hogy a járványhelyzet tükrében milyen lépéseket tett a kórház és a személyzet felkészítésére, mivel azonban az igazgató ezt megtagadta, többé nem gyűlt össze a vezető testület.
A Zakariás által elmondottakat Zörgő Noémi is megerősítette: a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője elmondta, a városvezetés valóban jelezte még tavaly az igazgatónak a pályázati lehetőséget, felajánlva a polgármesteri apparátus segítségét, Lukács akkori elmondása szerint azonban megbízott egy pályázatíró szakcéget a feladattal. A folyamat további része már ködbe veszett. Az ügyről a kórház időközben ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila sem tudott bővebb információval szolgálni. Kifejtette: a 2020-as évről nem áll módjában információkkal szolgálni, hiszen az a felfüggesztett menedzser tevékenységéhez kötődik.
A korábbi kórházmenedzser ígéretéhez híven valóban felvette a kapcsolatot egy pályázatíró szakcéggel, erről a csíkszeredai Planificatio Kft. tavaly júniusban saját honlapján is beszámolt. Akkor azt írták, segítik az udvarhelyi kórház Covid-19-beszerzéseit közbeszerzési tanácsadással, illetve a pályázat leadását is támogatják.
„A járvány egy teljesen újszerű helyzet elé állította a kórházakat, ezért ebbéli, díjmentes segítségünket más intézménynek is felajánlottuk. Sőt, a pályázatírás kapcsán a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat is megkerestük, ők Hargita Megye Tanácsának segítségével már összeállították a pályázatot. Székelyudvarhelyen viszont elkezdődött a közös munka” – mondta el lapunknak Csák László, a csíkszeredai szakcég vezetője.
Az eszközigény összeírása eleinte operatívan ment, tette hozzá, aztán a járvány fokozódása miatt vagy más okokból, a pályázatot nem sikerült a leadási határidőig elkészíteni.
– jegyezte meg a szakember. Az ügyben Lukács Antal, korábbi kórházmenedzsert is kerestük, ám nem sikerült elérnünk.
Korrupciógyanú
Mint ismeretes, április végén négy rendbeli hivatali visszaélés és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt Országos Korrupcióellenes Ügyészség vádat emelt Lukács Antal, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház korábbi menedzsere ellen. Az ügyben B. E., a kórház közbeszerzéssel foglalkozó egységének munkatársa és B. L. ellen is vádat emelt a DNA (utóbbi a bűncselekmények feltételezett elkövetésekor raktárosként dolgozott a székelyudvarhelyi kórházban).

Négy rendbeli hivatali visszaélés, és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt emeltek vádat kedden Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház korábbi menedzsere ellen.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
1 hozzászólás