Meg tudják fizetni a vidéki önkormányzatok a tömegközlekedést?

Drága az üzemanyag, így csak kisebb méretű járművekkel éri meg fuvarozni. Ezt azonban az utasok bánják •  Fotó: Haáz Vince

Drága az üzemanyag, így csak kisebb méretű járművekkel éri meg fuvarozni. Ezt azonban az utasok bánják

Fotó: Haáz Vince

Szükség van modern és pontos tömegközlekedésre a marosvásárhelyi metropoliszövezetben, ugyanakkor az sem mellékes, hogy mennyivel kell hozzájáruljanak az érintett községek az autóbuszjáratok fenntartásához – fogalmazták meg reményeiket és aggályaikat az általunk megkérdezett polgármesterek, miután a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület elfogadta a Közösségi Fejlesztési Társulást (ADI) és ezen belül a közösségi tömegközlekedési egyesületet létrehozását, és felkérte a peremtelepüléseket, hogy csatlakozzanak.

Simon Virág

2022. június 28., 13:112022. június 28., 13:11

2022. június 28., 14:462022. június 28., 14:46

Maros megyében gyakorlatilag megyeszerte, de a metropolisz övezetben is egyre nehézkesebb a tömegközlekedés, épp ezért kevesen tudnak autóbusszal Marosvásárhelyre bejárni dolgozni, tanulni, orvoshoz, vásárolni a peremtelepülések lakói, akárcsak a távolabbi településeken élők. Míg a koronavírus járványidőszaka előtt viszonylag jól működött a vidéki tömegközlekedés, és majdnem mindenhonnan be lehetett jutni a megyeszékhelyre, jelenleg ez már nem így van.

A bezártság, az online iskola és munka miatti kihasználtság következtében több buszjárat megszűnt, az ingázók közül sokan lemondtak a tömegközlekedésről és másképp oldották meg az utazást.

Ez oda vezetett, hogy jelenleg nagyon kevés az olyan település Maros megyében, amelynek lakói elégedettek lehetnek a tömegközlekedéssel.

Marosvásárhely és a környékén lévő hét település polgármesterei már többször tárgyaltak arról, hogy szükség van egy metropoliszövezeten belüli tömegközlekedésre. Marosvásárhely elsőként konkrét lépést is tett ennek érdekében: a múlt heti tanácsülésen az önkormányzati képviselők elfogadták, hogy létrehozzák a közösségi tömegközlekedési egyesületet, amely megszervezi ezt a szolgáltatást. Az elkövetkező időben a maroskeresztúri, marosszentannai, marosszentkirályi, marosszentgyörgyi, jeddi, koronkai és mezőpaniti önkormányzatoknak is meg kell szavazniuk, hogy csatlakoznak az ADI keretében létrehozott egyesülethez.

A jogi követelmények elintézése után első körben a helyi közszállítási vállalat biztosítaná azokat a buszokat, amelyek kijárnának a peremtelepülésekre. Ebben még nincs újdonság, hiszen ezelőtt is kijártak az említett községekbe a városi buszok, de aztán a megváltozott a vonatkozó jogszabály, ami már ezt nem tette lehetővé; ekkor léptek be a képbe a magáncégek, amelyek átvállalták ezt a szolgáltatást. Az egyesület, amelynek alapító tagja Marosvásárhely, meg tudja szervezni majd a peremtelepüléseket is lefedő szolgáltatást.

Az elképzelés szerint egy-egy peremtelepülésre szállító buszjárat a városi közszállítási vállalat állomásáról, a marosvásárhelyi Bega utcából indulna, és végigmenve a városon érne el a célállomáshoz.

E járatok működtetésének költségeit a vidéki önkormányzatok törlesztenék; amikor 6,5 lej volt egy liter gázolaj, akkor egy kilométert 11,5 lejbe számolták az illetékesek (mint ismert, a dízel ára ma már megközelíti a 10 lejt). A járatokra eladott bérletek, a buszon megváltott jegyek ellenértékét is a járat működtetője, az önkormányzat kapná meg.

Koronka esetében például azt jelentené, hogy a Bega utca és a községközpont közötti 10 kilométeres távot oda-vissza megtevő járat esetében 20 kilométert kellene fizetni. Ha egy nap tíz járat van, akkor kétszáz kilométert.

A napokra, hetekre, hónapokra elkészült számítások szerint ez évi egymillió lejt meghaladó költséget jelentene, minden település esetében.

Mint Takács Szabolcs koronkai polgármester érdeklődésünkre elmondta, szívügye a tömegközlekedés megoldása, és mindenképpen társulni fognak az ADI-hoz – jelenleg ugyanis nincs buszjárat Marosvásárhely és Koronka között, ez pedig elégedetlenséget szül a településen. Egy példa: a Sapientia egyetemhez feljár ugyan a városi busz, onnan Koronka mindössze másfél kilométerre van, mégsem lehetett megoldani, hogy a koronkaiak könnyeben bejuthassanak a városba.

„Többször tárgyaltam a magán szállítócégekkel, de azt válaszolták, hogy nem kifizetődő Koronkába járatot indítani, arra hivatkoznak, hogy kevés az utas. De ha nincs buszjárat, akkor az idősek, akik orvoshoz mennek, vagy azok, akiknek nincs autójuk, vagy akár a családtagok, akik nem egyszerre akarnak bemenni a városba vagy onnan haza, nincs amivel utazzanak. Sokszor taxit hívnak és azzal vitetik be magukat a városba, ez azonban drága megoldás.

Idézet
Innen is látszik, hogy mennyire szükség lenne rendszeres, pontos buszjáratra. Reméljük, hogy a létrejövő egyesület ezt meg tudja majd szervezni. Kérdés azonban, hogy mennyibe fog ez az önkormányzatnak kerülni, és ezt a költséget fel tudjuk-e vállalni, de az is, hogy lesz-e elég utas.

Hiszen akkor érdemes buszjáratot működteti, ha az emberek visszaszoknak a tömegközlekedésre” – sorolta a községvezető, aki egyelőre próbál taxitársaságokkal egyezkedni, hogy biztosítsanak állandóan legalább négy autót a községközpontban, hogy könnyebben tudjanak közlekedni a koronkaiak.

A Mezőpanit községben élők is elégedetlenek a jelenlegi, magáncég által biztosított tömegközlekedéssel, sok panasz érkezik erre a szolgáltatásra a polgármesterhez. Mint Bodó Előd községvezető magyarázta, a járványidőszak alatt kevés volt az utas, ezért járatokat szüntettek meg a magáncégek. A cég a nagy buszok helyett – veszteségre hivatkozva – kisbuszokat küld, azokra azonban nem fér fel mindenki reggel, aki munkába, iskolába megy, emiatt sok a panasz.

„Eddig nekünk, a polgármesteri hivatalnak nem volt beleszólása, hogy honnan, mikor, milyen gyakorisággal indulnak a buszjáratok. Társulunk azonban a vásárhelyiek által létrehozott egyesülethez, mert azt akarjuk, hogy pontos és modern tömegközlekedés legyen a községben.

Idézet
Az biztos, hogy a költségek mindössze egyharmadát fogják fedezni a bérletek és jegyek, ezért a többit a helyi költségvetésből kell majd fedeznünk.

Csak, hogy világos legyen: Mezőpanit esetében évi milliós tételről beszélünk. Csatlakozunk és meglátjuk, hogy milyen módon fog körvonalazódni a tömegközlekedés megszervezése, és hogy milyen költségekkel jár ez majd pontosan. Szükség van a változásra, a jó tömegközkeledésre, ez biztos.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Növelték a 35 év alatti fiatalok lakbértámogatását Sepsiszentgyörgyön

Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.

Növelték a 35 év alatti fiatalok lakbértámogatását Sepsiszentgyörgyön
2025. július 15., kedd

Lezuhant egy kis méretű repülőgép; a pilóta meghalt

Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.

Lezuhant egy kis méretű repülőgép; a pilóta meghalt
2025. július 15., kedd

Nagy az érdeklődés a tanári állások iránt Székelyföldön

Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.

Nagy az érdeklődés a tanári állások iránt Székelyföldön
2025. július 15., kedd

Erdély kincsei: a Mohos-tőzegláp

A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.

Erdély kincsei: a Mohos-tőzegláp
Erdély kincsei: a Mohos-tőzegláp
2025. július 15., kedd

Erdély kincsei: a Mohos-tőzegláp

2025. július 15., kedd

Azonnal léptek a rendőrök és a csendőrök – ötezer lejes bírság csendzavarás és petárda birtoklása miatt

A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.

Azonnal léptek a rendőrök és a csendőrök – ötezer lejes bírság csendzavarás és petárda birtoklása miatt
2025. július 15., kedd

Elbontották a rozoga fahidat a megyei úton Székelyszentkirályon

Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.

Elbontották a rozoga fahidat a megyei úton Székelyszentkirályon
2025. július 15., kedd

Szintet lépett a Step Dance a legújabb gálával

A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.

Szintet lépett a Step Dance a legújabb gálával
2025. július 15., kedd

Csendőrségi mentőkutyát „nyugdíjaznak” – szerető gazdát keresnek Siz számára

Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.

Csendőrségi mentőkutyát „nyugdíjaznak” – szerető gazdát keresnek Siz számára
2025. július 15., kedd

Leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula

Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.

Leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula
2025. július 15., kedd

A viharriasztás mellé árvízriasztást is kiadtak, ami székelyföldi folyókra is érvényes

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.

A viharriasztás mellé árvízriasztást is kiadtak, ami székelyföldi folyókra is érvényes