A digitális oktatás komplexebb, sokkal több alkalmazást, tanulási körülményt teremtő módszer, mint amennyi egy videós tanórába belefér. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A legtöbb pedagógus a napokban online térben, számítógépes videóközvetítéseken keresztül találkozott diákjaival a helyhatósági választások iskolaépületekben történt megszervezése miatt. Nevezhetjük ezt digitális oktatásnak, vagy inkább hagyományos tanítás történik online módszerek segítségével?
2020. szeptember 29., 11:462020. szeptember 29., 11:46
Országszerte több mint 300 tanintézményben teljes mértékben online rendszerben oktatnak, és mintegy 4500 iskolában hibrid megoldással, azaz félig online, félig személyes jelenléttel. Péntek óta azonban a legtöbb pedagógus online térben tanít,
Egy marosvásárhelyi harmadikos kislány édesanyja lapunknak kifejtette, bár ő maga elég jártas a számítógépes programok világában, a Microsoft Teams videómegosztója nagy vesződést okozott neki is. „Most sem működik rendesen, csak egy embert látunk az osztályból, pedig mindenkit kellene, ráadásul szakadozik is a program. Pénteken működött jól az online tanóra a közösségi oldal videómegosztó funkcióján keresztül, de az iskola és a tanító ragaszkodott ahhoz, hogy Microsoft Teamset használjon egységesen minden osztály, ennek nem látom értelmét.
– tette fel a kérdést a marosvásárhelyi szülő. Hozzáfűzte, harmadikosa unja is az online tanórákat, hiszen jól eligazodik a digitális világban, fogalmakra keres rá az internetes lexikonokban, programokat tölt le, ezért szerinte sokkal interaktívabb kellene legyen az online óra.
A nyugat-európai szakma véleménye is megoszlik arról, hogy pontosan mit is értünk digitális oktatáson – hangsúlyozta Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség szakmai alelnöke a Székelyhon megkeresésére. Nem beszélhetünk hagyományos oktatásról attól a perctől kezdve, ha van egy videómegosztó alkalmazás, amit használnak. Nagyban múlik azon, hogy egy tanintézmény vagy egy pedagógus mit és hogyan alkalmaz.
„Ha mondjuk PDF-formátumú anyagokat küldözget haza a pedagógus, és kiadja a feladatot – amire volt precedens az elmúlt tavasz folyamán – az nem digitális oktatás. Amennyiben videómegosztó programokat használnak – Google, Microsoft, Zoom vagy más – akkor ezt nyolcvan százalékban klasszikus leadási módszerekkel keverik. Természetesen ez sem online oktatás teljes mértékben, inkább online eszközök segítségével történő oktatás.
Van az oktatásnak a klasszikus formája is a videófájlok esetében, és ezt a gyerekek igényéhez, eszköztárához igazítva alkalmazza a pedagógus, egymást kiegészítik, és nem helyettesítik” – tette hozzá a pedagógusszövetség alelnöke. Ő maga is az utóbbi, vegyes módszert használja diákjaival, de ismer olyan kollégát, aki egy videómegosztó programon keresztül diktálja a tananyagot, ez utóbbi inkább online eszközök segítségével segített tanulás, de nem ez a digitális oktatás – szögezi le a szakember.
„A digitális oktatás ennél jóval komplexebb, sokkal több alkalmazást, tanulási körülményt teremtő módszer. Nem elég egy Google classroomot létrehozni, és abba feltölteni az anyagot, amit a gyerek letölt és lemásol, nem elég csak Zoomot, Google Meet vagy Microsoft Teams programot használni, hogy videóórákat tartsak, de közben ugyanúgy diktálom az anyagot.
– világított rá Ferencz-Salamon a sok iskola által használt módszer hátulütőjére. A digitális oktatáshoz sokkal több interaktivitás szükséges. Hozzátette, elképzelhető, hogy van a pedagógusnak egy digitális osztályterme, amely elősegíti az együttműködő munkát, a tananyagok egységes helyre való féltöltését, az értékelést, és természetesen helyet kap ebben az is, hogy a gyerek adott dolgokat vázlatszerűen le kell írjon a saját füzetébe is. „Ezeknek a kombinálását érzem nagyon közelinek a teljes értékű online oktatás fogalmához ” – részletezte lapunknak a csíkszeredai pedagógus.
A rezidensvizsga eltörlésére, a képzési központok kiterjesztésére és az orvosok nyitottságára lenne szükség ahhoz, hogy megfékezhető legyen az egyre súlyosodó háziorvoshiány. Vass Leventét, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát kérdeztük.
Az átlagosnál melegebb, ugyanakkor csapadékosabb is lesz május első hete – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 5-től június 2-ig érvényes előrejelzéséből. A hónap további részében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakul az időjárás.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg.
Elővigyázatosságból visszahívja a Lidl a Belbake Szezámmag 200g nevű termékét, mert felmerült benne a Salmonella spp. jelenlétének gyanúja. Konkrétan a 2026. február 6-ai minőségmegőrzési idővel ellátott csomagokról van szó.
Bár korábban azt ígérték, hogy 2025-ben megjelenhet minden idők egyik legjobban várt játéka, a Rockstar Games által fejlesztett GTA VI, a fejlesztőstúdió most egy rövid közleményben jelentette be, hogy a produkció 2026 tavaszára csúszik.
Fotókat tett közzé Elena Lasconi, azt sugallva, hogy a felvételek Nicușor Dan, Victor Ponta és Florian Coldea tavaly decemberi találkozójáról készültek. Nicușor Dan ennek nyomán informatikai tartalmak meghamisításáért tett feljelentést Lasconi ellen.
Önálló koncerttel érkezik Székelyföldre a Szabó Balázs Bandája alapítója: jótékonysági célú műsorával a kovásznai unitáriusok templomépítését támogatja. A koncertre május 7-én 19 órától várják az érdeklődőket Sepsiszentgyörgyön.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel szavazni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi fordulójában.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
1 hozzászólás