Sok évtizedes levéltári lét után olyan imalánc tárgyi emlékei láttak napvilágot, amelyek átsegítették Márton Áron püspököt a nehéz börtönéveken, házi őrizete öröknek hitt szigorán, ugyanakkor az imádságokat felajánló, a vezeklést, jó cselekedeteket vállaló készítők hitéről és főpásztoruk iránti szeretetéről vallanak. Tekintsük meg együtt!
2019. október 02., 20:292019. október 02., 20:29
2019. október 03., 12:112019. október 03., 12:11
Fotó: Lőrincz Csaba
Sok évtizedes levéltári lét után olyan imalánc tárgyi emlékei láttak napvilágot, amelyek átsegítették Márton Áron püspököt a nehéz börtönéveken, házi őrizete öröknek hitt szigorán, ugyanakkor az imádságokat felajánló, a vezeklést, jó cselekedeteket vállaló készítők hitéről és főpásztoruk iránti szeretetéről vallanak. Tekintsük meg együtt!
2019. október 02., 20:292019. október 02., 20:29
2019. október 03., 12:112019. október 03., 12:11
Fotó: Lőrincz Csaba
Nagy érdeklődés övezte az újabb állomáshelyen, ezúttal a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban az Imacsokrok Márton Áron püspöknek a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár gyűjteményéből című kiállítás megnyitását szerdán. A megemlékezés résztvevői közül sokan ismertük Isten szolgája, Márton Áron püspököt, ugyanakkor jelen voltak a 20. Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencia résztvevői is.
A legendás hírű főpásztor püspökké szentelésének 80. évfordulója alkalmából készült, nagy lelki vetületű emlékkiállítás székelyudvarhelyi megnyitóján Miklós Zoltán múzeumigazgató kifejezte:
Gálfi Árpád polgármester kiemelte: Áron püspök nem csak megvallotta hitét, úgy is látta el a feladatait – hite és tettei összhangban voltak és vallomása szerint: „Az igazság védelmében és a szeretet szolgálatában a börtön nem szégyen, hanem dicsőség.”
Fotó: Lőrincz Csaba
Tamás József püspök reméli, hogy a látottak elgondolkodtatnak azon, amit az emléktárgyak visszatükröznek. Márton Áron boldoggá avatásához fontos lesz, hogy kivilágoljon, mennyire él az emberek szívében, példája vonzó-e. Bízik abban, hogy az emlékkiállítás tárgyi, szellemi és lelki üzenetét sikerül eljuttatni az emberekhez. Áron püspök gondolatát idézve ajánlotta a kiállítást:
Csíki Dénes pápai káplán, kanonok, plébános, Isten szolgája, Márton Áron püspök hajdani titkára olyan történeteket osztott meg és olyan adalékokkal szolgált, amelynek megélője volt a főpásztor mellett avagy amelyeket személyközi kapcsolatukban vele osztott meg a püspök, és talán csak ő lehet az, aki leírja, elmondja azokat. Legyen szó az első, legnehezebb börtönévekről, a személyi és egyházi elöljárói szabadságágától megfosztott, házi őrizetben is folyamatosan lehallgatott, megfigyelt főpap helytállásáról a mindennapokban, avagy az idősödő, betegségekkel küzdő egyháznagy imával kísért életeseményeiről.
Az emlékező többször meghatódva említette, hogy a híveknek az imacsokrokban is rögzített felajánlásai, több ezer ember Istenhez szóló fohászai, mennyire hathatósak voltak – az ima hatása megjött. Minden bizonnyal az egyik leglátványosabb, hogy a legnehezebb börtönökben is életben maradt a szeretett főpásztor.
Az emlékkiállítás felbecsülhetetlen értékű dokumentumairól tételesen beszélt Hegedűs Enikő művészettörténész. Nagyrészt Márton Áron személyes hagyatékának levéltári anyagából valók: a püspökszentelési évfordulóira kapott, lelki csokroknak nevezett, kézzel készített, díszes imafelajánlás-gyűjteményből válogatták.
158 erdélyi helységből valók, ugyanakkor más egyházmegyékből is érkeztek imacsokrok, azaz a múlt századi emlékes füzetek formáját mutató, de szimbólumaikban a püspökhöz illetve az eseményhez méltó szimbólumokkal díszített, jórészt kézzel készült ajándékok.
Fotó: Lőrincz Csaba
A kiállításon megtekinthetők a püspöktársak, művészek, a ma is neves kortársak, köztük Domokos Pál Péter, Écsy János, Venczel József, Márk József kézzel írott köszöntői. A tárlaton ugyanakkor látható a püspöki lakosztály néhány tárgya, illetve Isten szolgája, Márton Áron püspök személyes tárgyai. Belenézhetünk, -hallgathatunk a Nagy Zoltán székelyudvarhelyi mérnök, vallástanár által összeállított a Hegy című filmes monográfia Udvarhelyhez köthető tanúinak Áron püspökről szóló vallomásaiba, dokumentumaiba.
A Kovács Gergely, az Isten szolgája, Márton Áron püspök boldoggá avatási ügyének posztolátora által kezdeményezett, a Bernád Rita Magdolna érsekségi főlevéltáros és munkatársai által létrehozott kiállítás december 9-éig lesz megtekinthető Székelyudvarhelyen.
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!