
Mezei János
Fotó: Rab Zoltán
Az ügyészség és a perben részt vevő további felek is fellebbeztek, így a másodszorra is meghozott alapfokú ítélet után a Marosvásárhelyi Táblabíróságon folytatódik Mezei János pere. Gyergyószentmiklós egykori polgármestere bízik abban, hogy ott is bebizonyosodik az ártatlansága, ugyanakkor kitért a Gyilkos-tóval kapcsolatos, megvádolása miatt meg nem valósult terveire is.
2022. március 31., 17:522022. március 31., 17:52
Minden ellene felhozott vádpont alól tisztázták Mezei Jánost a március 10-én született alapfokú ítéletben a Maros Megyei Törvényszéken. Mint kimondták, a törvénykönyvben nem szerepelnek azok a bűncselekmények, amelyekkel vádolták, más vádpontokban állítottakat pedig nem is követett el.

Gyergyószentmiklós korábbi polgármestere nem követte el azokat a törvénytelenségeket, amelyekkel az ellene indult büntetőjogi eljárásban vádolták – mondta ki alapfokon csütörtökön a Maros Megyei Törvényszék. Mezeit alapfokon már egyszer felmentették.
A mostani döntés előtt alapfokon már 2018-ban is megszületett egy ugyanilyen felmentő ítélet, a táblabíróság azonban 2019-ben a pert eljárási okokra hivatkozva visszautalta alapfokra és új eljárás lefolytatását rendelte el.
Amint megkeresésünkre válaszolva Mezei János elmondta, a táblabíróság döntésének az volt az oka, hogy az első alapfokú eljárást lefolytató bíróról kiderült, hogy a jogköre nem terjedt ki arra, hogy korrupciós ügyekben eljárjon (ez lényegében ugyanazt jelentette, ami éppen ezt megelőzően Borboly Csaba perében is történt).
A tárgyalássorozat alatt ugyanúgy átnézték a beterjesztett dokumentumokat és kihallgatták a közel 40 tanút. Az új eljárás alatt azonban egyetlen olyan új dokumentum, vagy információ sem került elő, amely befolyásolhatja volna a döntést, így az elsővel megegyező ítélet született: Mezei János ártatlan az ügyészség által és a Virág Zsolt, korábbi Monturist-ügyvezető által megfogalmazott vádakban is.
– mutatott rá Mezei János.
Nem lepte meg, hogy fellebbezés történt az újabb alapfokú ítélet ellen, de biztos abban, hogy a két különböző bíróságon, két különböző bíró által hozott ítélet után a táblabíróságon sem lehet más döntés. „A dokumentumokból bizonyítható, hogy ártatlan vagyok, mind ezt támasztják alá: nem követtem el semmi törvénybe ütközőt, de még tudtomon kívül sem történt semmilyen bűncselekmény. Bízom benne, hogy egy éven belül lezajlik az újabb peres folyamat, amelynek a végén felszabadulok a teher alól”. Eddig már több, mint 90 tárgyaláson kellett részt vennie – tette hozzá.
Mezei János elmondta, a per során az volt az ellene irányuló egyik állítás, hogy fel akarta számolni a Budapest V. kerület és Gyergyószentmiklós közös cégét, amelynek feladata a város gyilkostói területeinek hasznosítása. Leszögezte,
Ezzel párhuzamosan tárgyalások folytak a cégben 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkező V. kerülettel, akik jelezték, hogy a cég működtetése nekik is terhet jelent, és nem szeretnének további pénzt fektetni bele, mi több, ki is szállnának a cégből, de viszont az addigi befektetéseik értékét szeretnék visszakapni, amit Gyergyószentmiklós fizetett volna ki.
Közben elkezdődött a rendteremtés a tónál, megtiltották a víz közelében az építkezéseket (nem engedtek újjáépíteni például egy akkor leégett vendéglőt sem). Készült az övezeti rendezési terv, de már az is jelezve volt az ott működő árusoknak, hogy az építményeket le fogják bontani, és egy új, rendezettebb formát fognak ennek a tevékenységnek biztosítani. A szuvenírárusokkal külön is számos megbeszélést folytattak, és megegyeztek abban, hogy valóban kézműves termékeket fognak forgalmazni, nem kínai bóvlit.
Tervek készültek a hordalékot felfogó gátak megerősítésére, de a víz- és csatornahálózat kiépítéséhez is zajlottak az előkészületek. A parkolási problémák orvoslására is megvolt az elképzelés. Eddig jutottak el, amikor 2015 januárjában őt letartóztatták, az akkori tervek emiatt nem valósulhattak meg.
– mondta Mezei János.
Hozzátette, látja, hogy miként állnak nyáron a dugóban az autók órákig, és sejti, hogy milyen szájízzel mennek innen el a turisták, akik azért jöttek, hogy kikapcsolódjanak, jól érezzék magukat. Felháborította, hogy most épp az önkormányzat és a jelenlegi Monturist-vezetés tervez építkezést a tó közelében, ami tovább ronthatja az összképet.
„Egy polgármesternek meg kéne értenie, hogy amit ma tesz, annak száz év múlva is következményei vannak. Nem szabad pillanatnyi vagyonszerzés miatt meglépjenek olyan dolgokat, amelyeknek hosszú távon káros hatása lehet” – szögezte le.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!