Szinte az összes eddigi munkafázist elvégzi majd az új sókitermelő marógép. A teherautókon kívül nem marad más dízelmeghajtású munkagép a bányában
Fotó: Thomas Campean
Sokkal hatékonyabban, ugyanakkor energiatakarékosabb, biztonságosabb és környezetkímélőbb módon végezheti majd a sókitermelést jövő tavasztól a parajdi sóbánya, ugyanis egy nagyértékű, elektromos árammal működő sókitermelő marógépet vásárol a vállalat. Ilyen beruházás nemhogy a parajdi bányában, hanem az országban sem volt korábban – mondta el lapunknak a bánya igazgatója.
2021. július 25., 16:432021. július 25., 16:43
2021. július 25., 16:502021. július 25., 16:50
Húszmillió lejbe kerül az a nagyteljesítményű sókitermelő marógép, amely szinte az összes eddig alkalmazott munkafázist kiváltva bányássza majd a sót a parajdi bányában jövő tavasztól.
– tudtuk meg Seprődi Zoltántól. A bánya vezérigazgatója ugyanakkor azt is elmondta, hogy környezetkímélőbbé válik a kitermelés, ugyanis a marógép elektromos árammal működik.
A réselőgép az elektromos, de minden más – a fúrógépek, rakodók, illetve azok, amelyekkel minden robbantás után lefaragtuk, leszedtük a meglazult sót – dízel üzemanyaggal működő gép. Ezeket a munkafázisokat mind elvégzi majd a marógép” – fogalmazott a bánya igazgatója, hozzáfűzve, hogy
Amellett, hogy a beruházás által csökken a kitermelés költsége,
A kapacitásnövekedés pontos értéke nem is annyira mérvadó, inkább az számít, hogy mekkorák lesznek a megrendeléseik, és hogy hol állnak meg a kitermelési költségek, ugyanis a modern marógéppel teljes egészében biztosítani tudják majd a megrendelt sómennyiségeket – magyarázta Seprődi Zoltán.
A parajdi sóbánya 90 százalékban az utak téli csúszásmentesítéséhez termel sót, és amint azt kérdésünkre a bánya vezérigazgatója elmondta:
Fotó: Thomas Campean
A nagy értékű beruházáshoz az Országos Sóipari Társaság (SALROM) biztosítja a finanszírozást. A beszerzést már elindították, és Ausztriában megkezdődött a nagyprofilú sókitermelő marógép legyártása, amelyet várhatóan jövő év májusában kezdhetnek el használni a parajdi bányában.
– mondta el a bányaigazgató. A marógépet egyébként darabokban fogják levinni a mélybe és a bányában szerelik majd össze.
Seprődi Zoltán szerint nemhogy a parajdi sóbányában, hanem országszerte sem történt korábban ilyen sóbányászati beruházás. Kitért arra is, hogy
Mivel számos hasonló adminisztratív folyamat elvégzésére van szükség a bánya turisztikai részlegének a bővítése esetében is, a látogatói részleg új szintjének a kialakítása, megnyitása is hasonlóan lassan halad. A jelenlegi látogatói részleg alatt terveznek megnyitni egy új szintet, jelenleg a kivitelezési tervre vonatkozó tenderfüzet bukaresti jóváhagyására várnak, hogy meghirdethessék a közbeszerzési eljárást.
– tudtuk meg a bányaigazgatótól. Az új látogatói szint megnyitására csak évek múlva kerülhet sor.
A tervezett bővítés látványterve. Később derül ki, hogy mi valósulhat meg mindezekből
Az új részleg évekkel korábban készült látványterve egyébként több kikapcsolódást, testmozgást szolgáló elemet is tartalmaz, része például az elképzelésnek egy műjégpálya, illetve kötélpályák is, de amint arról korábban már írtunk,
A kikapcsolódási és kezelési lehetőségek tekintetében a tervek szerint vegyes részleg lesz a meglévő és az új szint egyaránt, a nyugágyas pihenők mellett mozgásra ösztönző tevékenységeket is szerveznek majd az új részlegen a kezelés hatékonysága érdekében. A kezelőbázis bővítésének a terve már évekkel korábban azért vált fontossá, mert – leszámítva az elmúlt másfél évet – folyamatosan nő a bánya látogatottsága.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!