Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhelyen gyártott folyékony fertőtlenítő szappantól betegedett meg két beteg a bukaresti Elias Kórházban. Kiderült az is, hogy az országban két másik intézmény is használta a fertőzött folyékony szappant, egy focșani-i kórház és a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet. A gyártó nem kíván nyilatkozni az ügyben.
2014. október 08., 17:172014. október 08., 17:17
Az Elias kórház igazgatója, Dana Safta elmondta: a folyékony szappan használata során két csökkent immunvédekezésű – egy koraszülött és egy daganatos – betegük Serratia baktériummal fertőződött meg, amely akár végzetes kimenetelű is lehetett volna.
A Serratia marcescens baktérium a természetben mindenütt megtalálható: a földben, a vízben, az állatokon, a növényeken és az emberi szervezetben is. Az egészséges ember szervezete ellenáll ennek a baktériumtörzsnek, de a gyerekeknél és a legyengült immunrendszerű felnőtteknél vérmérgezést és húgyúti fertőzést okozhat.
Betiltották a termék gyártását
A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság sajtószóvivőjétől, dr. Gabriela Uifăleantól megtudtuk, az Elias kórház szeptember végén értesítette őket, hogy a Maxil nevű fertőtlenítő szappan nem felel meg a szabványoknak. Az értesítés mellé a Cantacuzino Járványtani Intézet által elvégezett vizsgálat eredményeit is csatolták, amely a baktériumfertőzést erősítette meg.
Az értesítés következtében a megyei közegészségügyi igazgatóság ellenőrei kiszálltak a helyszínre, és vizsgálódásaik során megerősítést nyert a járványtani intézet eredménye. „A gyártó nem tudta papírokkal igazolni azt, hogy a termék biztonságos, hogy megfelelt volna az előírásoknak” – mondta a sajtószóvivő, hangsúlyozva, hogy a szóban forgó fertőtlenítő szappan esetében három gyártási tételszám esetében találtak rendellenességeket – az egészségügyi minisztérium közlései szerint a 729, 409 és 225-ös sorozatokról van szó –, tehát nem az összes szóban forgó termék fertőzött. „A fertőtlenítő szerek gyártásának szabályainak be nem tartása miatt a gyártót megbírságoltuk, és felfüggesztettük az adott termék gyártását” – folytatta az illetékes szakember. A fertőzött terméket visszahívták és megsemmisítették.
Megpróbáltuk felvenni a kapcsolatot a gyártóval, ám a titkárnőtől azt a választ kaptuk, hogy az illetékesek nem kívánnak nyilatkozni az ügyben. Gabriela Uifăleantól megtudtuk, hogy intézményükhöz eddig semmilyen bejelentés, panasz nem érkezett az 1998-ban alapított cég termékeivel kapcsolatosan, de hasonló eset sem fordult elő a megyében.
A kórházban való termékellenőrzés nem kötelező
A fertőtlenítő szerek gyártásának engedélyeztetése Bukarestben, az egészségügyi minisztériumban zajlik, nem a helyi közegészségügyi igazgatóságok feladata. Az engedélyek megszerzése után a gyártó a felelős a termékért. Kérdésünkre, hogy az ilyen helyzetek megelőzésére nem jelentene-e egy plusz elővigyázatossági intézkedést az, ha a kórházakban is ellenőriznék a vásárolt terméket, a sajtószóvivő kifejtette: a törvény ezt nem írja elő, minden kórház maga dönt ebben a kérdésben. A törvény annyit ír elő, hogy az egészségügyi intézményeknek európai uniós normáknak megfelelő termékeket kell vásárolniuk.
A Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet módszertani protokollja értelmében az intézményben havonta ellenőrzik a használt termékeket. „Az általunk végzett augusztusi ellenőrzések folyamán mintát vettünk a használatban lévő, illetve a bontatlan csomagolású fertőtlenítő szappanokból, és baktériumot fedeztünk fel ezekben” – nyilatkozta a Székelyhonnak az intézet orvosi igazgatója, dr. Mariana Ciorba.
Nem történt nozokomiális fertőzés (olyan fertőzés, amelyek az egészségügyi ellátás következtében alakulnak ki), de figyelembe véve, hogy az intézményben szívműtétek zajlanak, a vezetőség úgy döntött: találkoznak a cég képviselőivel, majd visszaszolgáltatták a készleten lévő 164 flakon szappant, illetve a szerződést is felbontották a gyártóval. Következő lépésben felvették a kapcsolatot azzal a szolgáltatóval, amely a közbeszerzési eljárás során a második legjobb ajánlatot tette.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!