
Lukács Antal. Korrupciógyanús ügyben emelt vádat ellene a DNA csütörtökön. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Négy rendbeli hivatali visszaélés, és szintén négy rendbeli kenőpénz-elfogadás és befolyás vásárlása miatt emeltek vádat kedden Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház korábbi menedzsere ellen.
2021. április 27., 13:422021. április 27., 13:42
2021. április 28., 09:272021. április 28., 09:27
A 2020 decemberében őrizetbe vett, majd előzetes letartóztatásba került (amit többször is meghosszabbítottak), jelenleg házi őrizetben levő korábbi kórházmenedzser ellen kedden emelt vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség. A vád szerint Lukács hivatali visszaélést követett el, kenőpénzt fogadott el és jogosulatlan előnyre tett szert.

Hargita, Brassó és Iași megyékben 22 házkutatást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) csütörtökön reggel. Az egyik érintett a Székelyudvarhelyi Városi Kórház.
Az ügyben B. E, a kórház közbeszerzéssel foglalkozó egységének munkatársa és B. L. ellen is vádat emelt a DNA (utóbbi a bűncselekmények feltételezett elkövetésekor raktárosként dolgozott a székelyudvarhelyi kórházban). Az ügyben vádat emeltek még D. D. B., a Chantel Sante Kft. adminisztrátora ellen.

Újabb részletek osztott meg az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a csütörtökön folytatott házkutatások kapcsán. Mint kiderült, a gyanú szerint egyes Hargita és Brassó megyei kórházak vezetői túlárazottan vásároltak egészségügyi felszereléseket.
Mint ismert, december 3-án házkutatásokat tartott többek között a székelyudvarhelyi kórházban is az Országos Korrupcióellenes Ügyészség, ezt követően őrizetbe vették hat másik gyanúsított mellett Lukács Antalt, a kórház akkori menedzserét, akit december 5-én előzetes letartóztatásba helyeztek.

Huszonnégy órára őrizetbe vett az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) 12 gyanúsítottat, közöttük Lukács Antalt, a székelyudvarhelyi kórház menedzserét a csütörtökön végzett házkutatásokat követően.
Az ügyben a székelyudvarhelyi kórház két alkalmazottja, B.E. és B. L. szintén vádlottak, a gyanú szerint ugyanis jelentősen hozzájárultak a kórházban hónapokon át zajló csalási folyamathoz. Őket dokumentumok előállításával vádolják, illetve azzal, hogy lehetővé tették a Chantel Sante Kft-t vezető üzletember számára, hogy sofőrje és könyvelője révén hozzáférjen a többi cég által a közbeszerzésre benyújtott ajánlatokban szereplő bizalmas információkhoz.
A gyanú szerint ugyanakkor 2020 április 10-e és december 2-a között a kórházmenedzser megszegte a közbeszerzési eljárások lebonyolításának előírásait, és jóváhagyta szerződések megkötését a Chantel Sante nevű céget vezető üzletemberrel.
Ugyanebben az időszakban Lukács Antal arra is megkérte a szóban forgó üzletembert bizonyos elsőbbségi kifizetésekért cserébe, hogy a kapcsolatait felhasználva járjon közben annak érdekében, hogy a kórház megkapja a kettes fokozatot, miközben valójában csak a hármasnak felel meg.
Ezekért cserébe az üzletember a gyanú szerint az alábbiak szerint ígért és adott át a vádlottaknak – a Székelyudvarhelyi Városi Kórház három alkalmazottjának – pénzösszegeket és egyéb juttatásokat:
Lukács Antal a gyanú szerint összesen 30 ezer eurót kapott az üzletembertől, melyből 20 ezer euró annak a neki ígért 89 ezer eurónak egy töredéke, amely egy 2 136 706 lejre értékelt szerződésből származó összeg 20 százalékát képezi.
A B.E és B. L által elfogadott pénz illetve jogosulatlan juttatások eddig még nincsenek számszerűsítve.
Az ügyészek gyanúja szerint a vádlottak által a kórháznak okozott kár 2 321 728 lejre tehető, és valószínűsíthetően ugyanekkora összegben vásároltak meg szükségtelen, túlárazott termékeket a kórház számára, az üzletember által vezetett a Chantel Sante Kft.-től.

Előzetes letartóztatásba helyezték a Brassó és Hargita megyei kórházakat érintő korrupciós ügy hét gyanúsítottját. Az őrizetbe vett tizenkét személy közül hétnek az előzetes letartóztatását rendelte el péntek este a Brassó megyei törvényszék abban az ügyben, amelyben közbeszerzési szerződések szab&a
Az ügyet a Brassói Törvényszék tárgyalja, emellett az ügyészek kérték a vádlottak házi őrizetének további fenntartását.

Továbbra is előzetes letartóztatásban marad Lukács Antal, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház igazgatója, ugyanis a Brassói Ítélőtábla elutasította az ő és másik hat személy fellebbezését.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!