Fotó: Pinti Attila
Egyre több medvetámadás, egyre kilátástalanabb helyzetben lévő emberek – ennek tükrében a nagyvad populációját szabályozó beavatkozási kvóták visszavezetését, illetve a közbelépési jóváhagyás hatáskörének decentralizálását találják a megfelelő megoldásnak a székelyföldi megyék elöljárói – derült ki a Hargita, Kovászna és Maros megyei önkormányzat elnökei, valamint a környezetőrség vezetője által tartott tusványosi beszélgetésen csütörtökön.
2018. július 26., 17:392018. július 26., 17:39
2018. július 26., 17:582018. július 26., 17:58
A medve és az ember viszonyáról tartott előadáson Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnöke felhívta a népes hallgatóság figyelmét arra, hogy
„Románia kormányának hatékonyságát jól mutatja, hogy az elmúlt években nemcsak az érettségin bukott el az ország, hanem a medvekérdés kezelésében is. A kormány felkészületlen ennek a feladatnak az ellátására” – hangsúlyozta. Hozzátette, a medvepopuláció szabályozása, a kártérítés kérdése és a vadgazdálkodás terén
Fotó: Pinti Attila
Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke szerint
Megjegyezte ugyanakkor, hogy „ha vadgazdálkodásról beszélünk, akkor nem lehet a vadászattól eltekinteni.” Éppen ezért a politikustársai mellett több olyan szakértőt látott volna szívesen, akik ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak.
„Romániának van olyan kutatóintézete, ami kimondottan vadgazdálkodással foglalkozik, vannak neves szakemberek is. A minőségi vadgazdálkodással ők kellene foglalkozzanak, mert most a legnagyobb kérdés az, hogy mekkora az a medvepopuláció, amely Székelyföldön él.
– mutatott rá.
Fotó: Pinti Attila
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke „politikai kicsengésű felvetésekből adódó tévhitek” eloszlatásával vette át a szót Péter Ferenctől, mint mondta,
Kijelentésével ugyan nem mindenki értett egyet a hallgatóságból, azzal viszont igen, hogy medveügyben jelentős problémát jelent a száz évvel ezelőtti hatalmas összefüggő erdőterületek „feldarabolása”. „Az ember utakat épített, motorokkal, kvadokkal összejárja az erdőket, ráadásul ott van a felelőtlen legeltetés, a kolonc nélkül, szabadon járó kutyák kérdése” – sorolta. Egy másik hangsúlyos gondnak azt említette, hogy hiába található az Európai Unió medvepopulációjának kétharmada Romániában, a romániainak a kétharmada pedig Székelyföldön, illetve Brassó megyében,
Szén János
Fotó: Pinti Attila
„A medve másik arcát” igyekezett megmutatni a jelenlévőknek Szén János medvepásztor, aki Máté Bence világhírű természetfotóssal medveleseket működtet a környéken. Meglátása szerint
A bevétel egy részét a vadkárok fedezésére is lehetne fordítani – mondta.
Szép Róbert
Fotó: Pinti Attila
Szép Róbert, az Országos Környezetőrség főbiztosa emlékeztetett, míg korábban kisebb-nagyobb hiányosságokkal működött a beavatkozási kvóta rendszere,
„Szerintük a medvepopuláció képes magát szabályozni. Eltelt azóta három év, és a problémák rendkívül súlyossá váltak. Például áthelyeztük a Szent Anna-tótól a híres Sanyi medvét, helyébe ma öt másik nagyvad van a tó környékén” – példázódott a főbiztos.
ezzel kapcsolatban meggyőződése, hogy a helyi önkormányzatok, közbirtokosságok nagyobb szerepet kell vállaljanak területeik őrzésében. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy „egyik szélsőségből ne essünk a másikba”.
„Azon dolgozunk, hogy visszatérjünk az eredeti helyzethez, amikor a vadásztársulások megelőzési beavatkozási kvótát kaptak. Így elkerülhető az, ami most van: egy-egy példány elszállítása miatt napokig jóváhagyásért harcolunk, és lenne egy felelőse is a medvekérdésnek. Viszont
– emelte ki.
Fotó: Pinti Attila
A hallgatóság soraiból érkező kérdésre, miszerint mi a „legjobb” megoldás abban az esetben, ha medvével találkozunk, Szén János medvepásztor úgy vélekedett,
Hozzátette, a nagyvadak jellemzően elkerülik az embert, akkor nagyobb egy támadás esélye, ha megriasztjuk. „A medve nem megölni, hanem ártalmatlanítani akarja az embert” – jelentette ki. Véleményét Tamás Sándor is osztotta, meglátása szerint
Fotó: Pinti Attila
Végezetül a jelenlévő megyeitanács-elnökök teljes egyetértéssel jelentették ki, hogy
Borboly Csaba úgy vélekedett, amennyiben központi szinten képtelenek a medveproblémát megoldani, az hozhat változást, ha „kiosztják” a megyei intézményeknek a beavatkozási hatáskört.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
4 hozzászólás