Fotó: Berekméri Edmond
Pénteken délelőtt került sor a marossárpataki óvoda által szervezett körzeti hagyományőrző vetélkedőre, amelyen kilenc település vett részt. A kivétel nélkül székely ruhába öltözött csemeték énekeltek, meséltek, verset mondtak, népi gyermekjátékokat mutattak be, majd a tartalmas és színes előadások után falatoztak, ismerkedtek, barátkoztak.
2014. április 12., 16:142014. április 12., 16:14
2014. április 12., 16:162014. április 12., 16:16
A vendégeket Mózes Sándor iskolaigazgató köszöntötte, aki a hagyományőrzés fontosságáról beszélt. „Már szinte teljesen megszűnt az a létforma, amelyben néphagyományaink gyökereztek. Sajnos a 21. században már csak ilyen mesterségesen létrehozott keretek között nyilvánulhatnak meg népi értékeink. Ezért is tartom fontosnak az ilyen jellegű rendezvényeket, melyeken óvodásaink, kisiskolásaink kapják a főszerepet” – mondta az intézményvezető.
Csodálatos díszlet, érdekes mesekeret
A marossárpataki óvónők gyönyörű díszlettel, meséből ihletett körítéssel próbálták oldani a hangulatot, bátorítani a kis versenyzőket. A gyerekek megtudták, hogy egy távoli település tudatlan, buta grófnője egyszer megtiltotta a falu népének a húsvét megünneplését. Az emberek, mivel nagyon ragaszkodtak a népszokáshoz, elhatározták, hogy elhagyják a települést. A grófnő egy reggel arra ébredt, hogy egyedül maradt, s kertjében a barátságfáról az összes virág elhervadt. Megbánta tettét, s egy bölcs tanácsadó segítségével próbálta meg visszahívni a falu népét, de ehhez a jelenlévő gyerekek segítségével több próbatételt kellett teljesítenie. A Nagyernyéből, Iklandról, Gernyeszegről, Vajdaszentiványról, Erdőcsinádról, Marosjárából érkezett versenyzők, valamint a helyi marossárpatakiak népdalokat és gyermekdalokat énekeltek, verset és mesét mondtak, a körtvélyfáji és sáromberki gyerekek, az óvó nénik irányításával, népi gyermekjátékokat mutattak be.
Húsvéti „komatálaztak”
Minden produkció után virág került a barátság fájára, így a faluból eltávozott emberek megértették, hogy a grófnő megbánta tettét, s visszatértek a településre. „Megígérem, hogy ezentúl mindig megünnepeljük húsvétot, ezért most barátságot kötünk és egy húsvéti hagyományos népszokást felelevenítve komatálazni fogunk” – jelentette be a grófnő, akit Lakó-Kiss Erzsébet óvónő alakított (mesebeli tanácsadója Égei Noémi óvónő volt, a törpe pedig Kozma Erika óvónő). Ezt követően kézről kézre adták a megjelent csapatok a komatálat, amely megerősítette barátságukat. A zsűri döntésére várva közös játszadozásra, falatozásra került sor hangulatos népzene mellett. A gyerekek és kísérőik közelről is megnézhették a pompás díszletet, amely a helyi óvónők hozzáértő, lelkes munkáját dicsérte, örömmel és elégedetten vették körbe a barátság fáját, amelyet újra virágok díszítettek.
A továbbjutók
A kiegyensúlyozott vetélkedőn Tövissi Éva magyartanár, Kristóf Piroska tanítónő és Rend Tamás zenetanár alkotta zsűrinek nem volt könnyű eldönteni a továbbjutókat. Tövissi Éva tanárnő emlékeztette a jelenlévőket, hogy a rendezvény éppen a magyar költészet napján került megszervezésre, ugyanakkor megdicsérte a versenyzőket és az őket felkészítő pedagógusokat. Rend Tamás zenetanár elismerően szólt a szervezők munkájáról és a versenyzők előadásáról egyaránt. Kristóf Piroska tanítónő a szép magyar beszédre való nevelés fontosságát hangsúlyozta, majd sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy rangsorolni kell a gyerekeket, akiknek osztályzása már a szülészeten elkezdődik. Népmesék kategóriában a vajdaszentiványi Ferenc Réka jutott tovább a verseny megyei szakaszára, versmondásban a marossárpataki Orbán Kincsőt ítélte legjobbnak a zsűri, a gyermekdaloknál a gernyeszegi Veress Rebekát sorolták az első helyre, a népdalénekeseknél a marossárpataki Mózes Ádám bizonyult legjobbnak, a népi gyermekjátékok kategóriában a körtvélyfáji csapat vitte el a pálmát.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!