Fotó: Pál Gábor
Augusztus 22-én, vasárnap délben kisebb csoport gyűlt össze Székelyszentléleken, a 2005. augusztus 23-ai árvíz áldozataiért felállított szobornál. Szavalatokkal, énekekkel, valamint a polgármesterek és az egyház képviselőinek felszólalásával emlékeztek a szomorú tragédiára, amely egész Udvarhelyszéket, de különösképp a Nyikó mentét érintette.
2010. augusztus 22., 20:362010. augusztus 22., 20:36
2010. augusztus 23., 15:202010. augusztus 23., 15:20
Fotó: Pál Gábor
Öt éve annak, hogy a természet fájdalmas sebeket okozott a környékbeli településeken. Egy hirtelen jött felhőszakadást áradások követtek, elöntve több települést is – összesen 16 emberi áldozatot követelt az árvíz. Vasárnap délben erre a tragédiára emlékeztek. Templomozás után a környék településeiről mintegy szász személy gyűlt össze a szentléleki emlékmű előtt.
Elsőként Farkaslaka polgármestere szólalt fel, Albert Mátyás beszédében hangoztatta, hogy erre a szomorú tragédiára azon a reggelen nem számíthattak: „Habár napsütéses reggelre ébredtek az emberek, de sokan, akik az égre néztek, érezték, hogy nem egy megszokott nap lesz” – mondta a községi elöljáró, majd kifejtette, hogy öt évvel ezelőtt Udvarhelyszék jelesre vizsgázott emberség szempontjából – összefogott a nép és segítettek egymáson.
Fotó: Pál Gábor
Miután a farkaslaki polgármester elmondta beszédét, Fodor Boglárkának, a Tamási Áron Gimnázium tanulójának szavalata következett, majd Bálint Andrea, a székelyszentléleki Benedek Fidel Általános Iskola tanulója énekelt és szavalt, utánuk pedig Jakab Márk és Dénes Attila, a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola tanulói közösen daloltak. Felszólalt Péter Zoltán, Siménfalva község polgármestere is, aki elmondta, hogy bár a szomorú eset megrendítette az emberek hitét, a kitartás és az összefogás újból hitet kell adjon.
Az egyházi képviselők részéről Csáki Levente, kobátfalvi unitárius lelkész, illetve Simon József, nyikómalomfalvi plébános is beszédet tartott. Végül virágokat és koszorút tettek le az emlékműnél, valamint nemzeti imáink eléneklésével zárult a megemlékezés.
Csak kétségbeesett és csalódott helybéliekkel, illetve néhány szörnyülködő turistával lehetett találkozni szerdán délelőtt Parajdon. Beszéltünk ugyanakkor a község egykori polgármesterével is, aki szerint mulasztás miatt ömlik be a víz a sóbányába.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
szóljon hozzá!