Mindenhol pozitívak a tapasztalatok, függetlenül attól, hogy csomagolt élelmiszert vagy meleg ebédet kapnak-e a gyermekek
Fotó: 123RF
Majdnem hússzal nőtt a napokban azoknak a székelyföldi iskoláknak a száma, amelyekben ebédet is kapnak majd az oda járó gyermekek – az oktatási minisztérium újabb tanintézetekre terjesztette ki az Egészséges étkeztetés programot. A korábbi bővítés során a programba bekerült iskolák egy részében még nem indult el az étkeztetés, ugyanis még folyamatban vannak a közbeszerzési eljárások. Ahol már működik, ott helyben készült vagy cateringcég által szállított meleg ételt, illetve élelmiszercsomagot kapnak a diákok.
2024. április 22., 08:002024. április 22., 08:00
Frissítette és kibővítette az oktatási minisztérium az Egészséges étkeztetés, múlt év végéig még Meleg ebéd néven ismert országos program kedvezményezettjeinek a listáját, és e szerint
Hargita megyében hattal nőtt a programba bekerült tanintézetek száma: a Bögözi Általános Iskola, a bélbori O. C. Tăslăuanu Általános Iskola, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola, a csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola, a gyergyószárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskola, valamint a vaslábi Teodor Chindea Általános Iskola került fel a listára. Ezzel 32-re nőtt azoknak az oktatási egységeknek a száma, amelyek finanszírozást kapnak az Egészséges étkeztetés programban.
Maros megyében összesen 34 tanintézet kap pénzt étkeztetésre az oktatási tárca és a mezőgazdasági minisztérium közös programjában, ezek közül 5 újonnan került be a programba: a Havadi Általános Iskola, a Csatófalvi Általános Iskola, a Magyarbükkösi Általános Iskola, a Szászbogácsi Általános Iskola, valamint a dánosi Cornel Regman Általános Iskola.
Kovászna megyében ezúttal 8 iskolát vontak be a programba a vonatkozó rendelt szerint: a baróti Gaál Mózes Általános Iskolát, az uzoni Tatrangi Sándor Általános Iskolát, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolát, a vargyasi Borbáth Károly Általános Iskolát, a nagyajtai Kriza János Általános Iskolát, a sepsibodoki Henter Károly Általános Iskolát, a szentkatolnai Bálint Gábor Általános Iskolát, valamint a kommandói Horn Dávid Általános Iskolát. Ezzel 29-re nőtt az Egészséges étkeztetés programban listázott Kovászna megyei tanintézetek száma.
A megyék többségében ez a szám idén nőtt meg jelentősen, Hargita és Maros megyében februárig 8-8, Kovászna megyében pedig 7 iskola volt a program kedvezményezettje. Emiatt ugyan nem tudtak még sok tapasztalatot gyűjteni a tanfelügyelőségeken az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó program eredményességéről, de
„Én negatív visszajelzést még nem hallottam ezzel a programmal kapcsolatban. A tej-kifli programmal azért elég sok probléma volt, igaz, a két programot nem is lehet egy lapon említeni, mert az egyik tízórait, ez pedig ebédet biztosít.
– mondta a programról Demeter Levente. Hargita megye főtanfelügyelője gyerekei által is képet alkothat az ebéd minőségéről, hiszen – amint arról beszámolt – gyermekei ugyan nem olyan iskolába járnak, amely részese a programnak, de attól a cégtől kapják az ebédet, amely az iskoláknak is szállít, és ízlik nekik.
– mondta kérdésünkre Demeter Levente, de hozzáfűzte azt is, hogy véleménye szerint ez a program a különböző pénzügyi juttatásokkal – például a szociális ösztöndíjjal – együtt fogja visszaszorítani az iskolaelhagyás mértékét. Ő ugyanakkor abban is bízik, hogy minden iskolára kiterjeszti az oktatási tárca az étkeztetési programot.
– fogalmazott, emlékeztetve, hogy az önálló jogi személyiséggel rendelkező 140 Hargita megyei tanintézmény közül jelenleg 32 része a programnak.
Vannak tanintézetek, ahol az ételcsomagot választották a programon belül. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az Egészséges étkeztetés programmal kapcsolatban még nincsenek tapasztalataik – ugyanis sok helyen még zajlanak az étkeztetést végző cégek kiválasztását célzó közbeszerzési eljárások –, de a korábbi, Meleg ebéd program hatását már ismerik – tájékoztatott megkeresésünkre Antal Levente Mihály, Maros megye helyettes főtanfelügyelője.
– mondta. Azokba az iskolákba, ahol már működik az étkeztetés,
Vannak ugyanakkor olyan oktatási egységek is, ahol az élelmiszercsomagok mellett döntöttek – tudtuk meg Antal Levente Mihálytól.
– mondta a helyettes főtanfelügyelő, aki szerint jelenleg jórészt a tantermekben étkeznek a diákok.
A korábbi, tél végi bővítés során a programba bekerült iskolák nagy részében még nem tudták elindítani az étkeztetést, ugyanis amelyek a diáklétszám alapján nagyobb összegeket kaptak e célra, ott még nem járt le a közbeszerzési eljárás – tudtuk meg Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelőtől.
Amint arról a programért felelős tanfelügyelő, Zágoni Imola tájékoztatott,
Többségükben élelmiszercsomagot kaptak a tanulók. Az egyetlen gondot a nehézkesen zajló közbeszerzési eljárások jelentik, illetve az, hogy késve indult az országos program, ami a versenytárgyalások kiírását is késleltette. Ez miatt
– tudtuk meg a tanfelügyelőtől.
„A többitől körlevélben megkérdeztem és azt írták, hogy folyamatban van a licit, és valószínűleg május 8-tól fog elindulni a legtöbbjükben a program, amikor visszajövünk a vakációról” – fogalmazott.
Az iskolák egyébként a szaktárca által meghatározott kritériumrendszer alapján kerülhetnek be a programba, és a hátrányt jelentő szempontok alapján érhetnek el magasabb pontszámokat.
Annál nagyobb pontszámot kapnak, minél rosszabbak a mutatóik:
például az iskolaelhagyás mértékét, a képességfelmérő vizsgán ötösnél kisebb eredményt elérő diákok számát,
a negyedik osztály végén történő felmérésen az országos átlagnál kisebb jegyet elérő tanulók számát,
a sajátos nevelési igényű napközisek számát tükröző mutatóik,
de az is magasabb pontszámot eredményez, ha elszigetelt településen működik az érintett oktatási egység
– tudtuk meg Zágoni Imolától.
A bodzafordulói bíróság elrendelte egy 40 éves nagypataki férfi őrizetbe vételét, miután az kedden reggel a polgármesteri hivatal egyik munkatársának ütlegelésével fejezte ki elégedetlenségét.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért károkat is összegzi. Ebből kiderül, Háromszéken idén a medvék és a vetési varjak jelentették a legnagyobb gondot.
A régi szülészet eladott részének visszavásárlásáról döntött a Kovászna városi tanács múlt heti ülésén. Konkrét elképzelés nincs még a jövőjéről, de számos munka vár rá.
Építkezési törmelékeket, gumiabroncsokat, vegyszeres palackokat és még sok más lakossági hulladékot fog befogadni a csíkszeredai hulladékudvar, amelynek kivitelezési szerződését csütörtökön írta alá a városvezetés. Várhatóan jövőben elindítják.
A legfőbb ügyészség csütörtökön bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával.
A játék továbbra sem nagy divat, annál inkább az édességek és a gyümölcsök, ha mikuláscsomagról van szó. Kisgyerekes szülőket kérdeztünk arról, hogy mennyit költenek Mikulás napjára.
Az alkotmánybírósághoz csütörtökön négy beadvány érkezett, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik.
A külügyminisztérium csütörtökön közölte, hogy tájékoztatta a szövetséges államokat a romániai választási kampányba való külső beavatkozási kísérletekről, és biztosította Bukarest partnereit arról, hogy Románia nem huny szemet a történtek fölött.
Megoldódnak a pénzügyi problémák hétfőn a Hargita megyei szociális ellátórendszerben. A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság, amely hónapok óta pénzhiánnyal küszködik, újabb költségvetés-kiegészítést kap, így rendezni tudja elmaradásait is.
Ünnepi műsorral egybekötött karácsonyi vásárt tartanak a nagytusnádi kultúrotthonban.
szóljon hozzá!