Fotó: Kristó Róbert
Vasile Liviu Oprea, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője szerint nincs olyan veszély, hogy emberek fertőződhettek volna meg a napokban nyilvánosságra hozott gümőkóros eset következtében.
2016. november 03., 16:212016. november 03., 16:21
Az ügyvezető igazgató által utóbb nyilvánosságra hozott részletek szerint őket idén május 26-án értesítette a Botoşani megyei szakigazgatóság, hogy egy Botoşani-ban levő vágóhídon levágott marhánál TBC-re utaló nyomokat találtak. Az állat Maros megyéből származott. Az igazgatóság az értesítésre kiszállt arra a szarvasmarha-tartó telepre, ahonnan az állat származott, ahol megállapították: a farm nem állít elő emberi fogyasztásra szánt tejet, egyetlen laktációban levő állatot sem találtak ott. Itt minden hat hetesnél idősebb szarvasmarhát szűrővizsgálatnak vetettek alá.
A későbbi vizsgálat során arra is fény derült, hogy a növendék állatokat nevelő farm kapcsolatban állott – állatokat cseréltek – egy másik farmmal, s mindkettőnek ugyanazok voltak a társtulajdonosai. Ezért elhatározták a másik, fejősteheneket tartó farm minden egyedének vizsgálatát. A tesztek igazolták, hogy egyes egyedeknél fellelhetőek azok az allergiareakciók, amelyek arra a gyanúra adhatnak okot, hogy bizonyos egyedeknél fennállhat a gümőkórral való fertőzöttség veszélye.
Ezért az érvényes jogszabályoknak megfelelően már aznap, amikor megjöttek az első teszteredmények, azaz június 4-én megtiltották, hogy a farmról emberi fogyasztásra szolgáló tejet szállítsanak, továbbá egy egész sor más intézkedést hoztak, többek között azt is, hogy a pozitív reakciójú állatokat elkülönítsék a negatív reakciójú állománytól. Azt a tejet, amely a pozitív vagy kétes teszteredményű állatoktól származott, megsemmisítésre küldték el egy erre szakosodott egységhez. Azoktól az állatoktól származó tejet, amelyek negatív teszteredményeket produkáltak, a törvények értelmében az állategészségügyi igazgatóság egyetértésével egy feldolgozóhoz szállíthatták volna a tulajdonosok, ám ők úgy döntöttek, hogy bármilyen tejszállítást beszüntetnek június 4-től.
Az igazgatóság rámutat: a farmokról származó tejet általában a közeli településeken, két saját képviseleti üzletben forgalmazták péktermékekkel együtt. Ezek közül egyik 2016. március 3-án, a másikat 2016. május 20-án kapott állategészségügyi működési engedélyt. Egyik üzletbe utoljára június 3-án, a másikba 4-én szállítottak tejet a farmról. A tejtermelő farmon a megtermelt tejet folyamatosan ellenőrizték az összcsíraszám (NTG) és a szomatikus sejtek jelenléte (NCS) szempontjából, továbbá elvégezték az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által elrendelt valamennyi vizsgálatot.
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője felhívja a figyelmet, hogy az a tejfeldolgozó, amely az érintett farmoktól tejet vett át, továbbá minden más feldolgozó a megyéből, amely emberi fogyasztásra szánt tejet forgalmaz, pasztőrözési folyamatnak veti alá a tejet, s ennek a műveletnek a hatékonyságát olyan tesztekkel ellenőrzik, amelyek kimutatják a pasztőrözési folyamat hatékonyságát, azaz azt a tényt, hogy a tejből minden olyan mikroorganizmus eltűnt, amely veszélyeztethetné a fogyasztók egészségét. A megyei feldolgozókban előállított tejtermékek és tej soha nem tette ki veszélynek a fogyasztók egészségét, ilyen értelmű rizikó soha nem állt fenn. Azt is pontosítják, hogy a Botoşani-ban pozitívként diagnosztizált TBC-s (gümőkóros) esetben a vizsgálatok Mycobacterium caprae baktériumot mutattak ki és nem Mycobacterium tuberculosist (utóbbi a Koch-bacilus, amely az emberi tuberculosisra jellemző).
Az igazgató továbbá tájékoztatott, hogy a két Maros megyei farmról 76 pozitív tesztű állatot vágtak le, s a társtulajdonosok úgy döntöttek, hogy az állomány nagy részét kényszervágással semmisítik meg.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!