Vasárnap tizenkilencedik alkalommal szervezték meg Holtmaroson azt a Gyöngykoszorú találkozót, amelyet egykor az EMKE álmodott meg és kezdeményezett, aztán a helyiek Papp György kultúrigazgató vezetésével ápoltak és vittek tovább napjainkig. A néptánctalálkozók célja: megőrizni a dalban, táncban örökölt népi értékeinket, megmutatni és átadni ezeket a kincseket másoknak.
2014. augusztus 12., 14:032014. augusztus 12., 14:03
2014. augusztus 12., 14:042014. augusztus 12., 14:04
Tizennyolc település huszonnégy hagyományőrző csoportja vonult végig a falu főutcáin, bemutatva színes és változatos népviseletét a település lakóinak, valamint a vendégeknek. A számos Maros megyei tánccsoport mellett idén is eljöttek a gyergyóremeteiek és az érmihályfalviak, hogy bemutassák táncaikat.
Legyünk büszkék népi értékeinkre
A futballpálya melletti szabadtéri színpadon tartott ünnepi istentiszteleten Bartha József református lelkipásztor örömét fejezte ki, hogy Isten áldásával sikerült halhatatlanná tenni a holtmarosi Gyögykoszorú találkozót. „Ez alkalommal is fonjunk az itt megjelent gyöngyszemekből koszorút, s gyöngyösödjön szemünk az örömkönnyektől, megerősítve ezzel nemzeti öntudatunkat” – fogalmazott a lelkész. Papp György főszervező elmondta, hogy a néptánctalálkozók a hagyományőrzés mellett kiváló lehetőséget nyújtanak fiataljainknak egymás táncainak megismerésére, tapasztalatcserére.
Kristóf József polgármester szerint büszkeséggel kell eltöltse a holtmarosiakat, hogy minden évben van egy nap, amikor ünneplőbe öltözik a település és ennek hagyományőrző táncosai. „Vigyék magukkal a látottakat, s merítsenek erőt, energiát ebből a hétköznapokban” – hívta fel a figyelmet az elöljáró. Kilyén Ilka, az EMKE Maros megyei elnöke a Gyöngykoszorú néptánctalálkozók életünkben, nemzeti identitásunkban betöltött szerepéről beszélt. „Ez a rendezvény is azt bizonyítja: vannak még fiataljaink, akik megtanulják és reményeink szerint tovább is adják nemzeti értékeinket. Vannak felnőttek, akik biztatják, oktatják őket, így nem maradnak el az anyanyelv, a nemzeti öntudat ápolásában más nemzetektől. Büszkén vallhatják bárhol, a világ bármelyik részén, hogy mi magyarok vagyunk, mi tudunk táncolni, és ismerjük népdalainkat” – mutatott rá Kilyén Ilka.
Elsőnek a házigazdák léptek színpadra
A néptánctalálkozót lendületes kalotaszegi táncokkal a holtmarosiak nyitották meg, akik három hagyományőrző csoporttal léptek fel a rendezvényen. Aztán sorra következtek az összesereglett néptánccsoportok, akik közül nem hiányzott a marosvásárhelyi Napsugár, a magyarói Csurgó, a marossárpataki Székely János ifjúsági csoport, a nyárádszentbenedeki Reménység, a szászrégeni Rügyecskék. A színpadról levonulva a táncosok a helyi kultúrotthonba mentek, ahol a szervezők finom ebéddel kínálták őket. Kristóf József polgármestertől megtudtuk, hogy 2013-ban kezdtek hozzá a kultúrotthon felújításához, amelyre összesen 200 ezer lejt költöttek. Kicserélték a tetőszerkezetet, új nyílászárókat szereltek, új illemhelyeket, öltözőket hoztak létre, a teljes épület külső és belső felújításon esett át. Hátra van még a parkett csiszolása, lakkozása, valamint a színpad felújítása, amit a közeljövőben fognak elvégezni.
Már csak három településen szerveznek Gyöngykoszorút
A hagyományőrző rendezvényről ezúttal sem hiányzott a néptáncberkekben igencsak nagyrabecsült és elismert Fazakas János és Füzesi Albert. Mint ismeretes, mindketten nagyszerű táncosok voltak (a Maros Művészegyüttes oszlopos tagjai), s jelenleg nagy hozzáértéssel és türelemmel, táncoktatóként próbálják továbbadni tudásukat a fiatalabb nemzedéknek. A népszerű Fazit és Füzit a marosszéki néptánc jelenlegi helyzetéről kérdeztük. A két kiváló szakember egyetértett abban, hogy az utóbbi években csökkent a színvonal, s lassan azon kellene gondolkodni, hogy kitaláljanak valami újat, amivel meg lehetne előzni a rendezvények „kifulladását”. Elmondták, hogy néhány évvel ezelőtt még 6-7 település szervezett Gyöngykoszorú találkozókat, ebből mára csak három maradt. Erdőcsinádon, Holtmaroson és Marosludason találkoznak még évi rendszerességgel a hagyományőrző csoportok, aztán év végén Marosvásárhelyen szokták megtartani a Gyöngykoszorúk gyöngye néven ismert seregszemlét.
A holtmarosi tánctalálkozót a magyarói önkormányzat, a Bethlen Gábor Alapítvány, a Communitas, a Maros Megyei Tanács és nem utolsó sorban a helyi faluközösség támogatta.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!