Fotó: Kristó Róbert
Vasile Liviu Oprea, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője szerint nincs olyan veszély, hogy emberek fertőződhettek volna meg a napokban nyilvánosságra hozott gümőkóros eset következtében.
2016. november 03., 16:212016. november 03., 16:21
Az ügyvezető igazgató által utóbb nyilvánosságra hozott részletek szerint őket idén május 26-án értesítette a Botoşani megyei szakigazgatóság, hogy egy Botoşani-ban levő vágóhídon levágott marhánál TBC-re utaló nyomokat találtak. Az állat Maros megyéből származott. Az igazgatóság az értesítésre kiszállt arra a szarvasmarha-tartó telepre, ahonnan az állat származott, ahol megállapították: a farm nem állít elő emberi fogyasztásra szánt tejet, egyetlen laktációban levő állatot sem találtak ott. Itt minden hat hetesnél idősebb szarvasmarhát szűrővizsgálatnak vetettek alá.
A későbbi vizsgálat során arra is fény derült, hogy a növendék állatokat nevelő farm kapcsolatban állott – állatokat cseréltek – egy másik farmmal, s mindkettőnek ugyanazok voltak a társtulajdonosai. Ezért elhatározták a másik, fejősteheneket tartó farm minden egyedének vizsgálatát. A tesztek igazolták, hogy egyes egyedeknél fellelhetőek azok az allergiareakciók, amelyek arra a gyanúra adhatnak okot, hogy bizonyos egyedeknél fennállhat a gümőkórral való fertőzöttség veszélye.
Ezért az érvényes jogszabályoknak megfelelően már aznap, amikor megjöttek az első teszteredmények, azaz június 4-én megtiltották, hogy a farmról emberi fogyasztásra szolgáló tejet szállítsanak, továbbá egy egész sor más intézkedést hoztak, többek között azt is, hogy a pozitív reakciójú állatokat elkülönítsék a negatív reakciójú állománytól. Azt a tejet, amely a pozitív vagy kétes teszteredményű állatoktól származott, megsemmisítésre küldték el egy erre szakosodott egységhez. Azoktól az állatoktól származó tejet, amelyek negatív teszteredményeket produkáltak, a törvények értelmében az állategészségügyi igazgatóság egyetértésével egy feldolgozóhoz szállíthatták volna a tulajdonosok, ám ők úgy döntöttek, hogy bármilyen tejszállítást beszüntetnek június 4-től.
Az igazgatóság rámutat: a farmokról származó tejet általában a közeli településeken, két saját képviseleti üzletben forgalmazták péktermékekkel együtt. Ezek közül egyik 2016. március 3-án, a másikat 2016. május 20-án kapott állategészségügyi működési engedélyt. Egyik üzletbe utoljára június 3-án, a másikba 4-én szállítottak tejet a farmról. A tejtermelő farmon a megtermelt tejet folyamatosan ellenőrizték az összcsíraszám (NTG) és a szomatikus sejtek jelenléte (NCS) szempontjából, továbbá elvégezték az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által elrendelt valamennyi vizsgálatot.
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője felhívja a figyelmet, hogy az a tejfeldolgozó, amely az érintett farmoktól tejet vett át, továbbá minden más feldolgozó a megyéből, amely emberi fogyasztásra szánt tejet forgalmaz, pasztőrözési folyamatnak veti alá a tejet, s ennek a műveletnek a hatékonyságát olyan tesztekkel ellenőrzik, amelyek kimutatják a pasztőrözési folyamat hatékonyságát, azaz azt a tényt, hogy a tejből minden olyan mikroorganizmus eltűnt, amely veszélyeztethetné a fogyasztók egészségét. A megyei feldolgozókban előállított tejtermékek és tej soha nem tette ki veszélynek a fogyasztók egészségét, ilyen értelmű rizikó soha nem állt fenn. Azt is pontosítják, hogy a Botoşani-ban pozitívként diagnosztizált TBC-s (gümőkóros) esetben a vizsgálatok Mycobacterium caprae baktériumot mutattak ki és nem Mycobacterium tuberculosist (utóbbi a Koch-bacilus, amely az emberi tuberculosisra jellemző).
Az igazgató továbbá tájékoztatott, hogy a két Maros megyei farmról 76 pozitív tesztű állatot vágtak le, s a társtulajdonosok úgy döntöttek, hogy az állomány nagy részét kényszervágással semmisítik meg.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!