Sokan ehetetlennek tartják a teljes kiőrlésű lisztből készült kiflit
Fotó: Gecse Noémi
Egyelőre tizenegy település jelezte Maros megyében, hogy önállóan kívánja megszervezni az iskolások tej- és kifliprogramját, hogy előnyben részesülhessenek a helyi pékségek, tejgyárak termékei. Marosvásárhelyen pénteken döntenek erről, a tervezet szerint a megyeközpont nem akarja saját kézbe venni a szolgáltatást.
2021. március 10., 17:402021. március 10., 17:40
2021. március 10., 20:432021. március 10., 20:43
Annak ellenére, hogy csak részben volt fizikai jelenlétű oktatás az iskolákban, Maros megyében sok gyermek és szülő panaszkodott a tej- és kifliprogram részeként biztosított termékekre. Hiszen – mint többen is mondták – a teljes kiőrlésű lisztből, kevés zsiradékkal készült kifli és keksz szinte ehetetlen,
Több alkalommal is írásos panaszt nyújtottak be a tanfelügyelőségre, a megyei önkormányzathoz és a fogyasztóvédelemhez, mindhiába. Azt a választ kapták, hogy
Idén nyáron a Maros megyei önkormányzat újra versenytárgyaláson fogja kiválasztani azokat a gyártókat, amelyek az elkövetkező tanévekben biztosítják majd a tejet és kiflit. Jelenleg gyűjtik a helyi önkormányzatoktól azokat a tanácsi határozatokat, amelyek kimondják, hogy egy-egy önkormányzat maga szeretné megszervezni ezt a szolgáltatást, vagy továbbra is rábízza ezt a megyei tanácsra.
Mint Bálint Erika, a Maros megyei önkormányzat sajtóirodájának képviselője a Székelyhonnak elmondta, egyelőre tizenegy település jelezte, hogy saját kezébe veszi ezt a kérdést, és biztosítja az iskoláskorú gyermekeknek a tízórait. Vannak olyan települések, ahol már több éve így járnak el, például Nyárádszeredában, de Kibéd, Koronka, Nyárádremete, Gernyeszeg, Makfalva, Sóvárad, Backamadaras, Kerelőszentpál, Csíkfalva és Nyárádszentlászló is egyénileg fogja kiválasztani a pékséget, valamint a tejtermékeket és az almát biztosító cégeket.
Azok a polgármesteri hivatalok, amelyek már korábban is egyénileg oldották meg a tej- és kifliprogramot, azért választották ezt a lehetőséget, mert bár több utánajárással és odafigyeléssel jár, a gyermekek friss és helyi, környékbeli termékeket kapnak, amivel alapvetően elégedettek.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselők pénteki rendkívüli ülésükön döntenek arról, hogy melyik utat választják. A városháza honlapján már olvasható a Soós Zoltán polgármester által beterjesztett, a városháza iskolákért felelős igazgatója által összeállított tervezet, amely arról szól, hogy a város nem kívánja önállóan biztosítani a gyermekek tízóraiját a 2021–2022-es, illetve a 2022–2023-as tanévekben. Az indoklásban szűkszavúan annyi áll, amennyiben a megyei tanács bonyolítja le, akkor alacsonyabb áron tudják megvenni a kiflit, kekszet és tejet.
Az sem mellékes tényező ebben az ügyeben, noha a határozattervezetben ez nem szerepel, hogy
Az RMDSZ-frakció vezetője, Frunda Csenge a Székelyhonnak azt mondta, hogy még nem egyeztettek ebben a kérdésben a frakció tagjai, de mindenképpen figyelembe fogják venni azokat a szülői véleményeket, amelyek eljutottak hozzájuk ebben a kérdésben.
A Szabad Emberek Pártjának képviselője, Radu Bălaş a Székelyhonnak elmondta, tavaly, amikor hasonló döntésre került sor, a városháza szakemberei megindokolták, hogy miért előnyösebb a megyeközpont számára, ha a megyei tanács bonyolítja le a tej- és kifliprogramot. Ezért tavaly ő megszavazta, hogy a megyei tanácsra bízzák a programot.
„Az indoklás függvényében fogok majd dönteni, hogy elfogadom vagy sem a beterjesztett határozatot. Ha logikus az, hogy átadjuk a megyei tanácsnak, akkor én is támogatom a napirendre tűzött tervezetet. A fő döntéshozó úgyis a tizenegy RMDSZ-es tanácsos és az egyik alpolgármestert adó liberális frakció. Ők ígértek változást” – fejtette ki Radu Bălaş. Soós Zoltán polgármester azt ígérte, hogy csütörtöki sajtótájékoztatóján fejti ki véleményét ebben a kérdésben.
Próbálnak helyi termékeket biztosítani
Hargita megyében a megyei önkormányzat már a korábbi években megszervezett közbeszerzések alkalmával is próbált helyi cégekkel szerződést kötni, hogy a diákok friss és jó minőségű termékeket kaphassanak. Több településen, többek között Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is egy Hargita megyei cég biztosítja a kiflit, és ezekre nem érkezett panasz. Mi több, már az is előfordult, hogy a Hargita megyei tanács a szülőktől és az iskolák vezetőségétől kapott írásos panaszok nyomán szerződést bontott a rossz minőségű termékeket biztosító céggel, hiszen ezt lehetővé teszi az érvényben lévő törvénykezés is.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!