Tánczos Barna szenátor
Fotó: Veres Nándor
Az ötlet felmerülésétől kezdődően évekbe is telhet, mire megszületik a finanszírozási döntés egy-egy nagyobb beruházás esetében. Tánczos Barna szenátorral, a szenátus pénzügyi bizottságának tagjával a beruházási támogatások megszerzésének módjáról és az ezzel kapcsolatos buktatókról beszélgettünk.
2020. október 31., 15:062020. október 31., 15:06
Számos tényezőtől függ a nagyobb beruházási támogatások, kormánypénzek megszerzése: a folyamat gyorsaságát befolyásolják egyebek mellett a személyes kapcsolatok, de sok múlik azon is, milyen típusú finanszírozásról van szó. Gyakran ugyanakkor a „járni jár, csak nem jut” forgatókönyvvel kénytelenek szembenézni a székelyföldi politikusok a román parlamentben. A témáról Tánczos Barna szenátort kérdeztük, aki a pénzügyi bizottság tagjaként számos tapasztalatot gyűjtött az évek során.
Mint a szenátor kifejtette, a pénzügyi bizottság tagjaként az elmúlt négy évben szerepet vállalt a költségvetési törvény előkészítésében és elfogadásában. „Elsősorban onnan tudtuk befolyásolni – amikor megfelelő tárgyalási pozícióba kerültünk – az önkormányzatok költségvetését, azokat a bevételeket, amelyek önműködően érkeznek, ha megfelelően vannak összeállítva a leosztási képletek. Fontos, hogy az RMDSZ-nek köszönhetően 2019 óta a személyi jövedelemadó száz százaléka helyben marad, azelőtt ez csak mintegy 70 százalékra volt tehető” – mutatott rá Tánczos. Ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadó 60 százaléka a helyi önkormányzatoknál marad, 15 százaléka a megyei önkormányzatnál, 17,5 százaléka leosztásra kerül, és a fennmaradó 7,5 százalék egy beruházási alapba a megyei tanácshoz, amelyből az önkormányzatoknak nyújthatnak finanszírozást.
Ezekre az összegekre jönnek rá azok a pontszerű beruházási támogatások, amelyek megszerzése egy érdekes folyamat” – vezette fel a témát Tánczos.
Számos beruházást finanszíroznak kormánytámogatásból. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy ilyen támogatás megszerzése az ötlet megszületésével kezdődik, és ezek származhatnak önkormányzatoktól, különböző intézményektől, de a parlamenti tisztségviselőktől is. „Egyénfüggő, miként érkeznek ezek a kérések. Vannak polgármesterek, akik folyamatosan keresik a szenátorokat, képviselőket, az RMDSZ elnökét elképzeléseikkel, például szeretnének egy sportcsarnokot, egy uszodát, vagy éppen egy kórháznak, repülőtérnek kérnének pénzt. Mások viszont nem jönnek, és ezekben az esetekben sokszor helyettük találjuk ki a megoldásokat látva, hogy hol lenne szükségük támogatásra. Ilyen volt például a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház esete” – emelte ki a szenátor.
Mint kifejtette,
Az igény megfogalmazásának fázisa után aztán elkezdik összeállítani a forgatókönyveket, keresik a megoldásokat a kérések megvalósítására attól függően, hogy milyen beruházásról van szó. A kórházak esetében például a legjobb megoldás az országos költségvetés elfogadása alkalmával a célirányos leosztás, ilyen összegeket kapott az elmúlt két évben minden nagyobb megyei kórház. Ha viszont sportberuházásról van szó, az Országos Befektetési Alapot (CNI) keresik meg, ha pedig víz- vagy szennyvízhálózat létesítéséről, akkor valamelyik országos program nyújthat segítséget.
Fontos a beruházási támogatások megszerzése a régió számára, a folyamat viszont nem mindig egyszerű
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezt követi az a személyes kapcsolatokon alapuló politikai lobbi, amelyhez egyes esetekben elég egy baráti kézfogás, egy több éves vagy évtizedes barátság. Ilyen volt például a csíkkarcfalvi jégpálya esete, amikor Kelemen Hunor szövetségi elnök megkérte Vasile Blagát, hogy finanszírozzák a beruházást, vagy amikor én megkértem az akkori fejlesztési minisztert, hogy a gyergyószentmiklósi jégpályára biztosítsanak közel tíz millió eurós finanszírozást. A személyes kapcsolatok nagyon fontosak, de nem mindig elégségesek,
Ha megvan az egyezség, elindulhatnak a folyamatok, amelyek két héttől kezdődően akár évekig is eltarthatnak. Egy költségvetési vita során például egy kéthetes időszakban 10-20 millió eurós beruházást tudunk megoldani a kórházak számára, nagyobb beruházások esetében azonban, amikor terveket, hatástanulmányokat kell készíteni, évekig is eltarthat, mire eljutunk addig, hogy megszülessen a finanszírozási döntés” – magyarázta.
A szenátor szerint sokszor történik meg továbbá az is, hogy olyan összegű beruházási finanszírozást hagynak jóvá az év elején, amelyet képtelen elkölteni például a megyei tanács. Ilyenkor megoldásokat kell keressenek arra, hogy az építkezési beruházásokra odaítélt pénzt hogyan tudják átirányítani például eszközvásárlásra a csíkszeredai kórház számára. A meglévő erőforrások átcsoportosíthatók ugyanakkor útjavításra vagy egyéb beruházásokra is. A kedvező forgatókönyvek mellett azonban gyakorta előfordul az is, hogy nem jönnek be a számításaik.
„Sokszor éveken keresztül állunk sorban, mivel egyáltalán nem biztos, hogy egy elképzelésre azonnal találunk megoldást.
Nemrég úgy tudtuk módosítani a CNI-törvényt, hogy elméletileg beférnek majd ilyen jellegű beruházások is. Emellett jelenleg arra is várakoznunk kell, hogy leteljenek a választások, mert addig a kormány nem hajlandó újabb projektek finanszírozásában gondolkodni. A tárgyalások sikere sokszor a megfelelő pillanat megtalálásán múlik, de mivel nem mi hozzuk a döntéseket, nem mindig úgy, és nem mindig akkor történik, ahogy mi szeretnénk.
A gyergyószentmiklósi jégpálya esetében például már az ötödik miniszter ül a székben ahhoz képest, akivel megegyeztünk. Külön művészet, miként lehet folyamatosan új embereknek elmagyarázni, hogy a régi projektek miért fontosnak. Sokszor járunk úgy, mint a bőgős a viccben, hogy járni jár, csak most éppen nem jut” – zárta a szenátor.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!