Meg tudják fizetni a vidéki önkormányzatok a tömegközlekedést?

Drága az üzemanyag, így csak kisebb méretű járművekkel éri meg fuvarozni. Ezt azonban az utasok bánják •  Fotó: Haáz Vince

Drága az üzemanyag, így csak kisebb méretű járművekkel éri meg fuvarozni. Ezt azonban az utasok bánják

Fotó: Haáz Vince

Szükség van modern és pontos tömegközlekedésre a marosvásárhelyi metropoliszövezetben, ugyanakkor az sem mellékes, hogy mennyivel kell hozzájáruljanak az érintett községek az autóbuszjáratok fenntartásához – fogalmazták meg reményeiket és aggályaikat az általunk megkérdezett polgármesterek, miután a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület elfogadta a Közösségi Fejlesztési Társulást (ADI) és ezen belül a közösségi tömegközlekedési egyesületet létrehozását, és felkérte a peremtelepüléseket, hogy csatlakozzanak.

Simon Virág

2022. június 28., 13:112022. június 28., 13:11

2022. június 28., 14:462022. június 28., 14:46

Maros megyében gyakorlatilag megyeszerte, de a metropolisz övezetben is egyre nehézkesebb a tömegközlekedés, épp ezért kevesen tudnak autóbusszal Marosvásárhelyre bejárni dolgozni, tanulni, orvoshoz, vásárolni a peremtelepülések lakói, akárcsak a távolabbi településeken élők. Míg a koronavírus járványidőszaka előtt viszonylag jól működött a vidéki tömegközlekedés, és majdnem mindenhonnan be lehetett jutni a megyeszékhelyre, jelenleg ez már nem így van.

A bezártság, az online iskola és munka miatti kihasználtság következtében több buszjárat megszűnt, az ingázók közül sokan lemondtak a tömegközlekedésről és másképp oldották meg az utazást.

Ez oda vezetett, hogy jelenleg nagyon kevés az olyan település Maros megyében, amelynek lakói elégedettek lehetnek a tömegközlekedéssel.

Marosvásárhely és a környékén lévő hét település polgármesterei már többször tárgyaltak arról, hogy szükség van egy metropoliszövezeten belüli tömegközlekedésre. Marosvásárhely elsőként konkrét lépést is tett ennek érdekében: a múlt heti tanácsülésen az önkormányzati képviselők elfogadták, hogy létrehozzák a közösségi tömegközlekedési egyesületet, amely megszervezi ezt a szolgáltatást. Az elkövetkező időben a maroskeresztúri, marosszentannai, marosszentkirályi, marosszentgyörgyi, jeddi, koronkai és mezőpaniti önkormányzatoknak is meg kell szavazniuk, hogy csatlakoznak az ADI keretében létrehozott egyesülethez.

A jogi követelmények elintézése után első körben a helyi közszállítási vállalat biztosítaná azokat a buszokat, amelyek kijárnának a peremtelepülésekre. Ebben még nincs újdonság, hiszen ezelőtt is kijártak az említett községekbe a városi buszok, de aztán a megváltozott a vonatkozó jogszabály, ami már ezt nem tette lehetővé; ekkor léptek be a képbe a magáncégek, amelyek átvállalták ezt a szolgáltatást. Az egyesület, amelynek alapító tagja Marosvásárhely, meg tudja szervezni majd a peremtelepüléseket is lefedő szolgáltatást.

Az elképzelés szerint egy-egy peremtelepülésre szállító buszjárat a városi közszállítási vállalat állomásáról, a marosvásárhelyi Bega utcából indulna, és végigmenve a városon érne el a célállomáshoz.

E járatok működtetésének költségeit a vidéki önkormányzatok törlesztenék; amikor 6,5 lej volt egy liter gázolaj, akkor egy kilométert 11,5 lejbe számolták az illetékesek (mint ismert, a dízel ára ma már megközelíti a 10 lejt). A járatokra eladott bérletek, a buszon megváltott jegyek ellenértékét is a járat működtetője, az önkormányzat kapná meg.

Koronka esetében például azt jelentené, hogy a Bega utca és a községközpont közötti 10 kilométeres távot oda-vissza megtevő járat esetében 20 kilométert kellene fizetni. Ha egy nap tíz járat van, akkor kétszáz kilométert.

A napokra, hetekre, hónapokra elkészült számítások szerint ez évi egymillió lejt meghaladó költséget jelentene, minden település esetében.

Mint Takács Szabolcs koronkai polgármester érdeklődésünkre elmondta, szívügye a tömegközlekedés megoldása, és mindenképpen társulni fognak az ADI-hoz – jelenleg ugyanis nincs buszjárat Marosvásárhely és Koronka között, ez pedig elégedetlenséget szül a településen. Egy példa: a Sapientia egyetemhez feljár ugyan a városi busz, onnan Koronka mindössze másfél kilométerre van, mégsem lehetett megoldani, hogy a koronkaiak könnyeben bejuthassanak a városba.

„Többször tárgyaltam a magán szállítócégekkel, de azt válaszolták, hogy nem kifizetődő Koronkába járatot indítani, arra hivatkoznak, hogy kevés az utas. De ha nincs buszjárat, akkor az idősek, akik orvoshoz mennek, vagy azok, akiknek nincs autójuk, vagy akár a családtagok, akik nem egyszerre akarnak bemenni a városba vagy onnan haza, nincs amivel utazzanak. Sokszor taxit hívnak és azzal vitetik be magukat a városba, ez azonban drága megoldás.

Idézet
Innen is látszik, hogy mennyire szükség lenne rendszeres, pontos buszjáratra. Reméljük, hogy a létrejövő egyesület ezt meg tudja majd szervezni. Kérdés azonban, hogy mennyibe fog ez az önkormányzatnak kerülni, és ezt a költséget fel tudjuk-e vállalni, de az is, hogy lesz-e elég utas.

Hiszen akkor érdemes buszjáratot működteti, ha az emberek visszaszoknak a tömegközlekedésre” – sorolta a községvezető, aki egyelőre próbál taxitársaságokkal egyezkedni, hogy biztosítsanak állandóan legalább négy autót a községközpontban, hogy könnyebben tudjanak közlekedni a koronkaiak.

A Mezőpanit községben élők is elégedetlenek a jelenlegi, magáncég által biztosított tömegközlekedéssel, sok panasz érkezik erre a szolgáltatásra a polgármesterhez. Mint Bodó Előd községvezető magyarázta, a járványidőszak alatt kevés volt az utas, ezért járatokat szüntettek meg a magáncégek. A cég a nagy buszok helyett – veszteségre hivatkozva – kisbuszokat küld, azokra azonban nem fér fel mindenki reggel, aki munkába, iskolába megy, emiatt sok a panasz.

„Eddig nekünk, a polgármesteri hivatalnak nem volt beleszólása, hogy honnan, mikor, milyen gyakorisággal indulnak a buszjáratok. Társulunk azonban a vásárhelyiek által létrehozott egyesülethez, mert azt akarjuk, hogy pontos és modern tömegközlekedés legyen a községben.

Idézet
Az biztos, hogy a költségek mindössze egyharmadát fogják fedezni a bérletek és jegyek, ezért a többit a helyi költségvetésből kell majd fedeznünk.

Csak, hogy világos legyen: Mezőpanit esetében évi milliós tételről beszélünk. Csatlakozunk és meglátjuk, hogy milyen módon fog körvonalazódni a tömegközlekedés megszervezése, és hogy milyen költségekkel jár ez majd pontosan. Szükség van a változásra, a jó tömegközkeledésre, ez biztos.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről

Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot

A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot
2024. november 14., csütörtök

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár

Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár
2024. november 14., csütörtök

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán

Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán
Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán
2024. november 14., csütörtök

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán

2024. november 14., csütörtök

Fejlesztik a kórházat és megyei útszakasz korszerűsítésére is pályáznak Háromszéken

A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.

Fejlesztik a kórházat és megyei útszakasz korszerűsítésére is pályáznak Háromszéken
2024. november 14., csütörtök

Egyedülálló élményt nyújthat bármely erdélyi magyar diáknak a szovátai erdei iskola

Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.

Egyedülálló élményt nyújthat bármely erdélyi magyar diáknak a szovátai erdei iskola
2024. november 14., csütörtök

Feljelentés nélkül nem avatkozhat be a rendőrség

Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.

Feljelentés nélkül nem avatkozhat be a rendőrség
2024. november 14., csütörtök

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést
2024. november 14., csütörtök

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap

Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap
2024. november 14., csütörtök

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében

Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!