Fotó: Kristo Robert
Az együttérzés hiánya a fő oka az alacsony véradási hajlandóságnak, ezt pedig az életminőség és a tájékoztatási kampányok száma befolyásolja. Pozitív viszont, hogy Maros megyében jóval az országos átlag feletti a véradók száma.
2016. május 11., 12:482016. május 11., 12:48
Romániában átlagosan a 18 és 60 év közötti, egészséges lakosságnak csupán mintegy 2 százaléka számít rendszeres véradónak, ez a szám Maros megyében három százalék – tájékoztatott a Marosvásárhelyi Regionális Vérközpont pszichológusa, Marinela Lazăr, akit abból az alkalomból kerestünk meg, hogy május 9. és 13. között zajlik az országosan megszervezett Adj vért! Légy hős! elnevezésű véradás-népszerűsítő kampány.
„Maros megyében több mint harmincezer véradó szerepel a nyilvántartásunkban, folyamatosan pedig 15 ezer egységnyi vért gyűjtünk be. Marosvásárhelyen naponta mintegy 80 adag vérkészítményre lenne szükség, és az igény folyamatosan nő” – tudtuk meg a szakembertől, aki felhívta a figyelmet a cselekedet életmentő fontosságára.
„Nagyon fontos hangsúlyozni azt, hogy nemcsak a 0-s vérű személyeket várjuk, hanem bárkit, hiszen – furcsa fogalmazás, de igaz – a vérnek kerül gazdája, találunk beteget, akinek a megsegítéséhez felhasználhatunk bármilyen vércsoportú készletet. Ezt azért mondom, mert sokan úgy vannak vele, hogy tudják, a 0-s vér általánosan jó bárkinek, neki nem olyan van, ezért nem megy vért adni. A nemes gesztus előtt ne legyen akadály a vércsoport, sem az, hogy valaki RH– , vagy RH+, hiszen igaz, hogy előbbiből kevesebb van, de az RH pozitív vér is épp olyan fontos lehet adott esetben” – mondta megkeresésünkre Marinela Lazăr.
Arra a kérdésre is magyarázatot kerestünk, hogy mi lehet az oka annak, hogy Románia évek óta az európai uniós véradási hajlandóság legvégén kullog, messze lemaradva. „Azt gondolom, hogy nincs elég együttérzés az emberekben az ismeretlenek, általában véve az embertársaik iránt. Nálunk az a jellemző, hogy valaki akkor megy el vért adni, ha ismerőse, hozzátartozója megsegítéséhez van erre szükség, vagyis csak ha baj van a közvetlen közelében. Romániában még nem tart ott az életszínvonal, hogy folyamatosan ilyen nemes gesztusokat gyakoroljunk, mint a véradás” – ismertette a szakember.
A péntekig tartó véradás-népszerűsítő és vérgyűjtő kampány elsődleges célja a közösség felelősségre nevelése és a vérkészlet feltöltése, ezért az önkéntes véradókat a marosvásárhelyi orvosi egyetemnél (Gh. Marinescu utca 38. szám), és a nagykórháznál levő Vérközpontnál (Molter Károly utca 2. szám) várják naponta 8 és 12 óra között, személyazonossági igazolvánnyal.
A férfiak évente ötször, a nők évente négyszer adhatnak vért, és két véradás között legalább 2 hónapnak kell eltelnie. Az illető testsúlya legalább 55 kg kell legyen, a véradást megelőző 6 hónapban nem lehetett műtéti beavatkozása, nem szenved betegségekben. „Cserébe” pedig – az emberi, nemes cselekedet lelki vonatkozásai mellett – 7 étkezési jegyet kapnak a véradók, igazolást a munkahelyre, és egyhavi 50 százalékos kedvezményt a helyi tömegközlekedési eszközökre.
További információk elérhetők a Marosvásárhelyi Regionális Vérközpont honlapján, amelynek magyar nyelvű változata minden felmerülő kérdésre választ ad.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!