Táncmaraton a holtmarosi Gyöngykoszorún

Vasárnap tizenkilencedik alkalommal szervezték meg Holtmaroson azt a Gyöngykoszorú találkozót, amelyet egykor az EMKE álmodott meg és kezdeményezett, aztán a helyiek Papp György kultúrigazgató vezetésével ápoltak és vittek tovább napjainkig. A néptánctalálkozók célja: megőrizni a dalban, táncban örökölt népi értékeinket, megmutatni és átadni ezeket a kincseket másoknak.

Berekméri Edmond

2014. augusztus 12., 14:032014. augusztus 12., 14:03

2014. augusztus 12., 14:042014. augusztus 12., 14:04

Tizennyolc település huszonnégy hagyományőrző csoportja vonult végig a falu főutcáin, bemutatva színes és változatos népviseletét a település lakóinak, valamint a vendégeknek. A számos Maros megyei tánccsoport mellett idén is eljöttek a gyergyóremeteiek és az érmihályfalviak, hogy bemutassák táncaikat.

Legyünk büszkék népi értékeinkre

A futballpálya melletti szabadtéri színpadon tartott ünnepi istentiszteleten Bartha József református lelkipásztor örömét fejezte ki, hogy Isten áldásával sikerült halhatatlanná tenni a holtmarosi Gyögykoszorú találkozót. „Ez alkalommal is fonjunk az itt megjelent gyöngyszemekből koszorút, s gyöngyösödjön szemünk az örömkönnyektől, megerősítve ezzel nemzeti öntudatunkat” – fogalmazott a lelkész. Papp György főszervező elmondta, hogy a néptánctalálkozók a hagyományőrzés mellett kiváló lehetőséget nyújtanak fiataljainknak egymás táncainak megismerésére, tapasztalatcserére.

Kristóf József polgármester szerint büszkeséggel kell eltöltse a holtmarosiakat, hogy minden évben van egy nap, amikor ünneplőbe öltözik a település és ennek hagyományőrző táncosai. „Vigyék magukkal a látottakat, s merítsenek erőt, energiát ebből a hétköznapokban” – hívta fel a figyelmet az elöljáró. Kilyén Ilka, az EMKE Maros megyei elnöke a Gyöngykoszorú néptánctalálkozók életünkben, nemzeti identitásunkban betöltött szerepéről beszélt. „Ez a rendezvény is azt bizonyítja: vannak még fiataljaink, akik megtanulják és reményeink szerint tovább is adják nemzeti értékeinket. Vannak felnőttek, akik biztatják, oktatják őket, így nem maradnak el az anyanyelv, a nemzeti öntudat ápolásában más nemzetektől. Büszkén vallhatják bárhol, a világ bármelyik részén, hogy mi magyarok vagyunk, mi tudunk táncolni, és ismerjük népdalainkat” – mutatott rá Kilyén Ilka.


Elsőnek a házigazdák léptek színpadra

A néptánctalálkozót lendületes kalotaszegi táncokkal a holtmarosiak nyitották meg, akik három hagyományőrző csoporttal léptek fel a rendezvényen. Aztán sorra következtek az összesereglett néptánccsoportok, akik közül nem hiányzott a marosvásárhelyi Napsugár, a magyarói Csurgó, a marossárpataki Székely János ifjúsági csoport, a nyárádszentbenedeki Reménység, a szászrégeni Rügyecskék. A színpadról levonulva a táncosok a helyi kultúrotthonba mentek, ahol a szervezők finom ebéddel kínálták őket. Kristóf József polgármestertől megtudtuk, hogy 2013-ban kezdtek hozzá a kultúrotthon felújításához, amelyre összesen 200 ezer lejt költöttek. Kicserélték a tetőszerkezetet, új nyílászárókat szereltek, új illemhelyeket, öltözőket hoztak létre, a teljes épület külső és belső felújításon esett át. Hátra van még a parkett csiszolása, lakkozása, valamint a színpad felújítása, amit a közeljövőben fognak elvégezni.

Már csak három településen szerveznek Gyöngykoszorút

A hagyományőrző rendezvényről ezúttal sem hiányzott a néptáncberkekben igencsak nagyrabecsült és elismert Fazakas János és Füzesi Albert. Mint ismeretes, mindketten nagyszerű táncosok voltak (a Maros Művészegyüttes oszlopos tagjai), s jelenleg nagy hozzáértéssel és türelemmel, táncoktatóként próbálják továbbadni tudásukat a fiatalabb nemzedéknek. A népszerű Fazit és Füzit a marosszéki néptánc jelenlegi helyzetéről kérdeztük.  A két kiváló szakember egyetértett abban, hogy az utóbbi években csökkent a színvonal, s lassan azon kellene gondolkodni, hogy kitaláljanak valami újat, amivel meg lehetne előzni a rendezvények „kifulladását”. Elmondták, hogy néhány évvel ezelőtt még 6-7 település szervezett Gyöngykoszorú találkozókat, ebből mára csak három maradt. Erdőcsinádon, Holtmaroson és Marosludason találkoznak még évi rendszerességgel a hagyományőrző csoportok, aztán év végén Marosvásárhelyen szokták megtartani a Gyöngykoszorúk gyöngye néven ismert seregszemlét.

A holtmarosi tánctalálkozót a magyarói önkormányzat, a Bethlen Gábor Alapítvány, a Communitas, a Maros Megyei Tanács és nem utolsó sorban a helyi faluközösség támogatta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Már megfelelő hozzáállással és alázattal is nagyban csökkenthető a balesetek száma

A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.

Már megfelelő hozzáállással és alázattal is nagyban csökkenthető a balesetek száma
2025. május 12., hétfő

Nagyszabású ellenőrzéseket tartottak a rendőrök Maros megye útjain

Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.

Nagyszabású ellenőrzéseket tartottak a rendőrök Maros megye útjain
2025. május 12., hétfő

Egy színpadon a hat erdélyi hivatásos magyar táncegyüttes

Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.

Egy színpadon a hat erdélyi hivatásos magyar táncegyüttes
2025. május 11., vasárnap

Lopás és sírgyalázás gyanújával vettek őrizetbe két fiatalt Mezőbándon

Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.

Lopás és sírgyalázás gyanújával vettek őrizetbe két fiatalt Mezőbándon
2025. május 10., szombat

Két medvét fogtak be a marosvásárhelyi állatkert területén

Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.

Két medvét fogtak be a marosvásárhelyi állatkert területén
2025. május 09., péntek

Meghallgatták a városlakók kérését: újra lesznek Szovátai Napok

Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.

Meghallgatták a városlakók kérését: újra lesznek Szovátai Napok
2025. május 08., csütörtök

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút

A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút
Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút
2025. május 08., csütörtök

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút

2025. május 08., csütörtök

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség

Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség
2025. május 08., csütörtök

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán

Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán
2025. május 07., szerda

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák

Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák