Sok évtizedes levéltári lét után olyan imalánc tárgyi emlékei láttak napvilágot, amelyek átsegítették Márton Áron püspököt a nehéz börtönéveken, házi őrizete öröknek hitt szigorán, ugyanakkor az imádságokat felajánló, a vezeklést, jó cselekedeteket vállaló készítők hitéről és főpásztoruk iránti szeretetéről vallanak. Tekintsük meg együtt!
2019. október 02., 20:292019. október 02., 20:29
2019. október 03., 12:112019. október 03., 12:11
Fotó: Lőrincz Csaba
Sok évtizedes levéltári lét után olyan imalánc tárgyi emlékei láttak napvilágot, amelyek átsegítették Márton Áron püspököt a nehéz börtönéveken, házi őrizete öröknek hitt szigorán, ugyanakkor az imádságokat felajánló, a vezeklést, jó cselekedeteket vállaló készítők hitéről és főpásztoruk iránti szeretetéről vallanak. Tekintsük meg együtt!
2019. október 02., 20:292019. október 02., 20:29
2019. október 03., 12:112019. október 03., 12:11
Fotó: Lőrincz Csaba
Nagy érdeklődés övezte az újabb állomáshelyen, ezúttal a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban az Imacsokrok Márton Áron püspöknek a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár gyűjteményéből című kiállítás megnyitását szerdán. A megemlékezés résztvevői közül sokan ismertük Isten szolgája, Márton Áron püspököt, ugyanakkor jelen voltak a 20. Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencia résztvevői is.
A legendás hírű főpásztor püspökké szentelésének 80. évfordulója alkalmából készült, nagy lelki vetületű emlékkiállítás székelyudvarhelyi megnyitóján Miklós Zoltán múzeumigazgató kifejezte:
Gálfi Árpád polgármester kiemelte: Áron püspök nem csak megvallotta hitét, úgy is látta el a feladatait – hite és tettei összhangban voltak és vallomása szerint: „Az igazság védelmében és a szeretet szolgálatában a börtön nem szégyen, hanem dicsőség.”
Fotó: Lőrincz Csaba
Tamás József püspök reméli, hogy a látottak elgondolkodtatnak azon, amit az emléktárgyak visszatükröznek. Márton Áron boldoggá avatásához fontos lesz, hogy kivilágoljon, mennyire él az emberek szívében, példája vonzó-e. Bízik abban, hogy az emlékkiállítás tárgyi, szellemi és lelki üzenetét sikerül eljuttatni az emberekhez. Áron püspök gondolatát idézve ajánlotta a kiállítást:
Csíki Dénes pápai káplán, kanonok, plébános, Isten szolgája, Márton Áron püspök hajdani titkára olyan történeteket osztott meg és olyan adalékokkal szolgált, amelynek megélője volt a főpásztor mellett avagy amelyeket személyközi kapcsolatukban vele osztott meg a püspök, és talán csak ő lehet az, aki leírja, elmondja azokat. Legyen szó az első, legnehezebb börtönévekről, a személyi és egyházi elöljárói szabadságágától megfosztott, házi őrizetben is folyamatosan lehallgatott, megfigyelt főpap helytállásáról a mindennapokban, avagy az idősödő, betegségekkel küzdő egyháznagy imával kísért életeseményeiről.
Az emlékező többször meghatódva említette, hogy a híveknek az imacsokrokban is rögzített felajánlásai, több ezer ember Istenhez szóló fohászai, mennyire hathatósak voltak – az ima hatása megjött. Minden bizonnyal az egyik leglátványosabb, hogy a legnehezebb börtönökben is életben maradt a szeretett főpásztor.
Az emlékkiállítás felbecsülhetetlen értékű dokumentumairól tételesen beszélt Hegedűs Enikő művészettörténész. Nagyrészt Márton Áron személyes hagyatékának levéltári anyagából valók: a püspökszentelési évfordulóira kapott, lelki csokroknak nevezett, kézzel készített, díszes imafelajánlás-gyűjteményből válogatták.
158 erdélyi helységből valók, ugyanakkor más egyházmegyékből is érkeztek imacsokrok, azaz a múlt századi emlékes füzetek formáját mutató, de szimbólumaikban a püspökhöz illetve az eseményhez méltó szimbólumokkal díszített, jórészt kézzel készült ajándékok.
Fotó: Lőrincz Csaba
A kiállításon megtekinthetők a püspöktársak, művészek, a ma is neves kortársak, köztük Domokos Pál Péter, Écsy János, Venczel József, Márk József kézzel írott köszöntői. A tárlaton ugyanakkor látható a püspöki lakosztály néhány tárgya, illetve Isten szolgája, Márton Áron püspök személyes tárgyai. Belenézhetünk, -hallgathatunk a Nagy Zoltán székelyudvarhelyi mérnök, vallástanár által összeállított a Hegy című filmes monográfia Udvarhelyhez köthető tanúinak Áron püspökről szóló vallomásaiba, dokumentumaiba.
A Kovács Gergely, az Isten szolgája, Márton Áron püspök boldoggá avatási ügyének posztolátora által kezdeményezett, a Bernád Rita Magdolna érsekségi főlevéltáros és munkatársai által létrehozott kiállítás december 9-éig lesz megtekinthető Székelyudvarhelyen.
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
szóljon hozzá!