Fotó: Boda L. Gergely
Újranyitotta kapuját szombat délután Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeum néprajzi és népművészeti részlegének otthont adó Toldalagi-palota, a város első főúri barokk palotája.
2016. április 11., 12:382016. április 11., 12:38
Rendkívülinek nevezte az eseményt Soós Zoltán múzeumigazgató, aki megköszönte a felújításban részvevőknek, hogy a palota eredeti szépségét visszaállították. „Példaértékű, ahogy dolgoztak, amilyen eredményt értek el” – hangsúlyozta, kiemelve külön a Szász Dénes nevét, aki „már szinte beköltözött a palotába, minden idejét a minőségi munkára áldozta”.
A Toldalagi család története
A nagyercsei Toldalagi család már a fejedelemség kora óta fontos szerepet játszott Erdély történetében – írja Orbán János művészettörténész. A család első magas politikai karriert befutó képviselője Toldalagi I. Mihály (meghalt 1642-ben) fejedelmi tanácsúr, országos elnök volt, a kiváló diplomata, aki Erdély fejedelmeinek követeként több ízben megjárta a török Portát. Feleségével, Mihálcz Erzsébettel együtt a mikházi kolostor építésének kezdeményezője és fontos támogatója volt. A 18. század megváltozott körülményei között, a Habsburg berendezkedés idején dédunokája, a korábban Rákóczi-pártiság ürügyén meghurcolt IV. Mihály (meghalt 1745-ben) grófi rangot szerzett gyermekei – László, Pál, János, Ferenc, Erzsébet, Kata és a hajadonként elhunyt Sára – számára. Marosvásárhely történetében főként a család eme 18. századi generációi játszottak kiemelkedő szerepet. Abban, hogy Marosvásárhely ennyire felértékelődhetett a család és más erdélyi arisztokraták körében, kulcsszerepet játszott Toldalagi László (meghalt 1779-ben) királyi táblai ülnök, a palota építtetője. Komoly része volt ugyanis abban, hogy a Királyi Táblát, a korabeli Erdély egyik legfontosabb bíráskodási szervét Medgyesről Marosvásárhelyre költöztették. Ez élénkítő hatással bírt a település fejlődésére politikai, gazdasági, sőt építészeti téren is, a Királyi Táblával érkező főurak révén ugyanis egy másfajta építészeti kultúra honosodott meg az addig ilyen téren szegényes városban.
Marc Dorel tudományos kutató a palota emeleti termeiben helyet kapott kiállítást, a nemrég felújított és első alkalommal bemutatott Az Umlingok öröksége: a bodonkúti régi templom mennyezetkazettái című tárlatot nyitotta meg. A kiállításon látható húsz darab, a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeum munkatársai által restaurált mennyezetkazetta, idős Umling Lőrincz munkája 1751-ből. Az Umling család három generációjának tagjai fél évszázadon keresztül dolgoztak a mai Kolozs, Szilágy és Beszterce-Naszód megye területén álló protestáns templomokban. Napjainkban 36 templom őrzi az általuk festett mennyezetkazettákat, bútorokat.
A Toldalagi-palota eredeti berendezése nem maradt fenn, csupán néhány kályha, illetve a stukkódíszek. Az épületről Karácsony István művészettörténész beszélt, hangsúlyozva, hogy az erdélyi barokk jelképe, amely magán hordja annak kvalitásait és helyi sajátosságait egyaránt.
Orbán János, a múzeum tudományos kutatója a megnyitóra kiadott szórólapokon tette közkinccsé kutatásainak eredményét. Ahogy ott olvasható, a palota tervezője, az építkezés felügyelője Luidor János, vicepallérja a marosvásárhelyi barokk építészet történetében később nagy jelentőségre szert tevő Paul Schmidt kőművespallér volt. Gróf Toldalagi László rendkívüli figyelmet fordított a művészetek kivitelezésére, nem sajnálta távoli kézművesközpontok mestereit Marosvásárhelyre hívni. A főhomlokzat és az udvari tornác faragott köveinek elkészítésére a korabeli Erdély legfontosabb szobrászával, a kolozsvári Anton Schuchbauerrel szerződött, de szamosújvári kőfaragók is megfordultak az építőtelepen. A belsőépítészeti részletek kivitelezésénél szebeni és segesvári mesterek bukkannak fel. A főhomlokzat és az emeleti termek stukkódíszeit Romanus Lehr készítette.
A nagyszabású építkezés a Thordai Boldizsártól 1742-ben vásárolt nemesi jogállású telken 1759-ben kezdődött el. A munka első szakasza 1762-ig tartott, ekkor épült ki – a meglévő építmények felhasználásával – a főhomlokzati rész és az oldalszárnyak egy része. 1772-ben fejezték be a hátsó szárnyat, így jött létre a mai, három oldalról árkádos udvari tornáccal határolt, zárt belső udvaros alaprajzi forma. Az épület mögötti gazdasági ingatlanokat a hátsó szekérkapun át lehetett megközelíteni.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!