Kedves Péter
Fotó: Sándor Csilla
Hátrányos helyzetű fiataloknak tart tábort a héten a Care2Travel szervezet, amely évek óta külföldről érkező önkénteseket fogad és foglalkoztat. A Csíksomlyói Multifunkcionális Központban zajló tábort meglátogatva, Kedves Péter önkéntes koordinátorral a szervezet munkájáról, a világ minden tájáról érkező önkéntesek térségünkben kifejtett tevékenységéről beszélgettünk.
2017. július 30., 17:012017. július 30., 17:01
A Care2Travel-t 2015-ben hozta létre Jackie Curtin, aki 2008-ban jött először Csíkba mint önkéntes. Mivel a közvetítő cég, amelynek köszönhetően eljutott ide, nem támogatta kellőképp, hogy megfelelően tudja végezni az eltervezett tevékenységeket, ezért
2015-ig kisebb projekteket bonyolítottak le, amelyet Jackie Curtin koordinált. „2015-ben kerültem be a szervezetbe. Jött egy felkérés Új-Zélandról, a világ egyik legnagyobb önkéntesközvetítő cégétől, hogy szeretnének Romániában is nyitni egy irodát. Akkor már 34 országban voltak projektjeik. Az IVHQ-n keresztül kezdtek érkezni önkéntesek, sok előmunkálatot végzünk, ami a szerződéseket, a helyszínt, az étkeztetést, szállást, programot illeti. Így érkeznek hozzánk az önkéntesek az előre megbeszélt, általuk kijelölt önkéntes munkára” – magyarázta Kedves Péter.
A koordinátor elmondta,
Ezekből körülbelül 130-an egyénileg érkeznek, a többiek kisebb-nagyobb csoportokban. Az egyéni önkéntesek az új-zélandi cégtől és kisebb önkéntes cégektől, a csoportos önkéntesek a World Chalenge szervezeten keresztül érkeznek, ezek a csoportok többnyire építkezésben dolgoznak a vidékünkön.
Az önkéntesek – amelyek zöme 18-30 év közötti, de volt már 82 éves segítő is itt – a világ minden tájáról érkeznek. A legtöbben Amerikából, Kanadából, Ausztráliából, Új-Zélandról, de jönnek Kínából, Mexikóból, Pakisztánból, Indonéziából, Katarból is.
A foglalkozásoknak köszönhetően a gyerekek kedvet kaphatnak, hogy angolul tanuljanak
Fotó: Sándor Csilla
Az egyéni önkénteseket hét területen tudják elhelyezni, a legtöbben a tanítást választják. Iskolákban tevékenykednek, a tanárok munkáját segítve. Többnyire anyanyelvi szinten beszélnek angolul és ez egy itteni gyereknek érdekes lehet, hogy találkozhatott egy más nyelvet beszélő emberrel, és nagyobb kedvet kaphat az angol nyelv megtanulásához. Van, aki a gyerekgondozást választja, gyerekotthonokban segítenek a délutáni programokat megszervezni, levezetni.
Az önkéntesek által választható tevékenységek között van a nonprofit szervezetek segítése, valamint a mezőgazdasági munkában való segítés is. Vannak, akik fogyatékkal élő fiatalokkal foglalkoznak, újabban pedig állatmenhelyen is tevékenykedhetnek: a múlt héten a csíkszeredai kutyamenhelyen kezdtek el munkálkodni, és a kutyák szocializálódásában segítenek.
Ugyanakkor a szervezet egész nyáron át zajló táboraiban is aktívan részt vesznek. Az egyéni önkéntesek egy héttől hat hónapig tartó időszakra érkeznek, a csoportok egy-két hétre jönnek. Több településen építettek már melegházat, futballpályát, kerítést, fásszínt, készítettek padokat, asztalokat, kinti osztálytermet, felújítottak tornatermet, források épületeit.
Kérdésünkre, hogy mivel szokták indokolni a külföldről érkezők, hogy részt vesznek egy ilyen programban, Kedves Péter rámutatott,
Fotó: Sándor Csilla
„Mindig jó nekünk az, amit önszántunkból végzünk, és ez az önkéntességre is vonatkozik. Mindenki olyan szándékkal érkezik, hogy valami jót tegyen másnak.
Azért jönnek önkénteskedni és nem kirándulni, mert akkor igazán meglátják, hogy hogyan működik ez az ország, úgy ismerkedhetnek meg emberekkel, hogy látják, hogy valóban milyenek, együtt dolgozhatnak velük, látják, hogy milyen a munkamorál.
Mindenkinek van egy pozitív szándéka, de fontos, hogy az ő elképzelt pozitív élményét meg tudja élni. Ezzel próbálunk segíteni nekik. Ezért tudjuk fenntartani magunkat. Számunkra fontos, hogy az önkénteseink is fejlődjenek itt” – hangsúlyozta a koordinátor.
Nagyon gyerekcipőben jár még az önkéntesség Romániában, de vannak már jó kezdeményezések.
Ezért is szeretnénk jól végezni a munkánkat, hogy ezt a gyerekcipőben járó mozgalmat annyira előrehozzuk, hogy az már saját magát tudja előregenerálni. Hogy új szervezetek jelenjenek meg, és hogy minél többen jöjjenek rá arra, hogy ha eljön valaki hozzánk Ausztráliából segíteni, akkor ő se várja a polgármesteri hivatal munkatársait, ha a kapuja előtt nincs a sánc kiásva, hanem fogja meg a lapát nyelét. Ha mindenki így gondolkodna, hónapok alatt óriásit tudna fejlődni ez a régió. Ezt is próbáljuk javasolni, próbáljuk a helyieket is bevonni az önkéntes tevékenységbe. Behozzuk a gyerekeket, hogy ők is dolgozzanak az önkéntesekkel, mert tíz év múlva ők kell továbbvigyék ezt. És lehet, hogy emlékezni fognak, hogy együtt dolgoztak, és adott esetben jobban vigyáznak a létrejött eredményre.”
Fotó: Sándor Csilla
„A muszlimok már Csíksomlyón vannak”
A Care2Travel szervezeten keresztül érkeztek külföldi vendégdiákok tavaly Csíksomlyóra, azzal a céllal, hogy többek között megtisztítsák a Barátok Feredőjét. Mint ismert, köztük voltak hindu és muszlim vallásúak is. A 2016-os pünkösdi búcsú előtt felröppent hír nyomán, miszerint a „muszlimok már Csíksomlyón vannak”, egyfajta hisztéria tört ki: szállásfoglalásokat, buszos részvételeket mondtak vissza, mivel voltak, akik terrortámadástól tartottak. A Care2Travel Katarból érkező önkéntesei azonban csak a Barátok Feredőjénél végeztek munkálatokat, nem is tudták mi zajlik körülöttük. „Félreinformáló cikkek jelentek meg, lázítás volt az egész. Nem azért voltak itt azok a diákok, hogy bármi rosszat tegyenek, sőt, fogalmuk sem volt, hogy mi történik, a búcsú előtt már hazamentek. Nekünk elég nehéz volt, mert hatásos, pozitív projekteket szervezünk, és akkor mindenfélét ránk kentek. Katar egy nagyon liberális ország, a világ második leggazdagabb országa. Az önkéntesek sok pénzt itt hagytak, rengeteg segítséget hoztak ide, szerződéssel voltak itt, és ez volt a válasz” – reagált Kedves Péter a történtekre.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
szóljon hozzá!