
Még várni kell az új járművekre
Fotó: Haáz Vince
Július 25-éig jelentkezhetnek azok a cégek, amelyek autóbuszokat akarnak gyártani, leszállítani Marosvásárhelynek, de azt még nem tudni, hogy ebből konkrétan mikor lesznek használható járművek. Az eljárással párhuzamosan elindították a közszállítási szolgáltatás odaítélését is.
2018. június 29., 11:032018. június 29., 11:03
Utóbbi pontot tenne a közszállítási vállalat és a Siletina együttműködésére. A szerződés legutóbbi meghosszabbítása június 30-án járt volna le, de közben megtámadta a prefektúra. A városháza azt állítja, egy 2013-ben elfogadott határozat alapján még mindig érvényben van a két fél közötti együttműködés.
Már a 2015-ben megrendelt tanulmány kimondta, hogy
és sokkal jobb lenne, ha csak a városi közszolgáltató biztosítaná az utasok szállítását. A tanulmány azt is kimondja, hogy 80 új autóbuszra van szükség, ahhoz, hogy korszerű és hatékony legyen a városi tömegközlekedés. A tanulmány javaslata ellenére a két cég közötti szerződést azóta több ízben is meghosszabbították – legutóbb 2017 decemberében, amikor sürgősségi napirendi pontként tárták ezt a tanácsosok elé. Akkor Tatár Béla, a közszállítási vállalat igazgatója azt mondta, hogy
szüksége van a Siletina mikrobuszaira, autóbuszaira is. Az igazgató azt is mondta, hogy a szerződést addig kell meghosszabbítani, amíg megérkeznek a város által megrendelt új autóbuszok, s a vállalat önmagában is biztosítani tudja a szolgáltatást. Kisebb vita után meg is szavazták a szerződés újbóli meghosszabbítását, de nem egy évre, ahogy a városháza szakhatósága kérte, hanem csupán egy fél évre: június 30-ig.
Idén februárban a prefektúra megtámadta a szerződés meghosszabbításáról szóló határozatot, mivel azt sürgősségi napirendi pontként tárták a tanácsosok elé. Kérte, hogy a határozatot vonják vissza, s bekérte az eredeti szerződést, tanulmányozás végett. A tanácsosok azonban nem vonták vissza a szerződést. Nagy Zsigmond alprefektus kérdésünkre elmondta, hogy általában fél évet vár a prefektúra, hogy a kérését teljesítse a helyi tanács, s ha ez nem történik meg, a közigazgatási bíróságon támadja meg a határozatot, kérve megsemmisítését.
A közszállítási vállalat igazgatótanácsnak elnöke, Kozma Mónika lapunk kérdésére elmondta, hogy mivel a vállalat a városhoz tartozik, s azt teszi és teheti, amit a helyi önkormányzat megszab neki, két hivatalos levelet is intézett a polgármesteri hivatalhoz az elmúlt időszakban, hogy tisztán lássa a feladatokat. Az egyikben azt kérte, hogy közöljék, hogy érvényes-e a Helyi Közszállítás és a Siletina cég közötti szerződés, figyelembe véve, hogy a szerződés meghosszabbításáról szóló legutóbbi határozatot megóvta a prefektúra. A válaszlevélben a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, mint működtető azt közölte, hogy nem a múlt év végén elfogadott és a prefektúra által megóvott határozat az érvényes, hanem a 2013-ben elfogadott 47-es számú határozat, amely kimondja, hogy
A másik levélben Kozma Mónika azt kérte a várostól, hogy közöljék, pontosan milyen elképzeléseik vannak a közszállítási vállalattal kapcsolatban, milyen ütemterv szerint történik majd az átszervezés, mikorra várhatóak az új buszok és hosszú távon melyek az elképzelések. Hiszen többször bejelentették, hogy nagy változások lesznek a közszállítási vállalatnál, új buszok jönnek, nagy uniós projektekbe vonják be a vállalatot, de semmi konkrétumot nem közöltek.
– mondta az igazgatótanács elnöke.
Két eljárás is folyamatban van
A városháza közterületekért felelős igazgatója, Florian Moldovan érdeklődésünkre elmondta, hogy két eljárást is elindítottak a városi közszállítással kapcsolatban. Az egyik negyven autóbusz megvásárlásáról szól, s közbeszerzéseket tömörítő rendszerben július 25-ig fogadják az ajánlatokat. Pontosan nem tudni, hogy hány autóbuszt fognak megvásárolni, számuk a cégek ajánlataitól függ, de az igazgató negyvenet saccolt. Ha nem lesz óvás, s az eljárást szerződéskötés követi, akkor is hosszas a folyamat, amíg megérkeznek a buszok, hiszen le kell gyártani őket. A másik eljárás a közszállítási szolgáltatás odaítéléséről szól. Florian Moldovan szerint ez törvény szerint egy egyéves eljárás, amelynek során új szolgáltatót választanak ki.
A buszvásárlással párhuzamosan a városháza szakigazgatósága előkészíti az uniós pályázatokat is, jelentős pénzösszegeket hívnak majd le új buszok vásárlására, a jegyrendszer korszerűsítésére, a jelzőlámpák összehangolására.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy ha a parlamenti pártok nem jutnak megállapodásra a politikai válság feloldásáról, azaz egy új kormány megalakításáról, akkor előre hozott választásokkal kell számolni idén ősszel vagy jövő tavasszal.
Elsőfokú viharriasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidékre, többek között Hargita, Kovászna és Maros megye nagy részére is.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy a bértörvény – még ha nem is tökéletes – lehetővé teszi a PNRR-ből származó források lehívását, valamint a közszféra egyensúlytalanságainak kijavítására irányuló folyamat elindítását.
Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!