Fotó: Gligor Róbert László
A hétvégén két jelentős esemény részesei lehettek a szovátaiak: új kötet jelent meg a városról, valamint a Sóvidék folyóirat is jubilált.
2014. március 03., 17:132014. március 03., 17:13
A városháza nagytermében mintegy félszáz érdeklődő jelenlétében Mester Zoltán, a Bernády Közművelődési Egylet elnöke mutatta be lapunk volt tudósítója, Szolláth Hunor Szovátai történetek című kötetét. Ez a munka első része egy hosszabbra tervezett sorozatnak, amely a város történetéből tartalmaz különböző fejezeteket. A cél az volt, hogy főleg ismeretterjesztő jellegű írások kerüljenek bele, olyan rövid kis történetek, amelyek méltán kelthetik fel a helyi és szélesebb körű olvasóközönség figyelmét. „A túlzott szakbarbárság elkerülésével talán közelebb lehet hozni a város lakóit múltunk megismeréséhez, megtapasztalásához, megkedveléséhez. Ugyanakkor a benne tárgyalt résztörténetek révén egy esetleges helytörténeti oktatás kiváló segédeszköze is lehet, egy helytörténeti tankönyv megszületéséig” – véli Szolláth.
Az első lépés
A kötet rövidebb terjedelmű, a nem történész szemével olvasók számára is „emészthető” írásokat tartalmaz. Szolláth Hunor már egyetemista korában, szinte tíz évvel ezelőtt elkezdte helytörténeti kutatásait. Írásainak egy része már megjelent a Szovátai Hírmondó Élő emlékezet rovatában. Azonban az anyagokat az újabb kutatások tükrében átdolgozva rendezte nyomda alá a szerző. A Szovátán megjelent kötet összeállításában Oniga Erika marosvásárhelyi művészettörténész volt Szolláth segítségére. A szerző úgy véli, „amíg ki nem fogy a tárház”, újabb történeti kutatások lesznek, és eredményeikből újabb köteteket terveznek. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Teleki Oktatási Központ támogatásával megjelent kiadványt csupán kétszáz példányban nyomtatták ki, de a közönség nagyon jól fogadta és elképzelhető, hogy utánnyomás is lesz. A közölt írások a 17. századi katonai összeírásoktól a kommunista időszakig terjedő korszakokat taglalják, vannak benne szemelvények a helyi katolikus, református és izraelita gyülekezetek történetéből, katonai összeírások és forradalmi vonatkozású adatok, iskolatörténet, megismerhetjük az egyik 18. századi boszorkányt, Hajdú Juditot, továbbá a Cserepeskő és a Rapsonné legendáját is megtaláljuk benne. A szerzőnek ez már a második megjelent munkája, tavaly adta ki az Üdvözlet Szovátáról! – Szovátai képeslapok az első világháborúig című albumát.
Monográfia is várható
A tavaly megtartott második helytörténeti konferencián megfogalmazódott az, hogy a város monográfiáját újra kell gondolni, kibővíteni és ismét kiadni. A feladat vezetésével ugyancsak Szolláth Hunort bízták meg. Megtudtuk: hamarosan elkezdődik a bibliográfia összeállítása, amely akár külön kiadványban is megjelenhet majd. Ezután kiválasztják a szerzőket a különböző témakörök megírására, de a nagyobb volumenű munka akár három évet is igénybe vehet, és több kötetben mutatja majd be a sóvidéki várost. Szolláth azt is hozzátette: az 1989-es fordulattal és az azt követő időszakkal csupán érintőlegesen foglalkozott a meglévő monográfia, ezért az elmúlt huszonöt év „fehér folt”, amelynek kutatására, feldolgozására újabb munkatársakra lesz szükség.
Ünnepelt a Sóvidék
A hétvégén az olvasók kezébe adták a Sóvidék kulturális folyóirat legújabb, tizedik számát, azaz öt éve jelenik meg a kiadvány a térségben, ami örömünnepre is okot ad a lelkes kis szerkesztőcsapatnak. „Nem csekély anyagi és szellemi ráfordítás árán sikerült ezt megtenni, de hisszük, és tudjuk, hogy az elkövetkezendő évek során is sikerül olvasóinknak, a kis-régiós kultúra iránt érdeklődőknek kezébe adni kiadványunkat” – fogalmazott a főszerkesztői feladatot is ellátó Szolláth, aki köszönetet mondott nemcsak az anyagi támogatóknak, pártfogóknak és a megjelent számok szerzőinek, hanem a hűséges olvasóknak is. Úgy véli, a kiadványukban a térségről rendszeresen közölt anyag „talán közelebb hozhat minket annak megismeréséhez, jobb értékeléséhez, és szülőföldünkön való megmaradáshoz.”
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
szóljon hozzá!