A Gyulafehérvári Caritas új programot indított Marosszentgyörgyön, amelynek keretében iskola utáni foglalkozást biztosítanak a szociálisan hátrányos helyzetben lévő és iskolai problémákkal küszködő előkészítő-, illetve első osztályos gyerekek számára. A sokoldalú tevékenységekről Récsei Mária programvezetővel beszélgettünk.
2013. november 07., 17:362013. november 07., 17:36
2013. november 08., 14:052013. november 08., 14:05
Év elejétől tervezi a Caritas csapata azt a programot, amely elsősorban a roma közösség integrálásával kíván foglalkozni, de a hátrányos helyzetű, más etnikumú gyerekeknek is segítséget nyújt. Ez a foglalkozás októberben indult tizenkét gyerekkel, akiket a tanítónőkkel való konzultálást követően választottak ki. „Következő lépésként meglátogattam őket, egy felmérést készítettem a szociális helyzetükről, elbeszélgettem a szülőkkel, és az ő beleegyezésükkel a gyerek elkezdett járni a foglalkozásokra” – mondta a programvezető.
A program célja, hogy minél több területen segítsenek a gyerekeknek, ezért nem csak velük foglalkoznak, hanem a szülőkkel és a tanárokkal is. Mindez a Marosszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal anyagi támogatásának és a helyi Katolikus Egyház vendégszeretetének köszönhetően működik. Az iskola utáni foglalkozás körülbelül három órát tart. Amikor megérkeznek, esznek egy szendvicset, majd hozzálátnak a házi feladatoknak. Ezt képességfejlesztés követi, amely során személyiségfejlesztéssel is foglalkoznak, mindezt játékosan, érdekes feladatok formájában. Év elején készült egy felmérés, amely alapján megfigyelték, hogy mi akadályozza őket a tanulásban, most pedig ezekben próbálnak segítséget nyújtani a gyerekeknek. „Fontos célunk, hogy felkeltsük bennük az iskola iránti érdeklődést. Szeretnénk, ha úgy vélekednének saját magukról, mint akik képesek a tanulásban haladni. Célokat akarunk eléjük tárni, amelyeket majd elsajátíthatnak. A gyerekek nagyon fogékonyak, élvezik a foglalkozásokat. Már egy hónap után is látunk olyan kézzelfogható eredményeket, amelyek azt igazolják, hogy érdemes velük foglalkozni” – magyarázta Récsei Mária.
A szülők számára tanácsadást biztosít a program, fordulhatnak a szervezőkhöz szociális, de akár lelki problémáikkal is. Szerveznek úgynevezett tematikus napokat is, amikor az a cél, hogy a gyerek és a szülő közösen vegyen részt bizonyos tevékenységeken. Emellett két-három havonta megtartják a Szülők iskolája programot is, amelyeken a számukra aktuális családi vagy nevelési kérdéseket dolgozzák fel és ha szükséges, szakértő előadót is hívnak. A tanároknak abban nyújtanak segítséget, hogy hogyan dolgozzanak ezekkel a gyerekekkel a hétköznapokban. Ők leginkább az agresszivitás problémájával találkoznak, ezért a hónap folyamán lesz egy foglalkozás számukra ebben a témában.
A programvezető önkéntesek segítségével végzi a munkáját. Kérésünkre elmesélte a számára egyik legkedvesebb élményt, amelyet az elmúlt hónapban tapasztalt. „A legelső alkalommal, amikor bemutatkoztam a gyerekeknek, mindenki nagy örömmel fogadott, azonban volt egy kislány, aki nem akart megszólalni. Nem tudtam, hogy ez nyelvi akadály miatt van így, ezért megpróbáltam románul beszélni, majd cigányul is mondtam egy-két szót, amit ismertem, de semmire sem reagált. Amikor felmentünk a terembe és kiosztottam a szendvicseket, a kislány rám nézett, és azt mondta: Maga kedves! Ebben a pillanatban értettem meg, hogy a tettek többet érnek, mint a szavak” – mesélte a szociális munkás.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!