Mindenhol pozitívak a tapasztalatok, függetlenül attól, hogy csomagolt élelmiszert vagy meleg ebédet kapnak-e a gyermekek
Fotó: 123RF
Majdnem hússzal nőtt a napokban azoknak a székelyföldi iskoláknak a száma, amelyekben ebédet is kapnak majd az oda járó gyermekek – az oktatási minisztérium újabb tanintézetekre terjesztette ki az Egészséges étkeztetés programot. A korábbi bővítés során a programba bekerült iskolák egy részében még nem indult el az étkeztetés, ugyanis még folyamatban vannak a közbeszerzési eljárások. Ahol már működik, ott helyben készült vagy cateringcég által szállított meleg ételt, illetve élelmiszercsomagot kapnak a diákok.
2024. április 22., 08:002024. április 22., 08:00
Frissítette és kibővítette az oktatási minisztérium az Egészséges étkeztetés, múlt év végéig még Meleg ebéd néven ismert országos program kedvezményezettjeinek a listáját, és e szerint
Hargita megyében hattal nőtt a programba bekerült tanintézetek száma: a Bögözi Általános Iskola, a bélbori O. C. Tăslăuanu Általános Iskola, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola, a csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola, a gyergyószárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskola, valamint a vaslábi Teodor Chindea Általános Iskola került fel a listára. Ezzel 32-re nőtt azoknak az oktatási egységeknek a száma, amelyek finanszírozást kapnak az Egészséges étkeztetés programban.
Maros megyében összesen 34 tanintézet kap pénzt étkeztetésre az oktatási tárca és a mezőgazdasági minisztérium közös programjában, ezek közül 5 újonnan került be a programba: a Havadi Általános Iskola, a Csatófalvi Általános Iskola, a Magyarbükkösi Általános Iskola, a Szászbogácsi Általános Iskola, valamint a dánosi Cornel Regman Általános Iskola.
Kovászna megyében ezúttal 8 iskolát vontak be a programba a vonatkozó rendelt szerint: a baróti Gaál Mózes Általános Iskolát, az uzoni Tatrangi Sándor Általános Iskolát, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolát, a vargyasi Borbáth Károly Általános Iskolát, a nagyajtai Kriza János Általános Iskolát, a sepsibodoki Henter Károly Általános Iskolát, a szentkatolnai Bálint Gábor Általános Iskolát, valamint a kommandói Horn Dávid Általános Iskolát. Ezzel 29-re nőtt az Egészséges étkeztetés programban listázott Kovászna megyei tanintézetek száma.
A megyék többségében ez a szám idén nőtt meg jelentősen, Hargita és Maros megyében februárig 8-8, Kovászna megyében pedig 7 iskola volt a program kedvezményezettje. Emiatt ugyan nem tudtak még sok tapasztalatot gyűjteni a tanfelügyelőségeken az iskolaelhagyás visszaszorítását célzó program eredményességéről, de
„Én negatív visszajelzést még nem hallottam ezzel a programmal kapcsolatban. A tej-kifli programmal azért elég sok probléma volt, igaz, a két programot nem is lehet egy lapon említeni, mert az egyik tízórait, ez pedig ebédet biztosít.
– mondta a programról Demeter Levente. Hargita megye főtanfelügyelője gyerekei által is képet alkothat az ebéd minőségéről, hiszen – amint arról beszámolt – gyermekei ugyan nem olyan iskolába járnak, amely részese a programnak, de attól a cégtől kapják az ebédet, amely az iskoláknak is szállít, és ízlik nekik.
– mondta kérdésünkre Demeter Levente, de hozzáfűzte azt is, hogy véleménye szerint ez a program a különböző pénzügyi juttatásokkal – például a szociális ösztöndíjjal – együtt fogja visszaszorítani az iskolaelhagyás mértékét. Ő ugyanakkor abban is bízik, hogy minden iskolára kiterjeszti az oktatási tárca az étkeztetési programot.
– fogalmazott, emlékeztetve, hogy az önálló jogi személyiséggel rendelkező 140 Hargita megyei tanintézmény közül jelenleg 32 része a programnak.
Vannak tanintézetek, ahol az ételcsomagot választották a programon belül. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az Egészséges étkeztetés programmal kapcsolatban még nincsenek tapasztalataik – ugyanis sok helyen még zajlanak az étkeztetést végző cégek kiválasztását célzó közbeszerzési eljárások –, de a korábbi, Meleg ebéd program hatását már ismerik – tájékoztatott megkeresésünkre Antal Levente Mihály, Maros megye helyettes főtanfelügyelője.
– mondta. Azokba az iskolákba, ahol már működik az étkeztetés,
Vannak ugyanakkor olyan oktatási egységek is, ahol az élelmiszercsomagok mellett döntöttek – tudtuk meg Antal Levente Mihálytól.
– mondta a helyettes főtanfelügyelő, aki szerint jelenleg jórészt a tantermekben étkeznek a diákok.
A korábbi, tél végi bővítés során a programba bekerült iskolák nagy részében még nem tudták elindítani az étkeztetést, ugyanis amelyek a diáklétszám alapján nagyobb összegeket kaptak e célra, ott még nem járt le a közbeszerzési eljárás – tudtuk meg Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelőtől.
Amint arról a programért felelős tanfelügyelő, Zágoni Imola tájékoztatott,
Többségükben élelmiszercsomagot kaptak a tanulók. Az egyetlen gondot a nehézkesen zajló közbeszerzési eljárások jelentik, illetve az, hogy késve indult az országos program, ami a versenytárgyalások kiírását is késleltette. Ez miatt
– tudtuk meg a tanfelügyelőtől.
„A többitől körlevélben megkérdeztem és azt írták, hogy folyamatban van a licit, és valószínűleg május 8-tól fog elindulni a legtöbbjükben a program, amikor visszajövünk a vakációról” – fogalmazott.
Az iskolák egyébként a szaktárca által meghatározott kritériumrendszer alapján kerülhetnek be a programba, és a hátrányt jelentő szempontok alapján érhetnek el magasabb pontszámokat.
Annál nagyobb pontszámot kapnak, minél rosszabbak a mutatóik:
például az iskolaelhagyás mértékét, a képességfelmérő vizsgán ötösnél kisebb eredményt elérő diákok számát,
a negyedik osztály végén történő felmérésen az országos átlagnál kisebb jegyet elérő tanulók számát,
a sajátos nevelési igényű napközisek számát tükröző mutatóik,
de az is magasabb pontszámot eredményez, ha elszigetelt településen működik az érintett oktatási egység
– tudtuk meg Zágoni Imolától.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
szóljon hozzá!