Fotó: Gligor Róbert László
Vasárnap zászlót kaptak és avattak a nyárádszeredai református gyülekezetben, majd koszorúzással, címerkiállítással és méltatással emlékeztek Bocskai Istvánra és az általa 410 éve indított szabadságharcra.
2014. február 23., 21:562014. február 23., 21:56
2014. február 25., 09:052014. február 25., 09:05
Isten keres bennünket, magyarokat is, hogy visszafordítson a rossz útról, hogy öntudatra ébresszen és életet adjon – hangsúlyozta szószéki beszédében Székely Endre lelkipásztor. Minket az tarthat meg, ha meglátjuk hibáinkat, ha Istentől várjuk a megbocsátást. Fogjuk meg hát egymás kezét, legyünk jobbak, mert együtt többet érünk, mint amennyien vagyunk.
Az ünnepi alkalomból a magyarországi Szövérfi Ferenc elkészíttette a református gyülekezet címeres zászlaját. Mint elmondta, 1943-ban született, de a háború poklában másfél évesen Magyarországra került. Édeasanyja nyárádszeredai születésű volt, ezért ezzel a gesztussal őrá és a nyárádmenti székely ősökre is emlékszik. Az emlékszalagot Kacsó Adél zászlóanya, vallástanár kötötte fel, a lobogót Székely Endre áldotta meg, majd az adományozó átnyújtotta a gondnoknak és az ifjúságnak, hogy őrizze és továbbadja azt.
A háromosztatú címerpajzs felső részén az anyaszentegyházat jelképező, fiait saját vérével tápláló pelikán és a székelységre utaló Nap és Hold látható két fenyőfa társaságában, ami a megmaradást, a jövőbe tekintést jelképezi. A második mezőben nyitott Biblia, rajta szablya, ez Bocskaira, a bibliás és szablyás fejedelemre utal, ugyanúgy mint a harmadik mezőben látható, Bocskai címerében szereplő, nyíllal átlőtt fejű oroszlán is. A zászlót a székelyeket és magyarokat jelképező piros-kék címerfogazat keretezi.
Címerek és méltatások
Az ünnepség a fejedelem szobránál folytatódott, ahol koszorút helyezett el a Bocskai Társaság, Gál Gergely magyar országgyűlési képviselő és a református gyülekezet, majd a helyi Bocsaki Dalkar énekelt.
Ezt követően a gyülekezet Bocskai termében Okos Márton kalotaszegi közíró nyitotta meg Pécsi L. Dániel Címerekkel írt történelem című kiállítását. Pécsi első címerét 1998-ban készítette egy kalotaszegi közösségnek, de azóta márt több int százötvenet készített egyházaknak, településeknek, önkormányzatoknak, de az elszakított magyar területek címereit is megtervezte. Ehhez a művész csak annyit tett hozzá félig viccesen, hogy sem tankjai, sem bankjai, sem biztosítótársaságai nincsenek, de sikerült egyesítenie a Kárpát-medencét.
Bocskai történelmi személyiségét, vitézi tetteit méltatta előadásában Sárkány Viola, a Bocskai Társaság elnöke, aki szerint ha minden évszázad megszülte volna a maga Bocskai Istvánját, nem jutottunk volna el Trianonig. Bocskai életének utolsó szakaszát és uralkodását az határozta meg, hogy „egy árva nemzet sorsát bízta rám az Isten, és a haza elől nem futhatok el”.
Az ünnepség egészét a Dinnyés József daltulajdonos, zeneszerző által kobzon kísért középkori dalok és zsoltárok színesítették, majd a program végén az erdőszentgyörgyi Antal-házaspár Tinódi Lantos Sebestyén és Balassi Bálint dalaiból adott elő.
Feladatunk van a világban
Az ünnepségen jelenlevő Gál Gergely, az Országgyűlés tagja rövid beszédében kifejtette: nemzetünknek sajátos karaktere és küldetése van a világban. A magyarságnak az elmúlt évszázadokban igen erős igazságérzete alakult ki, ezért is voltak történelmünkben szabadságharcok, amelyek sosem a káoszkeltésért, hanem az igazságért és az elnyomás ellen törtek ki. Ezek közül egyik legnagyszerűbb és legkorábbi épp a Bocskai vezette szabadságharc volt. Ma már nem kell vérünkkel harcolnunk az igazságunkért, de a 21. században is van feladatunk: hogy megmutassuk Európának és a világnak, hogy múltunkra s hitünkre szüksége van. Ebben ki kell tartania minden magyarnak az anyaország határain kívül és belül – fogalmazott a politikus.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!