Egyelőre még folyik a víz a csapokon, de csak reménykedni lehet, hogy így is marad. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Gyergyói-medencét is éppen úgy érinti a szárazsági hullám, mint az ország többi részét, de egyelőre itt még nem következett el az az állapot, hogy a vízfogyasztást korlátozni kelljen. A patakok, források vízhozama apad, és ha nem lesz eső a következő hetekben sem, akkor szükségessé válhat a szolgáltatás csökkentése.
2022. július 20., 22:162022. július 20., 22:16
2022. július 21., 02:352022. július 21., 02:35
Az ország sok településén már korlátozni kellett az ivóvíz-szolgáltatást, Gyergyószéken ez még nem aktuális, de itt is komolyan érződik a szárazság hatása.
Amint Zólya László, a gyergyószentmiklósi Hő- Víz és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) vezetője elmondta még nem esedékes az hogy órarend szerint biztosítsanak ivóvizet a városnak, és az ugyanehhez a hálózathoz tartozó falvak lakóinak, de
Ez nem megengedhető, nem használhatják fel az összes vizet, amit a patak termelni tud.
A szolgáltató már több felhívást közzétett, kérve a lakosságot, hogy
„Sajnos nem tapasztalom azt, hogy a felhívásunkat az lakosság komolyan vette volna mert csak az elmúlt 24 órában is több, mint nyolcezer köbméter vizet engedtünk be a városba, ami sokkal több, mint amit a Békény jelen pillanatban hoz” – mutatott rá az igazgató. Hozzátette: amit a Békény már nem tud biztosítani, azt Csanódból pótolják, és így ki tudják szolgálni a fogyasztókat, de
A jelenlegi vízmennyiséggel, azaz a két patakból felhasználható vízzel akár hónapokig tudnák biztosítani az ellátást, csakhogy ha nem lesz eső, akkor a hozam tovább fog csökkenni.
„Gyergyószentmiklósnak nincs olyan tartalék vízmennyisége mint például Csíkszeredának a szépvízi víztározó, amely a megyeszékhely fogyasztását több hónapon keresztül képes lenne biztosítani akkor is, ha közben egy csepp eső nem esne, és minden patak kiszáradna. Gyergyószentmiklós vízkészlete 2-3 napon túl már nem lenne elegendő, ha nincs természetes utánpótlás” – szögezte le Zólya László.
Az esedékes vízkorlátozást az önkormányzat vészhelyzeti bizottsága rendelheti el. Ebben az esetben elsőként a cégeknél vezetik be a szolgáltatás korlátozását. A lakosság vízellátásának korlátozása csak a legutolsó kényszerlépés lenne.
A gyergyószentmiklósi HVCSK-tól kapja a vizet Újfalu és Alfalu község is. Egyelőre rendben van a szolgáltatás, de a két község szolgáltatója, az Aquaserv Maros igazgatója Tótpál László szerint fel kell készíteni az embereket arra, hogy ez megváltozhat, egyszerűen nem lesz víz.
– ecsetelte a helyzetet az igazgató. Hozzátette: a hálózatukhoz tartozó két tartalék tartály egyenként 500 köbméteres kapacitású, ami a jelenlegi fogyasztás mértéke szerint 24 órára elegendő. Vagyis,
Az utóbbi két és fél évben több, mint hetven javítást végeztek a remetét, Dirót és Salamást ellátó ReDiSza szolgáltató hálózatán, így eltűnt az addigi napi ezer köbmétert meghaladó vízveszteség. Orosz László igazgató szerint ennek köszönhető, hogy
Orotva is ide tartozik, ott egy külön kis hálózat létezik, amely felszíni források vizének befogásával működik. Ezek a források ilyen aszályos időben elapadhatnak. A térségben egyébként az igazgató tudomása szerint 20-30 méter mély kutak is elapadtak már.
Mindhárom gyergyószéki szolgáltató tett már közzé felhívásokat, ahol arra kérik a fogyasztókat, hogy mértékletesen, takarékosan gazdálkodjanak a vezetékes vízzel. Ez segíthet abban, hogy ne legyenek korlátozások, de az igazi segítség az eső lenne.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
szóljon hozzá!