Táncképek a háborúról

Az első világháború kitörésének 100. évfordulója adta az apropót a Maros Művészegyüttes új előadására. Az Imádság háború után című háborús líra ismét egy táncszínházi előadás lett, amellyel az idősek mellett a fiatalokat is megcélozza az együttes.

Szász Cs. Emese

2014. szeptember 23., 11:442014. szeptember 23., 11:44

A Maros Művészegyüttes az utóbbi években előszeretettel mutat be tematikus produkciókat, volt már mesejáték, rockballada a repertoárjukon, most egy történelmi témájú népi előadással jelentkeznek.

Tánc erősíti a szöveget

A magyar történelem egyik legnagyobb traumáját jelentő eseménye az első világháború. Az emlékezés kövei ott vannak szinte minden magyar faluban, városban impozáns emlékművek, szobrok formájában. Minden falu számon tartja név szerint az elesetteket. A háború kitörésének centenáriumán a Maros Művészegyüttes is szeretné újra felidézni az áldozatok, hősi halottak emlékét.

Alkotók:
Jelmez: Bandi Kati
Zene: Bonczó István
Koreográfus asszisztense: Hajdú Flórián
Rendező-koreográfus: Varga János
Művészeti vezető: Varró Huba
Igazgató: Barabási Attila Csaba

Az Imádság háború után című háborús lírát Varga János koreográfus jegyzi, aki 1998-tól dolgozik a Maros Művészegyüttessel, táncjátékot sem először visz színpadra a csapattal. „A mostani előadásban rengeteg közismert népdalt, katonadalt dolgozott fel Varga János kérésére Bonczó István zeneszerző, aki kimondottan népdalok feldolgozásával foglakozik. Olyan katonadalokról van szó, mint például a Kimegyek a doberdói harctérre, amelyet ismer a közönség is. Emellett prózai szövegek is jelennek meg a darabban, lövészárkokban született háborús naplók és frontkatonák háborús visszaemlékezései, versek. A táncot pedig egyfajta testbeszédként használja Varga János, vagyis a prózai szövegeket alátámasztják, felerősítik a táncjelenetek” – mondja az előadásról az együttes művészeti vezetője, Varró Huba, aki azt szeretné, ha a táncképekkel sikerülne a fiatalokat és az időseket is megszólítani. Hozzáteszi: az autentikus folklórt Varga János úgy dolgozza át, hogy azt a laikusok is megértik.

Színészek is az előadásban

A katonák mindennapjait mutatja be az előadás, azt, hogy amikor nem harcol, akkor mulat a katona, de azt a belső vívódást is, amelyen keresztülmennek a harcosok, beleőrülve a fölösleges csatározásba. Megtudjuk, milyen az, amikor nem lehet tudni, a következő pillanatban élünk, vagy halunk. A szövegrészeket két meghívott színész, Benedek Botond és Tollas Gábor adja elő, ez is újdonság az együttes életében, hogy nem csak táncosokkal, hanem színészekkel is hoznak létre egy előadást. Barabási Attila igazgató szerint éjjel-nappal folynak a próbák, a szabadságukról is hamarabb visszajöttek a táncosok, pedig már tavasszal nekifogtak az előadás próbáinak. A táncszínház azonban nem a legkönnyebb műfaj, főleg úgy, hogy jó néhány fiatal, friss táncos csatlakozott az együtteseshez.

Az előadás premierjét szeptember 26-án, pénteken 19 órától tartják az együttes kövesdombi székházában, legközelebb pedig szeptember 30-án kedden játsszák, 13 órától ugyancsak a kövesdombi székházban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei