Fotó: Boda L. Gergely
A nyári ígéretek és derűlátó kijelentések ellenére az ősz és a választási láz beálltával megfenekleni látszik a marosvásárhelyi kétnyelvű utcanévtáblák ügye. Az utóbbi két hónapban az önkormányzat mindössze a Liszt Ferenc utca nevét magyarosította vissza az 1986 óta Franz Lisztként szereplő táblán.
2014. november 10., 11:242014. november 10., 11:24
Bár a szeptemberi tanácsülésen elfogadott költségvetés-kiegészítés az utcanévtáblák cseréjét is figyelembe vette, az önkormányzat most pénzhiányra hivatkozik. Időközben Dorin Florea újból hadat üzent a kétnyelvűségnek és a bíróságon fellebbezte meg az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) döntését, mely kimondja, hogy az egynyelvű táblák sértik a marosvásárhelyi magyarság jogait.
„Feledékeny” ingatlantulajdonosok
Amennyi kétnyelvű utcanévtábla az utóbbi hónapokban felkerült a marosvásárhelyi épülethomlokzatokra, körülbelül ugyanannyi el is tűnt. Általában azok az ingatlantulajdonosok „felejtik el” visszahelyezni, akik a külső javítás és festés miatt „ideiglenesen” leszerelik. Így tűnt el egy magánházról a Kós Károly utca egyik névtáblája, a Zsidó Vértanúk felirat az önkormányzati tulajdonban lévő öregotthon faláról vagy a Mátyás király teret jelölő tábla a magyar érdekeltségű Marmed magánrendelő homlokzatáról.
Visszamagyarosították Liszt Ferencet
Közel három évtizeddel az elnémetesítése után ismét magyarul olvasható Liszt Ferenc neve a róla elnevezett marosvásárhelyi utca névtábláján. A táblacserét portálunk egy hónappal ezelőtti felvetésére Csegzi Sándor, a polgármester tanácsadója sürgette meg, mondván, hogy ha a városházának nem telik az idei költségvetéséből négy pléhdarabra, ő szívesen kifizeti. A költségeket egyelőre nem hajtották be a volt alpolgármesteren.
A vásárhelyi magyarságnak azért is volt fontos a csere kieszközölése, mert levéltári adatok szerint a Bolyai térről nyíló utca a múlt század eleje óta az 1811-ben született zeneszerző nevét viselte. Más marosvásárhelyi utcákkal ellentétben, az eltelt bő száz év alatt, Liszt Ferenc neve valamennyi impérium- és rendszerváltást átvészelt. Csupán az alakja változott, amikor az utcát 1986-ban egy Bukarestből odaköltözött pártaktivista követelésére Franz Lisztre németesítették. Az akkor még csendes belvárosi kisutca egyik legszebb államosított házát elfoglaló Iulian Vereş döntő szerepet játszott abban, hogy a világhírű zeneszerző nevét ne magyarul írják ki. Mint ahogy az ő javaslatára nevezték át a szomszédos Kistemplom-teret Memorandisták terére.
Varga Katalinra még várni kell
Csegzi Sándor hiába kérte az Ecaterina Varga utcanév visszamagyarosítását is, illetékes kollégáitól azt a választ kapta, hogy nem lehet, mert az említett személy román nemzetiségű volt. Ehhez képest az 1802-ben, a mai Brassó megyéhez tartozó Halmágyon, az elszegényedett kisnemesi családban, Varga János és Rozsondai Katalin házasságából született Varga Katalin etnikai hovatartozását egyetlen román történész sem vonta kétségbe. A mócvidéki bányászjobbágyok jogaiért következetesen kiálló nagyasszony komoly szálkát jelentett a Monarchia szemében.
Elfogásában és bebörtönzésében jelentős szerepet játszott Andrei Şaguna későbbi ortodox püspök, aki tőrbe csalta, majd elrabolta és átadta a hatóságoknak. Varga Katalin 19. századi mozgalmában az a különleges, hogy a feudális világban magyar nőként állt a román parasztok élére. Ezek nem csak hogy elfogadták, de rendkívül is tisztelték, Doamna Noastră (a mi asszonyunk) néven emlegetvén.
Florian Moldovan, a városháza táblacserével megbízott igazgatója a hét végén már más magyarázatot talált. A közterület-rendezési illetékes portálunknak elmondta: az idei költségvetés nem tesz lehetővé újabb táblacserét, de a 2015-ös év folyamán erre is sor kerül. „Jövőben városszerte az összes táblát kicseréljük, mégpedig úgy, hogy feleljen meg mindenkinek” – ígérte Moldovan.
A nyár végén – amikor Dózsa György, Mátyás király és Kinizsi Pál nevét végre sikerült a helyes, magyar változatban is feltüntetni – Peti András alpolgármester azt ígérte, hogy szeptember közepéig az összes utcanévtáblát kétnyelvűsítik. A szeptemberi önkormányzati ülés után azt nyilatkozta, hogy a költségvetés-kiegészítés során jóváhagyták a kétnyelvű táblák kihelyezéséhez szükséges pénzt, és a lakossági visszajelzések nyomán újra napirendre tűzik majd a magyarra fordított utcanévjegyzéket, hogy elfogadják a szükséges javításokat. Ez a határozattervezet a mai napig nem került megvitatásra, így a táblacserék is elmaradtak.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!