Fotó: Kristó Róbert
Nem engedheti meg magának a Goscom, hogy a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában újraindítsa a tavaly márciusban lezárt fűtést, amíg a kultúrház ki nem fizeti a közüzem felé felhalmozott tartozását. Jelen pillanatban tehát úgy tűnik, vagy hideg teremben, vagy nem a művelődési házban tartják az Erdélyi Magyar Néppárt február végi alakuló kongresszusát.
2012. február 02., 17:012012. február 02., 17:01
2012. február 02., 18:352012. február 02., 18:35
Hercehurca a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza fűtése körül. Másképp értelmeznek
Többnapi hallgatás után a csíkszeredai Goscom Rt. vezetője, Fekete Ana csütörtökön sajtóközleményt adott ki, amelyben határozottan cáfolja, hogy eleget tennének a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza vezetője kérésének, éspedig hogy meghatározott ideig kapcsolják vissza a művelődési ház tavaly márciusban lezárt fűtését. Mivel a téma kapcsán megjelent, Kongresszus fűtött teremben című írásunkat Fekete Ana „közvéleményt megtévesztő és a közvéleményt félretájékoztató újságcikknek” nevezi, ezért fontosnak tartjuk, hogy tisztázzuk a Goscom által félreértett cikket.
Előzmények
A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában a felhalmozott fűtéstartozások miatt a szolgáltató 2011 márciusában elzárta a fűtést. Szederjesi Ferenc, a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója az elmúlt héten felkereste szerkesztőségünket, hogy elújságolja, kifizette a művelődési ház 240 ezer lejes fűtésszámlájának több mint felét, ezért a szolgáltatást biztosító Goscom rábólintott arra, hogy február 13–26. között visszakapcsolja a fűtést. Az épületben ez idő alatt, 25-én szerveznék az Erdélyi Magyar Néppárt kongresszusát, illetve 17-én és 18-án a marosvásárhelyi Gruppen-Hecc Társulat két előadását. Fontosnak tartva a hírt, illetve az épületben helyet kapó megyei könyvtár körüli szerződéshosszabbítási újdonságot, Szederjesi örömhírét megosztottuk olvasóinkkal.
A sajtóközlemény
Csütörtökön Fekete Ana sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állítja, hogy január 25-én Szederjesi Ferenc „szóban kérte cégünk (a Goscomtól – szerk. megj.) vezetőségétől a fűtés beindítását a 2012. február 13–26. közötti időszakra. Megbeszélésünkön az a megállapodás született, hogy az igazgató úr írásban is benyújtja kérését jóváhagyásra, ami tartalmazni fogja a szolgáltatás ellenértékének kifizetéséről szóló vállalását is.”
A sajtóanyag kitér a felhalmozott adósság összegére is. E szerint a művelődési ház 247 ezer lejes tartozásából a bírósági végrehajtó által elrendelt bankszámla zárolása után 119 ezer lejt hajtott be a Goscom. „Így valótlan állítást idéznek az igazgató úrtól, mely szerint ő fizette vissza a tartozás több mint felét. A fűtés visszaindítására vonatkozó kérés január 30-án volt iktatva, és ebben csak a február 13–26. közötti időszakra vállalják a szolgáltatás ellenértékének kifizetését” – áll a közleményben, amelyben Fekete Ana zárásként kifejti, hogy a Goscom „nem engedheti meg magának, hogy a tartozás teljes kifizetése előtt visszaindítsa a szolgáltatást a nagy tartozást felhalmozott ügyfeleinél”.
A reakció
„Nem értem, mi történt. Én egy országos rendezvény megtartása miatt kértem a fűtés ideiglenes visszakapcsolását, és nekem a múlt héten szóban azt mondta a Goscom vezetője, hogy azért is jó a fűtés ideiglenes megadása, mert így legalább nem megy tönkre a művelődési ház fűtésrendszere. Az igazgató asszony hozzáállása pozitív volt, egyébként nem is folytattam volna a tárgyalásokat” – érvelt Szederjesi, aki nem akart találgatni a pálfordulás miértjéről. Azt azért megjegyezte, ki lehet ugyan magyarázni, hogy ő fizette-e ki, vagy a végrehajtó hajtotta be a tartozás mintegy felét, „a lényeg, hogy a művelődési ház számlájáról vették le a pénzt”.
Észrevételek
Portálunk és napilapunk, a korábbi cikket nyomtatott változatban közlő Csíki Hírlap a sajtóetika minden előírását betartva, csúsztatások nélkül azt írta le, amit Szederjesi Ferenc nyilatkozott. Azért nem kérdeztük meg a Goscom Rt. vezetőségét, mert a cikk megírásához az érintett intézmény igazgatójának, Szederjesi Ferencnek a szava elégségesnek bizonyult, lévén, hogy nem nyilatkozott elmarasztalóan a közüzemek vezetőségéről, és nem tényfeltárásról volt szó. Amennyiben a Goscom Rt. nem ért egyet Szederjesi kijelentéseivel, akkor azt ne rajtunk, hanem rajta kérje számon. A jövőben szeretnénk, ha a Goscom hasonló részletességgel és legalább ilyen gyorsasággal reagálna azokra a kérdéseinkre is (például, hogy mekkora összeggel tartoztak késő ősszel a gázszolgáltatónak, és mennyivel most), amelyek a kereskedelmi részvénytársaság működésére vonatkoznak.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!