Fotó: Gligor Róbert László
Mivel tetőzetét, falait kikezdte az időjárás, és a tolvajok is szemet vetettek a gazdátlan épületre, csak idő kérdése az összeomlás. A szentháromsági Bereczki-udvarházról már mindenki lemondott.
2014. február 17., 18:552014. február 17., 18:55
2014. február 18., 09:102014. február 18., 09:10
A falu központjában, az iskola mögötti domb lábánál áll a kastélynak nevezett, de méreteiben inkább udvarháznak nevezhető épület. A Sánta család építette a 19. század végén: magasföldszintes, kéttraktusos épület, főhomlokzatán egy kör alaprajzú, sokszögű fedett tornác emelkedik téglapilléreken, törtsíkú kupolás tetőzettel. A 20. század elején Sóváradi Sánta Albert jegyző lakott benne, de 1907-ben cigány kovácsa, Mitra Micsi Máté felbujtására a falu alacsonyabb származású lakói megtámadták a kúriát, és az öreg jegyzőt agyonverték. Az épületet a Bereczki család vásárolta meg. A Torboszlóból származó családnak is épült udvarháza a 18. században, ennek bejáratán az 1798-as évszám állt.
Bomlik és széthordják
Még a gyakran arra járót is meglepi a kastély gyors romlása: míg tíz évvel ezelőtt lakták, most siralmas állapotban van. Először a tornác tetőszerkezete szakadt le, aztán az egyik bástyaszerű saroképületének fala dőlt ki – a helyiek úgy tudják, hogy valakik lóval tépték ki a falból a kovácsoltvas erkélyt, ezután bomlott meg a téglafal. A megrongálódott tetőzet miatt az eső, hó is gyorsan elvégezte a maga munkáját, a tetőszerkezet több helyen beszakadt, és a mennyezet is lezuhant. Ahol még áll, ott a becsorgó csapadék tette tönkre a stakatúrt és a falakat. A gazdátlan épületre azonban a tolvajok is csakhamar szemet vetettek: a tucatnyi helyiségből legtöbb helyen már az ajtókat, ablakokat elemelték, az egykori gyönyörű fehér csempekályhákat széthordták. De már a kémények és a pincefalak is bomlásnak indultak, a falakat eltakarja a felkúszó indaszövevény, és még nem is beszéltünk az épület mögött és a néhány helyiségben található szemétkupacokról.
Iskola, raktár, műhely és lakás egyben
Amikor az oroszok 1944-ben a Kis-Küküllő völgye felől bevonultak a faluba, az épületben lakó Bereczki Sándornak és feleségének az istállóba kellett költöznie. Az oroszok „két kézzel” osztogatták szét az úri család holmiját, aki nem akarta elfogadni, azt azzal fenyegették, hogy lelövik az urat – mesélte el portálunknak a falubeli idősek visszaemlékezései alapján, Márton Ferenc egykori iskolaigazgató. Az idősek jól emlékeznek az úri családra, a lovaskocsik számára kialakított kör alakú kastélybeállóra, a kastélyparkra, a pincében álló hatalmas présre és boroshordókra, de azt is tudják: a kisebbik pincében pumpás kút volt, abból emelték fel a vizet a padláson elhelyezett tartályokba, onnan pedig vezetékek osztották szét az épület helyiségeibe.
Az ingatlant a kommunista hatalom államosította, egy ideig a kollektív gazdaság használta gabonaraktárként még a padlást is, de a felekezeti oktatás megszűnésével itt működött a felső tagozatos iskola is. 1970-ben elkészült az új, tágas, emeletes iskola, a felszabaduló épületben tornatermet, óvodát és iskolaműhelyeket rendeztek be. Az épület egy kis részébe visszaköltözhetett a Bereczki család is, de ők az 1980-as évek közepén meghaltak. Az épület egy részét szolgálati lakásként tartották fent, az utolsó lakója mintegy tíz éve halt meg. Azóta senki nem gondozza az épületet, gyors romlása is azután kezdődött – mondják a falubeliek.
Le kellene bontani
A faluban úgy tudják, hogy a kastély az önkormányzat ügykezelésébe tartozik. Karácsony Károly nyárádgálfalvi polgármester ezt határozottan cáfolja: az épület ma is az állam tulajdona. Sokáig a megyei tanfelügyelőség rendelkezett felette, néhány éve pedig a helyi önkormányzat alárendeltségébe került az iskolával együtt, de telekkönyvileg még most is az állam tulajdonaként szerepel, mint az iskola melléképülete. Az elöljárótól megtudtuk: a család örököseit az elkobzott ingatlanért az állam pénzben kártalanította. Az épületet már többször megpróbálták külföldieknek felajánlani, de senki nem vásárolta meg. Egy gombatermesztő is érdeklődött iránta, de akkor a tanfelügyelőség nem ment bele a vásárba. „Bár legalább az iskolákat tudjuk rendezni, nemhogy ilyen beruházást végezzünk” – mondta Karácsony Károly, amikor az épület sorsáról érdeklődtünk. „Jó lenne, ha valakinek el lehetne adni, de nem kell senkinek” – fejtette ki a polgármester, aki szerint az egész épületből már csak a pince ér valamit. Ha valaki valamit is akarna kezdeni az épülettel, először le kell bontania és teljesen újjá kell építenie – tette hozzá.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
szóljon hozzá!