Fotó: Boda L. Gergely
A szebbnél-szebb idényzöldségek, ültetésre váró palánták, a pihés kiscsirkék és -rucák látványa, a sült kolbász, palacsinta és az összetéveszthetetlen eperillat percek alatt megértette velünk, miért tölti majdnem minden szeredai és környékbeli a szerda délelőttöt a piacon.
2014. május 07., 19:192014. május 07., 19:19
2014. május 07., 19:582014. május 07., 19:58
Igen korán kellett érkezniük azoknak, akik a piactér bejárata közelében akartak lepakolni szerda reggel. Minden rendben zajlott, mindenki tudja, hogy mi a „házirend”. Már a piactér felé vezető utakon a gépkocsik csomagtartójából mérték a gombát, pakolták az út szélére a használt ruhákat. Volt, aki kinyitotta nagykapuját és háza elé kitett asztalokon kínálta a friss idényzöldséget és palántát.
Nagy választék, tűrhető árak
Az árak néhány banival, akár lejjel is nagyobbak, mint a vásárhelyi nagypiacon, de friss és szép volt a zöldségfelhozatal. Hagymát, salátát lehetett kapni egy lejért, a paradicsom kilogrammja kilenc, az uborkáé öt lej volt, a jégcsapretek kötése 2-3 lej között mozgott. Több helyen lehetett illatos, tetszetős epret vásárolni, 15 lejért kilogrammját. A borsos ára ellenére főleg a kisgyerekesek, de az idősebbek is vettek a szatmárinak mondott finomságból. „Idén még nem ettünk, már vártuk, hogy megjelenjen ez a kimérős fajta” – mondta az egyik néni, aki ötven szál paradicsompalántát, húsz-húsz szál paradicsompaprikát és nyári káposztát is vásárolt.
Nagy Elvirával a kéthetes csirkéket kínáló árus előtt találkoztunk. Megpróbált alkudozni, azt szerette volna, hogy a kétökölnyi csirkéket, amelyeknek darabjáért nyolc lejt kértek, hét lejért adják oda. Érdeklődésünkre elmondta: nagyobbacska csirkéket vásárolna, mert csak egy kotlót ültetett idén és még szüksége lenne legalább 10-15 csirkére. Az árus azzal érvelt, hogy a napos csirkékkel sok baj van, több elpusztulhat, de ezek már nagyobbacskák és szépen, gyorsan fognak fejlődni. Nem vártuk meg, hogy kiderüljön ki lesz a „győztes”.
Kevesen vásárolnak
Bereczki Olga papírdobozban tárolta az eladásra szánt tojásokat. Arról panaszkodott, hogy egyre kevesebben vásárolnak, s bár a nagy vevőhullám már lejárt, még mindig szép számban van házi tojása (aminek darabjáért negyven banit kért) de idényzöldsége, palántája is. „Harminc tyúkom van és veteményesem. Azért jövök a piacra, hogy egy kis pénzt tudjak még szerezni, de gyenge vásár volt ma. Ötven banikból és egy lejekből mennyit lehessen árulni?” – kérdezte.
A szomszéd asztalnál Miklós Katalin szép fej salátákkal csalogatta a vevőket. Tőle tudjuk, hogy jól fogyott a saláta, a jól megőrzött tavalyi murok és a szemes paszulyból is jócskán vettek. „De még mindig sok mindent haza kell vigyünk, nem volt ma nagyon jó a vásár” – mondta.
Minden van...
A piactér hátsó felét a használt és új ruhák árusai uralták. A cigányasszonyok rigmusos versikékkel próbálták csalogatni a bámészkodókat, öt lejért három darabot lehetett hazavinni. Volt ott minden: gyermekjáték és -ruha, külön férfi és női cipők, nyári pólók. A legtöbben a farmerek körül tolongtak. Az új ruhákat kínálók sátránál már jóval kevesebben nézelődtek, ugyanaz volt a felhozatal, mint Marosvásárhelyen az „oroszpiacon”.
A politikusok nem vásárolni jöttek
Ahol ennyi ember összegyűl, oda érdemes elmenni – gondolhatták az RMDSZ politikusai, akik egész karavánnal érkeztek a piactérre, az uniós lehetőségeket ismertetve, szavazásra buzdítva a vásárosokat. A piactéren találkoztunk a város polgármesterével, Tóth Sándorral is, aki elmondta, szeretnék korszerűsíteni, teljesen felújítani a nagy népszerűségnek örvendő 1,7 hektárnyi piacteret, de egyelőre helyi alapokból csak a lekövezésére futja. „Örvendek, hogy ma itt voltak a politikusok is, mert látták, hogy mekkora érdeklődésnek örvend a szeredai piac, és milyen állapotban van, így legközelebb, amikor a felújításhoz kérünk pénzt vagy segítséget, hogy pályázhassunk, emlékezni fognak ránk” – mondta a polgármester.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!