Hirdetés
Hirdetés

Medve bocsozott le a székelyudvarhelyi házak közelében

Érdemes elkerülni a Rózsa és a Szentimre utcák közötti részt, hiszen medvék laknak a bozótosban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Érdemes elkerülni a Rózsa és a Szentimre utcák közötti részt, hiszen medvék laknak a bozótosban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Többször is riasztotta a székelyudvarhelyi lakókat az elmúlt napokban a Ro-Alert rendszer. Mint megtudtuk, egy medve bocsozott le a Szentimre és Rózsa utcák közötti bozótos részen – azokat észlelték az emberek a házak közelében. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület igyekszik befogni a vadakat. Az egyesület vezetője szerint még legalább két medvecsapdára lenne szükségük a fokozódó gondok miatt.

Fülöp-Székely Botond

2024. május 16., 21:002024. május 16., 21:00

2024. május 16., 21:082024. május 16., 21:08

Több alkalommal is medveészleléssel kapcsolatos riasztást kaptak telefonjaikra a székelyudvarhelyi lakók az elmúlt napokban – hol a Rózsa utcából, hol a Szentimre utcából érkeztek a jelentések.

Hirdetés

Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület igazgatója a Székelyhonnak elmondta, a helyszíni ellenőrzéseik szerint egy medve bocsozott le idén a két említett utca közötti bozótos részen. Ezek közelítették meg az épületeket. Ő konkrétan nem látta az anyamedvét, így a méretéről nem tud beszélni, a bocsokat azonban többen is látták –

a legutóbbi riasztáskor egy fára voltak felkapaszkodva.

Ekkor egyébként nem is igyekeztek elkergetni az egyedeket – inkább csak a lakók biztonságát óvták a helyszínen –, hiszen abban bíztak, hogy talán belesétálnak a közelben elhelyezett csapdába, amelyet röviddel azelőtt vittek a helyszínre. Sajnos ez mostanig nem történt meg. A szakember rámutatott,

a csapdát úgy állították be, hogy csak az anyamedve tudja működésbe hozni a kioldószerkezetet, csak az éri fel.

El szeretnék kerülni ugyanis azt a veszélyes helyzetet, ami korábban a Csereháton alakult ki, amikor egy bocs került fogságba a csapdában, anyja pedig annyira agresszívvá vált, hogy kénytelenek voltak kilőni a helyszíni bizottság döntése alapján.

korábban írtuk

Egyre gyakoribb a medvejárás Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is
Egyre gyakoribb a medvejárás Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is

Egy hét alatt közel húsz riasztást küldtek medvék lakott területen való jelenléte miatt Hargita megyében. Csíkszereda mellett Maroshévízre, valamint Székelyudvarhelyre és több udvarhelyszéki településre is ki kellett szállnia a csendőrségnek.

A csaliként használt almából ugyanakkor a szerkezet aljára is szórtak, bízva abban, hogy esetleg a család minden tagja besétál oda, így sikerül egyszerre befogni azokat. Ez lenne a legideálisabb eset. Az sem túl nagy baj, ha csak az anyamedvét kapják el, hiszen ezt követően már viszonylag egyszerű lesz elaltatni a bocsokat, hogy a kifejlett egyeddel együtt elszállíthassák a helyszínről.

•  Fotó: Fülöp-Székely Botond Galéria

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Addig is arra kér mindenkit, hogy

a korábban megszokott módon ne próbáljanak a bozótoson át rövidíteni a Rózsa és a Szentimre utcák között, hiszen testi épségüket kockáztatják, a bocsait védő anyamedve ugyanis hamar agresszívvá válhat.

A csapda megközelítésével ráadásul a nagyvadak számára veszélyt sugalló szagot hagynak maguk után az emberek a helyszínen, így az egyedek befogásának esélye is csökkenni fog.

korábban írtuk

Egyre gyakoribb a medvejárás Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is
Egyre gyakoribb a medvejárás Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is

Egy hét alatt közel húsz riasztást küldtek medvék lakott területen való jelenléte miatt Hargita megyében. Csíkszereda mellett Maroshévízre, valamint Székelyudvarhelyre és több udvarhelyszéki településre is ki kellett szállnia a csendőrségnek.

Vadösvény a Szejkefürdőn

A közösségi médiában terjedt el az elmúlt napokban, hogy ugyancsak egy bocsos anyamedve költözhetett a Szejkefürdő tőzeglápos részére, Mărmureanu-Bíró szerint azonban nem erről van szó. Ottjártukat valójában csak egy réginek mondható lábnyom bizonyította, ami azt jelenti, hogy csak áthaladtak a helyszínen. A jelentések idején valójában egy zajos ifjúsági rendezvény volt a helyszínen, így a szakember szerint kizárt, hogy az anyamedve annak közelébe vitte volna a bocsait. Egyszerűen

el kell fogadni, hogy vadösvény van a környéken, amit a medvék is használnak.

Nem is tudnának máshol elhaladni, hiszen számos kerítést építettek az emberek a környéken, a nagyvadak pedig igyekeznek azokat kikerülve közlekedni.

•  Fotó: Fülöp-Székely Botond Galéria

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Amikor konkrét segítségre van szükség

Folyamatosak voltak a medveriasztások és a medvekárok az elmúlt időszakban, a vadászok már alig tudják megoldani, hogy minden olyan helyszínre eljussanak, ahol szerződést kötöttek az önkormányzatokkal. A vadászegyesület igazgatója csak a jelentősebb eseteket említve kifejtette,

néhány napja Telekfalván, valamint Parajd községben ölt teheneket egy-egy példány, míg Recsenyéden bárányokat pusztított el egy nagyvad.

korábban írtuk

Öt juhot ölt meg egy medve Recsenyéden, több nagyvad is kószál a környéken
Öt juhot ölt meg egy medve Recsenyéden, több nagyvad is kószál a környéken

Több juhot is megölt Recsenyéden egy medve az elmúlt napokban, mindemellett egy másik nagyvadat el is ütöttek Homoródszentmárton községben. Egy harmadik medve pedig Bágy környékén bocsozott le.

A szakember szerint fokozódni fog a helyzet, már csak azért is, mert párzási időszakban vannak a medvék, mindemellett élelmet sem igazán találnak. A gabona még nem érett be annyira, hogy fogyasztani tudják és gyümölcsök sincsenek, így vagy füvet legelnek a nagyvadak, vagy húst próbálnak szerezni. Utóbbit több esetben a gazdák kárára teszik.

Mărmureanu-Bíró arra is kitért, hogy

bár többször is kölcsönadták az elmúlt időszakban más vadásztársulatoknak a medvecsapdájukat, sajnos erre nem lesz lehetőségük az elkövetkező időszakban, hiszen saját vadászterületükön is egyre nagyobbak a problémák.

Jelenleg úgy látják, hogy nekik is szükségük lenne még legalább két szerkezetre. Az igazgató hangsúlyozta, egy szerkezet az azt szállító utánfutóval együtt nagyjából 22 ezer lejbe kerül. Úgy véli, hogy ezek beszerzése érdekében elengedhetetlen lenne a politikai pártok segítsége, hiszen anyagi támogatásra van szükségük.

korábban írtuk

Medve jár Székelyudvarhelyen
Medve jár Székelyudvarhelyen

Medve jelenlétéről kaptak figyelmeztetést a székelyudvarhelyiek hétfőn 18 óra körül. A felhívásban mindenkit arra kérnek, maradjanak távol az állattól.

A megbeszélések, egyeztetések is fontosak, de most konkrét cselekvésre van szükség a lakók és javaik védelme érdekében”

– szögezte le. Hozzátette, ezenkívül két altatófegyver beszerzéséhez is jól jönne az anyagi támogatás.

„Annyira rossz a helyzet (csak Székelyudvarhelyen), hogy míg mi a Rózsa utcába rohantunk, ahonnan medvét jelentettek, megjelent egy példány a Farcád utca tetején is” – magyarázta.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés