Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhelyi tisztelőivel találkozott szerdán este Wittner Mária, az 1956-os forradalom halálra ítéltje, akinek ítéletét életfogytiglani fegyházbüntetésre változtatták, később, tizenhárom év után amnesztiával szabadult.
2016. november 17., 18:152016. november 17., 18:15
A Deus Providebit Tanulmányi Ház nagyterme színültig telt hallgatókkal, érdeklődőkkel, ám a közönség soraiban még tíz százalékot sem tett ki a fiatalok részaránya. Jobbára ősz hajú férfiak és nők jöttek el a találkozóra, s ez is mutatja, hogy hatvan év távlatából a kommunizmust megrengető magyar ’56 nem eléggé ismert a fiatalabb nemzedék körében.
Az 1956-os Emlékbizottság védnöke, a forradalom emblematikus alakja 1956. októberének 23. napjától a budapesti Corvin közben és a Vajdahunyad utcában harcolt. Rövid bevezető ismertető után Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója kérte fel, hogy beszéljen a forradalom bukása utáni állapotokról, a perről, arról, hogy miként sikerült átvészelnie a kétszáz napos siralomházi időszakot, mi tartotta életben a vészterhes időkben.
Több kérdésre már nem is volt szükség, Wittner Mária folyamatosan mesélt: a karmelitáknál nevelkedett, a hit és a dac volt az, ami átsegítette a kétszáz napos létbizonytalanság alatt és a börtönévek folyamán. Tudta, hogy bármit tesz vagy mond, ítéletét már nem tudják súlyosbítani, hiszen mit lehet még hozzátenni, súlyosbítani egy életfogytosnak? Amikor cellatársát, a halálraítélt Havrila Béláné Sticker Katalint akasztani vitték, megfogadta: mindent megtesz a túlélésért, azért, hogy egyszer elmondhassa a világnak mindazt, ami akkor, a forradalom két hete alatt és utána történt, de még inkább azt, hogy a kommunista hatalom milyen aljas eszközökkel járt el a fogvatartott forradalmárokkal. A rendszerváltás utáni időkben igyekezett őrizni \'56 szellemét, emléket állítani az ártatlanul kivégzetteknek (Tóth Ilona szigorló orvosnak például), eljárni annak ügyében, hogy a forradalmi cselekmények megmaradjanak olyan tisztáknak, amilyenek a vérzivataros két hét alatt voltak.
Arra is figyelmeztetett, hogy a hit és dac mellett a könyvek segítették át a holtpontokon a szabadulása utáni cselekvéseiben. Ilyen értelemben mondta el: látta a vásárhelyi katolikus iskoláért könyvvel tüntetőket, s igen jó ötletnek találja az ilyen tiltakozást. Mert a könyveinket, a szellemi értékeinket nem tudja elvenni, de még bántani sem senki – emelte ki.
Szerinte a megtorlás sokkal több emberéletet követelt, mint azt most hangoztatják, hiszen a mártírok exhumálásánál többször is jelen volt, és látta: a sírokban négy-öt halottat is eltemettek arccal lefelé, ami igazolja, hogy kivégzett forradalmárok voltak, de mindannyiuk személyazonosságát nem lehetett megállapítani, csupán azokét, akiket célzatosan kerestek hozzátartozóik, barátaik, harcostársaik.
Wittner Mária szerint az, hogy olykor egy emberarcú szocializmus megteremtésének szándékával mentegetik a forradalom némely kétes múltú résztvevőjét, álságos félrevezetés, miután csak az embernek lehet emberarca, a szocializmus viszont minden emberiességi vonást nélkülözött, így nem is lehetett volna emberarcú. A forradalom 50. évfordulóján újból arcul ütötték az ötvenhatosokat – mondta a vendég –, kaptak egy emlékművet, ami elölről nézve egy katonai támadó ék, hátulról szemlélve akasztófák sora. Ez jutott emlékül azoknak, akik életüket áldozták a szabadságért. Wittner Mária örült annak, hogy ott lehetett a parlamentben mint törvényhozói testületben, amikor a kettős állampolgárságról döntöttek, mert „mi, magyarok csak magunkra számíthatunk, s ezt valamennyiünknek tudnia kell”. A találkozó végén beszélgetés alakult ki a vendég és közönség között.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!