Fotó: Haáz Vince
Első alkalommal állítottak emlékművet Marosszéken olyan személynek, akit bizonyíthatóan a kommunisták gyilkoltak meg, remélve, hogy ezáltal ráveszik a gazdákat a kollektívre való belépésre. Kiss Istvánt 1950. július 21-én központi parancsra végezték ki. Bűne annyi volt, hogy jó gazdaemberként tevékenykedett a kollektív ellen talán leginkább ellenálló faluban, Vadadban.
2014. október 26., 14:482014. október 26., 14:48
2014. október 27., 16:152014. október 27., 16:15
A Csíkfalva községhez tartozó Vadad faluban október 25-én, szombaton felavatták az 1950. július 21-én a kommunisták által kivégzett Kiss István földműves emlékművét. Ez az első olyan köztéri alkotás Maros megyében – és a kollektivizálás korszakát kutató László Márton történész szerint talán Székelyföldön is –, amelyet olyan személy tiszteletére állítottak, akit bizonyíthatóan a kommunisták végeztek ki, központi parancsra, hogy megtörjék a gazdaköri rendszereket és rábírják a földműveseket a kollektivizálásra.
A rendezvény – amelyen részt vettek a testvértelepülések, Kakasd és Rábakecöl küldöttségei is – a Szózat eléneklésével kezdődött, majd Balogh István csíkfalvi polgármester Vadad történetét és a vadadiaknak a történelem során a helytállását, a világháborúkban való részvételét ismertette. László Márton történész kiemelte, Kiss István meggyilkolása nem volt egyedi eset a vidéken.
„A feljegyzésekből és az elmondásokból kiderül, hogy jó gazdaember volt, a helyi református egyház kurátora, falubíró. A kutatásaim során a vadadiakhoz hasonlóan ellenálló közösséggel még nem találkoztam, többszöri fenyegetés ellenére sem hátráltak meg a kommunisták elől. 1948-ban egy bálban egy Fülöp Albert nevű helyi besúgó elvesztette a feljegyzéses füzetét, amelyből kiderült, hogy a szintén helyi Kiss Vencelt figyelte, ezért Kiss Vencel megverte őt. A városból kiszállt a milícia, de a faluban megkongatták a harangot, a férfiak összesereglettek, mire a rendőrök elmenekültek. A falu megvédte Kiss Vencelt. Éjszaka megérkezett a katonaság, kilenc személyt letartóztattak, de a falu továbbra is ellenállt. 1950-ben megjött a központi parancs, hogy az ilyen ellenálló településeken példát kell statuálni, embereket kell kivégezni. Ennek lett az áldozata 1950. július 21-éről 22-ére virradóan Kiss István, aki másnapra bírósági megjelenésre volt beidézve, és hiába tanúskodott mellette két falutársa, a javait elvették és szétosztották a helyi kommunista-pártiak között, a feleségét pedig kilakoltatták, és kitiltott személynek nyilvánították. Ennek ellenére 1950. augusztusában a falu lakossága Marosvásárhelyen írásban kérte, hogy oszlassák fel a falusi gazdaságot, és mivel nem járnak sikerrel, 1953. szeptemberében Bukarestben is kérték, majd egyéni kéréseket is letettek” – ismertette a történteket László Márton.
Bányai Albert felszólalásában hozzátette: az ő édesapját, Bányai Györgyöt „nézték ki” a szekusok, mivel a „magyar világban” a falu vezetője volt, módos gazda, akire hallgattak az emberek. „Apámat akarták vinni, de amikor megtudták, hogy hat gyereke van, öt fiú és egy leány, akkor lemondtak róla, mert mi árván maradtunk volna. Kiss Istvánnak egyetlen fia volt, aki a háborúban meghalt, így őt lőtték le. A faluból öt férfit, közöttük apámat is, kényszerítették, hogy megássák a sírját, apámmal átkutattatták a zsebeit, majd bedobatták a testet a gödörbe. Azt is mondták, hogy jól tapossák meg a földet, de erre már nem voltak hajlandóak, ezért a puskatussal belökték őket a gödörbe” – mesélte az édesapjától hallott részleteket az idős Bányai Albert, hozzátéve, hogy az 1989-es rendszerváltozás után a falusiak keresték a maradványokat az adott helyen, de már nem találták.
Az emlékmű a vadadi születésű Szakács Mátyási Endre kezdeményezésére készült, aki a kopjafánál elhelyezett egy cserépnyi földet is. „Kiss István felesége, Kiss Irma kiment arra a helyre, ahol a falutársak mondták, hogy eltemették a férjét, és a véres porból egy adagot a háza kútjának lábánál eltemetett. Onnan hoztuk mi most ezt a cserép földet” – mondta a kezdeményező, a megtört, de összeforrott felkiáltójelhez hasonló kopjafánál.
A rendezvényen beszédet mondott még az RMDSZ megyei elnöke, Brassai Zsombor, valamint fellépett a jobbágyfalvi és a rábakecöli kórus, a vadadi iskola diákjai.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!