Fotó: Kristo Robert
Az együttérzés hiánya a fő oka az alacsony véradási hajlandóságnak, ezt pedig az életminőség és a tájékoztatási kampányok száma befolyásolja. Pozitív viszont, hogy Maros megyében jóval az országos átlag feletti a véradók száma.
2016. május 11., 12:482016. május 11., 12:48
Romániában átlagosan a 18 és 60 év közötti, egészséges lakosságnak csupán mintegy 2 százaléka számít rendszeres véradónak, ez a szám Maros megyében három százalék – tájékoztatott a Marosvásárhelyi Regionális Vérközpont pszichológusa, Marinela Lazăr, akit abból az alkalomból kerestünk meg, hogy május 9. és 13. között zajlik az országosan megszervezett Adj vért! Légy hős! elnevezésű véradás-népszerűsítő kampány.
„Maros megyében több mint harmincezer véradó szerepel a nyilvántartásunkban, folyamatosan pedig 15 ezer egységnyi vért gyűjtünk be. Marosvásárhelyen naponta mintegy 80 adag vérkészítményre lenne szükség, és az igény folyamatosan nő” – tudtuk meg a szakembertől, aki felhívta a figyelmet a cselekedet életmentő fontosságára.
„Nagyon fontos hangsúlyozni azt, hogy nemcsak a 0-s vérű személyeket várjuk, hanem bárkit, hiszen – furcsa fogalmazás, de igaz – a vérnek kerül gazdája, találunk beteget, akinek a megsegítéséhez felhasználhatunk bármilyen vércsoportú készletet. Ezt azért mondom, mert sokan úgy vannak vele, hogy tudják, a 0-s vér általánosan jó bárkinek, neki nem olyan van, ezért nem megy vért adni. A nemes gesztus előtt ne legyen akadály a vércsoport, sem az, hogy valaki RH– , vagy RH+, hiszen igaz, hogy előbbiből kevesebb van, de az RH pozitív vér is épp olyan fontos lehet adott esetben” – mondta megkeresésünkre Marinela Lazăr.
Arra a kérdésre is magyarázatot kerestünk, hogy mi lehet az oka annak, hogy Románia évek óta az európai uniós véradási hajlandóság legvégén kullog, messze lemaradva. „Azt gondolom, hogy nincs elég együttérzés az emberekben az ismeretlenek, általában véve az embertársaik iránt. Nálunk az a jellemző, hogy valaki akkor megy el vért adni, ha ismerőse, hozzátartozója megsegítéséhez van erre szükség, vagyis csak ha baj van a közvetlen közelében. Romániában még nem tart ott az életszínvonal, hogy folyamatosan ilyen nemes gesztusokat gyakoroljunk, mint a véradás” – ismertette a szakember.
A péntekig tartó véradás-népszerűsítő és vérgyűjtő kampány elsődleges célja a közösség felelősségre nevelése és a vérkészlet feltöltése, ezért az önkéntes véradókat a marosvásárhelyi orvosi egyetemnél (Gh. Marinescu utca 38. szám), és a nagykórháznál levő Vérközpontnál (Molter Károly utca 2. szám) várják naponta 8 és 12 óra között, személyazonossági igazolvánnyal.
A férfiak évente ötször, a nők évente négyszer adhatnak vért, és két véradás között legalább 2 hónapnak kell eltelnie. Az illető testsúlya legalább 55 kg kell legyen, a véradást megelőző 6 hónapban nem lehetett műtéti beavatkozása, nem szenved betegségekben. „Cserébe” pedig – az emberi, nemes cselekedet lelki vonatkozásai mellett – 7 étkezési jegyet kapnak a véradók, igazolást a munkahelyre, és egyhavi 50 százalékos kedvezményt a helyi tömegközlekedési eszközökre.
További információk elérhetők a Marosvásárhelyi Regionális Vérközpont honlapján, amelynek magyar nyelvű változata minden felmerülő kérdésre választ ad.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
szóljon hozzá!