
Körülbelül harminc kutya elaltatására készülnek Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Sepsiszentgyörgyi Kóborkutya Menhely / Facebook
Egyre élesebb vita körvonalazódik a civilszervezetek és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat között, miután elterjedt a hír: a szépmezői kutyák egy részét rövidesen elaltatják. Körülbelül harminc menhelyi eb sorsa dől el a napokban.
2024. december 03., 07:582024. december 03., 07:58
2024. december 03., 10:242024. december 03., 10:24
A szépmezői menhely kutyáinak eutanáziája nem első alkalommal kerül napirendre ebben az évben, 2024 első hónapjaiban 65 eb került „fekete listára”.
A történet most újrajátszódik, de kérdéses, hogy ezúttal hogyan végződik.
Az AMY Gazdátlan Ebekért Egyesület régóta szívén viseli a szépmezői kutyák sorsát, rendszeresen megszervezik az örökbefogadást szorgalmazó nyílt napokat, ezért most sem tétlenkednek. Pora Kinga, az egyesület vezetője kérdésünkre elmondta: múlt pénteken már esedékes lett volna a kutyák elaltatása, de sikerült közbelépniük és kiegyezniük a menhelyet működtető városi köztisztasági vállalattal (TEGA Rt.).
Hétfő reggel viszont újabb konfrontáció történt köztük és a köztisztasági vállalat munkatársai között.
– fogalmazott.
A szépmezői menhely állandóan túlzsúfolt
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint mondta, nagyjából két hete hallották először, hogy a működtetők altatásra készülnek helyhiányra hivatkozva, de hivatalosan nem értesítették az egyesületet. Ekkor már elkezdték az örökbefogadási akciót, azóta
Előbb azonban ivartalanítani kell az állatokat, és mivel emiatt még napokig nem lesznek szállíthatók, idő kell a menhely felszabadításához. Ha ez az 52 kutya elhagyná a ketreceket, nagyjából 120 eb maradna Szépmezőn.
A probléma kapcsán Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere is nyilatkozott a Székelyhonnak, és igazolta az altatás hírét. A döntést az indokolja, hogy egy törvénymódosítás miatt a TEGA Rt.-nek le kell mondania a menhely működtetéséről,
Szépmezőn jelenleg nagyjából 170 négylábút szállásolnak el,
„Persze, ha ebből most valamennyit sikerül még most akciószerűen örökbe adni, akkor azt le kell vonni belőle” – mondta az elöljáró.
Új működtetőt keresnek a Tega Rt. helyett
Fotó: Tuchiluș Alex
Az alpolgármester leszögezte, hogy az altatás mellett döntöttek, mert ennek ez a törvényes módja, másrészt
Ha a civilszervezet meg is menti most a kutyák nagy részét, rövidesen újra fennállhat a gond, az utcák ugyanis tele vannak kóbor, esetenként agresszív ebekkel.
„Múlt héten a Néri Szent Fülöp Általános Iskola igazgatójától kaptunk levelet, melyben közli, hogy egy iskolába menő gyereket megharapott egy kóbor kutya.
– magyarázta az alpolgármester. Hozzátette: a civilek fontos szerepet töltenek be a társadalomban, de azt is meg kell érteni, hogy
140 a maximális kapacitás, de általában 160-170 kutyát „szállásolnak” el
Fotó: Tuchiluș Alex
Az AMY egyesületnél teljes gőzzel munkálkodnak azon, hogy a napokban minél több négylábút megmentsenek az altatástól. Tóth-Birtan Csaba szerint ez örvendetes ugyan, de hosszú távon nem megoldás, hiszen az örökbefogadásnak, sőt az altatásnak is ritmikusan kellene működnie, hogy a menhely ne telítődjön túl.
– hangsúlyozta.
A civilszervezet mozgósítása nyomán ugyanakkor külföldre is eljutott a szépmezői menhelyen tervezett altatás híre, a védenceket állandóan hirdetik, hátha örökbefogadót találnak számukra. Ezzel együtt járt az is, hogy az önkormányzatot vádaskodó levelekkel bombázták, többek között azzal az üzenettel, hogy „hagyják abba a menhelyi kutyák titkos gyilkolását”.
– nyomatékosította ennek kapcsán az alpolgármester.
Kétségtelen, hogy a legtöbb kóbor állat az Őrkőről származik. Tóth-Birtan Csaba meglátása szerint ezért a civilszervezeteknek is érdemes lehet erre a zónára fókuszálni. „Sajnos az állatvédelmi rendőrség abban nem volt partner, hogy a kutyák helyes tartására rábírja az őrkői lakosságot” – fogalmazott, hozzátéve:
Nala is örökbefogadóra vár
Fotó: Sepsiszentgyörgyi Kóborkutya Menhely / Facebook
A menhelyen számításokat is végeztek, amelyekből kiderült, hogy a befogott kutyák átlagosan 360 napot tartózkodnak Szépmezőn. Ez csak az átlag, mert
Sőt, annak ellenére, hogy legtöbb 140 állat fér el, rendszerint 160–170 négylábúnak adnak szállást, ami miatt a menhely állandóan túlzsúfolt.
Ráadásul a törvény 15 napot biztosít arra, hogy a befogott állat gazdája utána jöjjön, vagy örökbefogadóra találjon, utána el kellene altatni, hiszen
A TEGA ennek ellenére, amíg tehette, mellőzte az altatást, helyette az AMY egyesülettel együttműködve próbálta népszerűsíteni az örökbefogadást. Csakhogy ezzel nem sikerült kellő mértékben és tempóban csökkenteni a menhely lakóinak számát, a városban pedig egyre csak gyűlnek a kóbor állatok.
Egyelőre nem jelentkezett senki a menhely működtetésére
Fotó: Tuchiluș Alex
Ahogy fentebb is említettük, a TEGA a továbbiakban nem működtetheti a menhelyet egy törvénymódosítás miatt, amely kimondja, hogy a vállalat nem végezhet a köztisztaság biztosításán kívül más tevékenységet.
Az alpolgármester szerint korábban volt jelentkező a feladatra, de a szervezet végül visszalépett.
A menhelyet mindenképpen előkészítik az átadásra, hogy minél gördülékenyebben menjen a folyamat, ennek részeként 850 négyzetméterrel bővítették a menhely rendelkezésére álló területet, hogy később tágabb teret alakíthasson ki az új működtető.
A szépmezői menhelyen minden örökbe adásra kerülő kutya rendelkezik oltással, mikrocsippel. Az örökbefogadás ingyenes, csupán személyi igazolványra van szükség hozzá. Érdeklődni a menhelynél lehet, bővebb információk a Facebook-oldalukon elérhetők.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
3 hozzászólás