Fotó: Gligor Róbert László
Pénteken délután helyezték örök nyugalomra Nyárádszeredában Csíki Sándor tanárt, írót, politikust, nagycsaládos vezetőt. A gyászszertatáson mintegy ezer fős tömeg vett részt, jelen voltak az MPP és SZNT vezető politikusai is, de az RMDSZ politikusai sem maradtak távol.
2014. június 14., 10:012014. június 14., 10:01
Csíki Sándor 56 évvel ezelőtt született a nyárádmenti Backamadarason, tanulmányai végeztével Moldvában kezdte testnevelő tanári pályáját, majd a Hargita megyei Kissolymoson és a Szatmár megyei Teremiben dolgozott, amíg sikerült hazatérnie a Nyárádmentére, Csíkfalvára, hogy végül Nyárádszeredában találja meg helyét. Szüleiért rajongó gyerek és jó testvér volt, feleségéhez hűséges, szerető férj, gyermekeit kincsként, büszkén szerető édesapa, székely autonómiamozgalmunk nagy harcosa, csendes, halkszavú, de nyakas és derekas székely – így jellemezte az elhunytat Székely Endre református lelkész.
Értelmiségiként, íróként, felelős funkciókkal tele, a magyarság mai nagyjai által elismert emberként úgy élt közöttünk, mintha egyike lenne írásai egyszerű szereplőinek. Csendes volt és túl szerény, annyira, hogy Nyárádszereda talán fel sem fogta még, milyen értékes hazafiát veszítette el Csíki Sándor személyében. „Mi, a barátaid, harcostársaid megköszönjük Istennek, hogy életednek részesei lehettünk, büszkék vagyunk arra, hogy barátaidnak tudhattuk magunkat” – mondta koporsója mellett a helyi Bíró Mária, akivel együtt politizáltak, röplabdáztak, vagy éppen az egykori Bekecsalja című helyi lapot írták tíz éven át.
A nyárádszeredai fiatalok egy csoportja nevében Bíró József Attila mondott köszönetet, amiért elvetette bennük a tenni akarás csíráját, rájuk ragasztotta a céltudatosság optimizmusát, megfertőzte őket a nemzetért tenni akarás „vírusával”. Nem ismert megalkuvást, ahogy nem várt el köszönetet sem. Pedig lett volna miért. Bocskai tér, Csaba királyfi, főtéri templomépítés megállítása, szeredai aranycsapat, könyvek, publicisztika, reformtömörülés, MPP, SZNT, nagycsaládos egyesületek, székely zászló. Nyárádszeredai címszavak, amelyeket mind az ő neve fémjelzett. Amelyekbe úgy fektetett bele nem kevés energiát, hogy közben férjként, gyermekként, testvérként, négygyermekes családapaként, barátként, tanárként is helyt állt.
Csíki Sándor nemcsak a cselekvésre kimért idő értékét ismerte fel, de különbséget tudott tenni a félelem és a féltő felelősség között. Bátor székely volt. Nem félt, de féltette népét, városát, családját, gyermekeit. Rendíthetetlen bátorság és féltő felelősségtudat szétválaszthatatlan együttese a Csíki Sándor hagyatéka. Halálával pótolhatatlan veszteség érte az SZNT-t. Barátai, harcostársai dolga, hogy az általa gyújtott lármafák továbbra is világítsanak a székely ormokon. Világítsák be Nyárádmentét és egész Marosszéket, Székelyföldet, s szelíd biztató szavai, írásai ösztönzői legyenek továbbra is az autonómiaküzdelmeknek – méltatta Csíkit harcostársa és barátja, Izsák Balázs, az SZNT elnöke.
Az elhunytat hosszú sorban kanyargó tömeg kísérte sírhelyéhez, ahol a helyi fiatalok székely zászlóval takarták le koporsóját. Sírjánál felszólaltak barátai és Bíró Zsolt, az MPP Maros megyei elnöke, míg Szén Sándor volt nyárádszeredai unitárius lelkész azért mondott köszönetet, amiért Csíki Sándor és társai lehetővé tették, hogy ma a település főterén és díszeként unitárius templom kapjon helyet. Ugyanitt tolmácsolták Szabó Endre, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, a Családlánc elnökének szavait is, melyt szerint Csíki Sándor lármafa volt, nemcsak Erdély, hanem az egyetemes magyarság lármafája. Hangos volt, de nem agresszív, hanem szelíd, a maga módján derűs, humoros lármafa, s talán még így is hangosabbnak is hatott mintha harsány lett volna. Az is kiderült: temetése kezdetének idején, délután három órakor mindenütt megszólaltak a harangok a Kárpát-medencében, ahol a nagycsaládos mozgalom ismerte és méltatta Csíkit: Kolozsvártól Kistárkányig, Csíksomlyótól Zentáig, Beregszásztól Szabadkáig.
Mintegy testamentumként hagyta ránk sorait utolsó, Lármafák székely ormokon című kötetében, annak éppen szülőfalujával foglalkozó soraiban: „Majd mielőtt visszatérne az örök székely vadászmezőkre, vérei lelkére kötné, hogy ne féljenek. Használják bátran székely lobogójukat és tartsák meg magyarságukat itt, az ősi gyepűben. Hisz maroknyian maradtunk hátra. És farkas jár a kertek alatt...”
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
szóljon hozzá!