Fotó: Boda L. Gergely
Az egyház tíz évvel ezelőtt visszakapott épületében indulna újra ősszel a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium Marosvásárhelyen. Hosszas huzavona után a helyi önkormányzat által megszavazott határozat értelmében a katolikus egyház saját épületeit az Unirea Gimnázium román osztályaival kénytelen megosztani a következő húsz esztendőben.
2014. augusztus 06., 11:362014. augusztus 06., 11:36
Tízéves várakozás után 2014 őszétől indulhat újra a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium Marosvásárhelyen. A magyar egyházi iskola engedélyeztetési folyamatát évek óta többségi román hisztéria kíséri. A marosvásárhelyi önkormányzatban többszöri próbálkozásra idén júliusban állt össze az a demokrata-liberális és RMDSZ-es többség, amely a szociáldemokraták és a liberálisok ellenében megszavazta az új magyar kollégium beindítását. A helyi közgyűlés döntését a Maros megyei tanfelügyelőség írásos beleegyezése előzte meg.
Az önkormányzati jóváhagyás után ismét a tanfelügyelőség térfelén pattog a labda: az új oktatási intézmény működésének engedélyezése. Az utolsó szót azonban a tanügyminisztériumnál mondják ki, az iskola létrejötte a tárca döntésével válik véglegessé. Dr. Tamási Zsolt, az Erdélyi Katolikus Státus Alapítvány marosszéki képviselője szerint a hosszúra nyúlt engedélyeztetési folyamat legfontosabb lépése a helyi önkormányzat pozitív döntése volt, reményei szerint a hátralevő jóváhagyási procedúra már csak formai döntés. Így idén ősztől a Bolyai Farkas Gimnáziumban kezdi meg működését a négy középiskolai osztályból álló katolikus gimnázium, 2015 őszétől pedig az egyház 10 éve visszakapott épületében, az Unirea líceum mellett talál majd végleges otthonára.
Az önálló magyar iskolák helyzete Marosvásárhelyen alakult legrosszabbul: 1990 magyarellenes pogromjának rémképe sokkal visszafogottabbá tette a magyarság helyi vezetőinek érdekérvényesítését, így a Bolyaiból is csak néhány éve sikerült kitelepíteni az utolsó román osztályokat. A római katolikus egyház egy 2004-es kormányhatározat révén kapta vissza a régi katolikus főgimnázium épületét, amelyben 1200 tanulóval az Unirea középiskola működik. A rendszerváltás után még fele-fele arányban magyar és román osztályokkal működő iskola az utóbbi húsz évben teljesen elrománosodott, évről évre kevesebb magyar osztályt indult, az iskola falairól eltűntek a magyar feliratok. Nem véletlen, hogy az Unirea vezetősége által táplált összromán felháborodás kísérte a katolikus egyház tíz évvel ezelőtti bejelentését: visszaszerzett épületeit azzal a feltétellel adja hosszú lejáratú bérleti szerződésbe a városnak, ha az Unirea középiskola mellett az egyház saját épületében önálló egyházi iskolát működtethet.
A teljes írás az Erdélyi Napló augusztus 7-én megjelenő 31. lapszámában olvasható.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!