Fotó: Nemes Gyula
A Szent György-emlékmű mellett felállított Petky Dávid-szobrot Miholcsa József szobrászművész, a támogató Kis Gyula és felesége, valamint Marosszentgyörgy plébánosa, Baricz Lajos leplezte le. A plébánia újraalapítójának állítottak emléket.
2014. július 27., 16:502014. július 27., 16:50
Vasárnap délelőtt ünnepi szentmisére került sor a marosszentgyörgyi római katolikus templomban, majd ezt követően szoborleplezésre a cinteremben. A szentmisét Ft. Oláh Dénes főesperes celebrálta, aki prédikációjában a kincsről és az emberi értékrendről beszélt. „Azok lettek igazán nagyok történelmünk folyamán, akik a helyes sorrendet tartották be, mint például a szentek, a vértanúk, a rendalapítók vagy éppen az egyházközségek megalapítói” – mondotta.
Miután Oláh Dénes főesperes megáldotta az egyházközség második megalapítójának kőmását, Baricz Lajos plébános személyét méltatta.
Petky Dávid 1680-ban született, a grófi méltóságot Lipót császártól kapta. Marosszentgyörgyon az Ilibánd határrészen 1710-ben építtette fel a Szentkereszt nevű temetőkápolnát, amit mai napig használnak. 1720-ban visszaszerezte a református egyház tulajdonába került templomot, majd saját költségén rendbe tetette és felújíttatta. Ettől az időtől indult újra a rendszeres római katolikus hitélet Marosszentgyörgyön, ezért tekintik Petky Dávidot az egyházközség második megalapítójának. Gróf Petky Dávid 1744-ben hunyt el, feleségével Zichy Sárával együtt a mikházi kolostor sírboltjában nyugszanak.
1994-ben a marosszentgyörgyi cserkészcsapat a Gróf Petky Dávid nevet vette fel, majd 2007-ben a község főutcájának egy részét nevezték el a helyi személyiségről.
Miholcsa József szobrászművész hangsúlyozta. „Hiszem, hogy a talentumomat Istentől kaptam, és ő irányított munkám során” – mondta a művész.
Kis Gyula marosszentgyörgyi vállalkozó szerint „eljön az a kor minden ember életében, amikor azt érzi, hogy valamit tennie kell.” A vállalkozó 8.000 lejt adományozott a talapzat és a szobor elkészítésére.
A szobrot a helyi cserkészcsapat, a római katolikus egyházközség, a Rákóczi Szövetség és a Kolping család képviselői koszorúzták meg, majd rövid ünnepi műsor következett. Az eseményt a Jubilate és a Jubilate Deo dalkaroknak, a Kolping család énekkarának, valamint Orbán Balázs és Vas Lajos citeraművészek előadása zárta.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!