Fotó: Gligor Róbert László
Hat éve működik Szabédon a Fürge lábak egyesület, azóta nemcsak a helyi, hanem a mezőségi és Maros megyei magyarok körében is ismert, de az országhatárokon is túljutott.
2016. április 01., 13:242016. április 01., 13:24
A Fürge lábak egyesület tevékenységét az eddigiekben három irányvonal határozta meg: a néptánc, a labdarúgás és a színjátszás. Ez utóbbit a helyi unitárius ifjúsági egylettel közösen, helyi pedagógusok szakmai irányításával végezték, számos előadással, főleg vígjátékokkal, bohózatokkal léptek fel a megye több településén és a Színpad fesztiválon. Szilágyi Dezső elnök szerint megéri folytatni a tevékenységet, bár nehéz előteremteni a szükséges anyagi feltételeket.
A néptáncoktatás talán a legfontosabb meghatározója a szervezet tevékenységének, és a kezdetektől három korcsoport létrehozására és működtetésére törekedtek. Jelenleg az óvodásoktól a 25 éves fiatalokig táncolnak a szabédiak az együttes korcsoportjaiban Farkas Sándor és Kásler Magda irányításával. Legutóbbi fellépésük, bemutatkozásuk hazai színpadon volt februárban a farsangi műsorral.
Szilágyi Dezső is nagyon büszke a tánccsoportra, mert kezdetekkor nem gondolták volna, hogy ilyen sokáig fogják bírni az iramot, és ilyen eredményeket fognak elérni. Külön kiemelte az elnök, hogy a szabédi csoportból három ügyes fiatal dolgozik már profi táncosként a Maros Művészegyüttesben, pedig a kezdetekben, gyerekekként noszogatni kellett őket, hogy járjanak táncpróbákra. Persze, az eredményekben nagy érdemük van az oktatóknak is, akik sok munkával sok táncot megtanítottak a helyi fiataloknak, így azok az itthoni, megyebeli fellépések és Gyöngykoszorú fesztiválok mellett már Görögországban is vendégszerepeltek, és állandó résztvevők, visszatérők a magyarországi Pomázon az egyhetes nyári tánctáborban.
Persze, az éremnek másik oldala is van, az egyesületnek és a szülőknek nem kis feladat előteremteni a szükséges anyagi alapot a munkához, de az elnök arra buzdít minden szülőt: küldjék gyerekeiket rendszeresen a táncpróbákra, mert a néptáncot, hagyományt és a szép népviseletet nem szabad feladni. „Számunkra ez a fennmaradás egyik fontos tényezője” – mondja az elnök, s ez hatványozottan igaz a Mezőség peremén. Ennek ellenére hiszi, hogy megéri a befektetett munka és pénz, és reméli, még hosszú ideig működni fog a tánccsoport.
Nemcsak a táncosokra, hanem a futballozó fiatalokra is ráakasztották a „fürge lábúak” kifejezést, hiszen az egyesület biztosít keretet a megyei 6. liga második csoportjában szereplő focicsapatnak is. Vegyes korosztályú, de 16. életévüket betöltött fiatalok kergetik a labdát a gyepen, és ami lényeges: mind helybeliek. Sosem volt céljuk más településekről játékosokat hozni, remélik, hogy a maguk erejéből is tisztességesen helyt tudnak állni a csoportban, és bekerülni a rájátszásba is.
De mivel „pénz nélkül csak beszélni lehet”, Szilágyi a támogatókról sem feledkezett meg. Tavaly Szabéd volt a házigazdája egy nemzetközi öregfiúk-focitornának, ezt megelőzően felújították és korszerűsítették a sportpályát, az öltözőkben tusolókat alakítottak ki, a pályát pedig a helyi fiatalok, sportolók, a lakosság hozzáállásával bekerítették, kicserélték a kapufákat, cserepadokat készítettek. Ebben a mezőcsávási polgármesteri hivatal is támogatta őket, de legtöbbet Csécs József és Szikszai Róbert helyi vállalkozóktól kaptak anyagiak és munkagépek biztosításával.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
szóljon hozzá!