„Amikor beleharapnak egy bögözi almába, egy farkaslaki körtébe, nemcsak a környezetünk nyújtotta legjobbat veszik magukhoz, hanem a termelő tudását, föld iránti szeretetét, munkáját” – vallja Molnár Judith, a székelyudvarhelyi Helyénvaló Helyi bolt ügyvezetője, aki többek között azt is elárulta nekünk, hogy miért érdemes helyi termékeket fogyasztanunk.
2022. december 09., 11:592022. december 09., 11:59
– Milyen céllal indult el a Helyénvaló Helyi bolt?
– Társadalmi vállalkozásként határozzuk meg magunkat, hiszen fontos számunkra, hogy közösségünkbe beágyazódva működjünk. Csökkent környezeti hatással bíró, egészséges, friss táplálékot szeretnénk eljuttatni a helyi lakosok asztalára.
A helyénvaló vállalkozó/termelő jellemzői: erőszakmentesség, valódi törődés, nagylelkűség, együttműködés. Mi ezt a szemléletet szeretnénk közvetíteni termelőink és vásárlóink számára.
– Honnan ered a bolt neve?
– A Helyénvaló nevet 2017-ben találta ki a Civitas Alapítvány egyik munkatársa, Kis Zoltán. Rövid élelmiszer értékesítési láncban gondolkodtunk, hogy azoknak a termelőknek teremtsünk piacot, akikkel évtizedek óta együtt dolgoztunk a különböző korábbi programjaink keretében. Ennek az ötletnek az eredményeként egy Food Hubot, azaz élelmiszer-csomópontot hoztunk létre pályázati forrásból.
Azért lett Helyénvaló a név, mert egyszerre utal a helyi termékre, a helyi termelőre, a helyes vásárlói döntésre és a jövő generációk iránti felelősségre.
– Miben áll a rövid élelmiszer értékesítési lánc?
– Általában az élelmet két nagy forrásból szerezzük be: a hagyományos élelmiszerrendszerből (hazai és külföldi cégek termékei), illetve helyi, alternatív élelmiszer-hálózatokból, amelynek egyik formája a rövid élelmiszer értékesítési lánc, röviden REL. Ennek is számos változatát ismerjük, a heti piacoktól a havi vásáron át a food hubokig, de akár az otthonról való értékesítésig, falusi vendégasztalokig.
Ha nem a multicégre adjuk a voksunkat, akkor mi is hozzájárulhatunk a környezetünk megóvásához.
– Miért jó, ha karácsonykor helyi terméket teszünk az asztalra vagy a fa alá?
– A helyi termék mögött egy helyi termelő, családja, rokonsága, munkatársai állnak. Emberek, akik velünk együtt élnek Székelyföldön, Udvarhelyszéken. Ők a természet adta lehetőségeket kihasználva, örökölt vagy szerzett ismereteik révén képesek asztalunkra varázsolni az általunk kedvelt egészséges, friss vagy feldolgozott helyi termékeket.
Akaratlanul is összekapcsolódnak vele, és ezáltal élhetőbbé teszik az Önök után jövő generációk számára ezt a térséget. Tehát nemcsak a megajándékozott személy részesül ajándékban, hanem a gazda is, aki a terméket előállította.
– Mi köze van a fenyőkúti málnának az osztovátához?
– Összefonódik, összeszövődik a székelyföldi termelő és vásárló, a székelyföldi táj, akárcsak egy osztovátára felvetett fonal a gazdasszony munkája nyomán. Nem mindenkinek van lehetősége málnát, gombát szedni, pityókát, murkot termeszteni, vagy állatot tartani, és feldolgozni a tejét, húsát, gyapját. Ezt megteszik helyettünk a kistermelők, farmerek, mezőgazdászok, és a Helyénvaló Helyi bolton keresztül elérhetővé válik számunkra minden, amit a székelyföldi táj, föld nyújtani tud.
Most, hogy megismerte Ön is a Helyénvalót, felelőssé vált a bolttal és az oda beszállító több mint száz termelővel szemben. Ön is része az osztovátára felvetett szövetnek. Arra biztatunk mindenkit, hogy fedezze fel a helyi termékek által nyújtott kulináris élvezeteket, mert a mi földünk tudja a legfinomabb falatokat nyújtani számunkra. Szeretettel várjuk a Helyénvalóban!
A Helyénvaló Helyi Bolt 2017 óta működő élelmiszer-csomópont, mely mintegy 10 különböző kategóriában (hús-, tejtermékek, pékáruk, zöldség, gyümölcs nyers és feldolgozott formában, teák és fűszerek, édességek, kozmetikumok és kézműves termékek) forgalmaz helyi gazdaságokból származó termékeket. Próbálja ki az online rendelést a helyenvalo.ro oldalon ingyenes szállítással, és 24 órán belül már kóstolhat is, vagy látogasson el a boltba személyesen Székelyudvarhelyen, a II. Rákóczi Ferenc utca 15. szám alá.
(X – fizetett hirdetés)
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.