Csíkszeredában hosszú évek óta a Pro Animalia visel gondot a gazdátlanokért
Fotó: Veres Nándor
A székelyföldi kutyamenhelyek állandóan telt házzal működnek, ezért az üzemeltetők felelős állattartásra és örökbefogadásra buzdítanak. Azonban nem mindenhol elég egy nyomtatvány kitöltése ahhoz, hogy valaki hazavihesse új házi kedvencét.
2025. február 26., 21:022025. február 26., 21:02
Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön az önkormányzat, Csíkszeredában civilszervezet tartja fenn a kutyamenhelyet, illetve lakóit. Működésük emiatt eltér, ám mindegyikre jellemző, hogy maximális kapacitáson üzemelnek.
A csíkszeredai önkormányzatnak évek óta nincs megoldása a kóbor kutyák elhelyezésére: a szolgáltatás kiszervezésére kiírt közbeszerzés nemrég sikertelenül zárult, így kénytelenek újra meghirdetni a versenytárgyalást. Ezért továbbra is a Pro Animalia Alapítvány vállalja a gazdátlan ebek gondozását a taplocai menhelyén, amely legtöbb 250 állat befogadására képes. Az itt tartózkodó kutyák fele állandó lakó, havonta átlagosan 20–40 új eb érkezik.
Gidró Paula, a menhely gondnoka szerint működésüket tekintve különbséget kell tenni az állami és privát létesítmények között. Az állami befogadóhelyek az altatás elkerülésére törekednek, ezért egyszerűbb feltételekkel adnak örökbe, míg
Más szóval: alapítványként nemcsak a kutyák megmentésén, hanem az életkörülményeik javulásért is dolgoznak. Ráadásul védenceiknek hosszú távon tudnak orvosi kezelést biztosítani, ha szükség van rá.
A csíktaplocai menhely fenntartását az adományozók és főként németországi támogatók segítik, a kutyák többségét oda is adják örökbe. A német eljárás azonban szigorúbb, mint az itthoni:
és más kritériumoknak is meg kell felelniük. Gidró Paula úgy tapasztalta, itthon az emberek kevésbé hajlandók pénzt áldozni kutyáikra, ezért egy ilyen rendszer egyelőre nem lenne alkalmazható, de bizonyos szabályokat itt is be kell tartani.
Menhelyükről csak ivartalanított, oltott és egészséges állapotú négylábúak kerülhetnek új gazdához. Az örökbefogadónak előzőleg egy rövid beszélgetésen is részt kell vennie, ami alapján a menhely munkatársai eldöntik, alkalmas-e a kutya felelős tartására. „Kicsit körülményesnek tűnik, de azt elmondhatom, hogy
– szögezte le Gidró Paula. Taplocára hétköznap 10–16 óra között tehetünk látogatást, érdeklődni a 0749 416 802-es telefonszámon lehet.
A Pro Animalia Alapítvány által megszabott további szabályok:
kisebb testű kutyákat csak házban való tartásra adnak örökbe, nagyobb termetűeket kinti tartózkodásra;
nagyobb pásztorkutya-kölyköket csak úgy lehet örökbe fogadni, ha más kutya – tehát társ – is van a háznál;
kölyökkutyát csak négy hónapos kor felett, ivartalanítva adnak örökbe azért, mert így csökken a kockázata annak, hogy valaki csak kedves, bolyhos külsejük miatt döntsön a befogadásuk mellett, anélkül, hogy hosszú távon is felelősséget vállalna értük;
a kennelben vagy láncon tartás teljesen kizárt.
A székelyudvarhelyi városi kutyamenhely is telt házzal üzemel, a létszám 60–70 között mozog. Zörgő Noémi, a városháza szóvivője kiemelte, most éppen párzási időszak van, ezért a szokásosnál több négylábú tűnhet fel az utcán, de
Viszont az örökbefogadás üteme még mindig nem elég gyors ahhoz, hogy lépést tartson az újonnan befogott állatok beáramlásával.
Székelyudvarhelyen 2022-ben adták át az új menhelyet
Fotó: Erdély Bálint Előd
A menhelynek kizárólag Székelyudvarhely kóbor kutyáinak befogásáért és gondozásáért kell felelnie, de mivel a környékbeli településeknek nincs saját létesítményük, ezért távolabbról is kerülnek ide ebek. Noha a törvény 14 napos tartási határidőt ír elő, igyekeznek minden kutyának esélyt adni, és
A felelős állattartást ösztönzik, emlékeztetve, hogy a gazda törvénybe foglalt felelőssége a keverék eb ivartalaníttatása.
A gazdára váró négylábúakat folyamatosan hirdetik a közösségi oldalon, és minden nap fogadnak látogatókat 10 és 18 óra között. A kutyák csak ivartalanítva, oltva, mikrocsipezve és teljes orvosi ellenőrzés után kerülhetnek új gazdához. Az örökbefogadóra vonatkozó szabályok:
a befogadónak 18 évesnek kell lennie, és az állat számára biztosítania kell a megfelelő körülményeket;
az örökbefogadási szándékot a következő telefonszámon kell jelezni: 0266 218 383 / 1929-es mellék;
a kutya kiválasztása után ki kell tölteni az örökbefogadási szándéknyilatkozatot, és vinni kell a személyazonossági igazolvány másolatát;
a menhelyről örökbe fogadott kutyával jelentkezni kell az állatorvosnál, ahol a jószág megkapja az egészségügyi könyvecskét, és az új gazdi hivatalosan is a kutya tulajdonosa lesz.
A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó szépmezői menhelyhez új működtetőt keres az önkormányzat, mert a köztisztasági vállalatnak egy törvénymódosítás nyomán le kell mondania eme feladatáról. Jelenleg önkéntesek, valamint az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület segít a kutyák gondozásában. A menhelyen minden hónap első hétvégéjén nyílt napot szerveznek, havonta egyszer pedig közös sétát, de az év minden napján lehetőség van az örökbefogadásra.
Szépmezőn folyamatosan népszerűsítik az örökbefogadást
Fotó: Tuchiluș Alex
A ketrecekben legtöbb 140 kutyának tudnak helyet biztosítani, de többször akadt példa rá, hogy az ott tartózkodó ebek száma jóval meghaladta a maximális befogadóképességet. Éppen ezért az itt dolgozók hangsúlyozzák,
Pora Kinga, az egyesület vezetőjének közbenjárásával többször is sikerült megakadályozni az állatok eutanáziáját, de a veszélyt csak akkor sikerül hosszabb távon elkerülni, ha az örökbefogadás gördülékenyen zajlik, és a menhelyi kutyák létszáma nem haladja meg a 140-et. A legutóbbi nyílt napon 130 kutyából három talált gazdára.
A székelyudvarhelyihez hasonlóan a szépmezői ebeket is a közösségi oldalon lehet megismerni, a szabályok is ugyanazok. Látogatásra hétköznap 10 és 18, hétvégén 10 és 14 óra között van lehetőség, akik örökbe fogadnának, a 0769 065 095-ös telefonszámot hívhatják. Az örökbefogadási nyomtatvány a honlapon elérhető.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!