
Fotó: Kristó Róbert
Vasile Liviu Oprea, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője szerint nincs olyan veszély, hogy emberek fertőződhettek volna meg a napokban nyilvánosságra hozott gümőkóros eset következtében.
2016. november 03., 16:212016. november 03., 16:21
Az ügyvezető igazgató által utóbb nyilvánosságra hozott részletek szerint őket idén május 26-án értesítette a Botoşani megyei szakigazgatóság, hogy egy Botoşani-ban levő vágóhídon levágott marhánál TBC-re utaló nyomokat találtak. Az állat Maros megyéből származott. Az igazgatóság az értesítésre kiszállt arra a szarvasmarha-tartó telepre, ahonnan az állat származott, ahol megállapították: a farm nem állít elő emberi fogyasztásra szánt tejet, egyetlen laktációban levő állatot sem találtak ott. Itt minden hat hetesnél idősebb szarvasmarhát szűrővizsgálatnak vetettek alá.
A későbbi vizsgálat során arra is fény derült, hogy a növendék állatokat nevelő farm kapcsolatban állott – állatokat cseréltek – egy másik farmmal, s mindkettőnek ugyanazok voltak a társtulajdonosai. Ezért elhatározták a másik, fejősteheneket tartó farm minden egyedének vizsgálatát. A tesztek igazolták, hogy egyes egyedeknél fellelhetőek azok az allergiareakciók, amelyek arra a gyanúra adhatnak okot, hogy bizonyos egyedeknél fennállhat a gümőkórral való fertőzöttség veszélye.
Ezért az érvényes jogszabályoknak megfelelően már aznap, amikor megjöttek az első teszteredmények, azaz június 4-én megtiltották, hogy a farmról emberi fogyasztásra szolgáló tejet szállítsanak, továbbá egy egész sor más intézkedést hoztak, többek között azt is, hogy a pozitív reakciójú állatokat elkülönítsék a negatív reakciójú állománytól. Azt a tejet, amely a pozitív vagy kétes teszteredményű állatoktól származott, megsemmisítésre küldték el egy erre szakosodott egységhez. Azoktól az állatoktól származó tejet, amelyek negatív teszteredményeket produkáltak, a törvények értelmében az állategészségügyi igazgatóság egyetértésével egy feldolgozóhoz szállíthatták volna a tulajdonosok, ám ők úgy döntöttek, hogy bármilyen tejszállítást beszüntetnek június 4-től.
Az igazgatóság rámutat: a farmokról származó tejet általában a közeli településeken, két saját képviseleti üzletben forgalmazták péktermékekkel együtt. Ezek közül egyik 2016. március 3-án, a másikat 2016. május 20-án kapott állategészségügyi működési engedélyt. Egyik üzletbe utoljára június 3-án, a másikba 4-én szállítottak tejet a farmról. A tejtermelő farmon a megtermelt tejet folyamatosan ellenőrizték az összcsíraszám (NTG) és a szomatikus sejtek jelenléte (NCS) szempontjából, továbbá elvégezték az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által elrendelt valamennyi vizsgálatot.
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője felhívja a figyelmet, hogy az a tejfeldolgozó, amely az érintett farmoktól tejet vett át, továbbá minden más feldolgozó a megyéből, amely emberi fogyasztásra szánt tejet forgalmaz, pasztőrözési folyamatnak veti alá a tejet, s ennek a műveletnek a hatékonyságát olyan tesztekkel ellenőrzik, amelyek kimutatják a pasztőrözési folyamat hatékonyságát, azaz azt a tényt, hogy a tejből minden olyan mikroorganizmus eltűnt, amely veszélyeztethetné a fogyasztók egészségét. A megyei feldolgozókban előállított tejtermékek és tej soha nem tette ki veszélynek a fogyasztók egészségét, ilyen értelmű rizikó soha nem állt fenn. Azt is pontosítják, hogy a Botoşani-ban pozitívként diagnosztizált TBC-s (gümőkóros) esetben a vizsgálatok Mycobacterium caprae baktériumot mutattak ki és nem Mycobacterium tuberculosist (utóbbi a Koch-bacilus, amely az emberi tuberculosisra jellemző).
Az igazgató továbbá tájékoztatott, hogy a két Maros megyei farmról 76 pozitív tesztű állatot vágtak le, s a társtulajdonosok úgy döntöttek, hogy az állomány nagy részét kényszervágással semmisítik meg.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!