Fotó: Gligor Róbert László
Hat éve működik Szabédon a Fürge lábak egyesület, azóta nemcsak a helyi, hanem a mezőségi és Maros megyei magyarok körében is ismert, de az országhatárokon is túljutott.
2016. április 01., 13:242016. április 01., 13:24
A Fürge lábak egyesület tevékenységét az eddigiekben három irányvonal határozta meg: a néptánc, a labdarúgás és a színjátszás. Ez utóbbit a helyi unitárius ifjúsági egylettel közösen, helyi pedagógusok szakmai irányításával végezték, számos előadással, főleg vígjátékokkal, bohózatokkal léptek fel a megye több településén és a Színpad fesztiválon. Szilágyi Dezső elnök szerint megéri folytatni a tevékenységet, bár nehéz előteremteni a szükséges anyagi feltételeket.
A néptáncoktatás talán a legfontosabb meghatározója a szervezet tevékenységének, és a kezdetektől három korcsoport létrehozására és működtetésére törekedtek. Jelenleg az óvodásoktól a 25 éves fiatalokig táncolnak a szabédiak az együttes korcsoportjaiban Farkas Sándor és Kásler Magda irányításával. Legutóbbi fellépésük, bemutatkozásuk hazai színpadon volt februárban a farsangi műsorral.
Szilágyi Dezső is nagyon büszke a tánccsoportra, mert kezdetekkor nem gondolták volna, hogy ilyen sokáig fogják bírni az iramot, és ilyen eredményeket fognak elérni. Külön kiemelte az elnök, hogy a szabédi csoportból három ügyes fiatal dolgozik már profi táncosként a Maros Művészegyüttesben, pedig a kezdetekben, gyerekekként noszogatni kellett őket, hogy járjanak táncpróbákra. Persze, az eredményekben nagy érdemük van az oktatóknak is, akik sok munkával sok táncot megtanítottak a helyi fiataloknak, így azok az itthoni, megyebeli fellépések és Gyöngykoszorú fesztiválok mellett már Görögországban is vendégszerepeltek, és állandó résztvevők, visszatérők a magyarországi Pomázon az egyhetes nyári tánctáborban.
Persze, az éremnek másik oldala is van, az egyesületnek és a szülőknek nem kis feladat előteremteni a szükséges anyagi alapot a munkához, de az elnök arra buzdít minden szülőt: küldjék gyerekeiket rendszeresen a táncpróbákra, mert a néptáncot, hagyományt és a szép népviseletet nem szabad feladni. „Számunkra ez a fennmaradás egyik fontos tényezője” – mondja az elnök, s ez hatványozottan igaz a Mezőség peremén. Ennek ellenére hiszi, hogy megéri a befektetett munka és pénz, és reméli, még hosszú ideig működni fog a tánccsoport.
Nemcsak a táncosokra, hanem a futballozó fiatalokra is ráakasztották a „fürge lábúak” kifejezést, hiszen az egyesület biztosít keretet a megyei 6. liga második csoportjában szereplő focicsapatnak is. Vegyes korosztályú, de 16. életévüket betöltött fiatalok kergetik a labdát a gyepen, és ami lényeges: mind helybeliek. Sosem volt céljuk más településekről játékosokat hozni, remélik, hogy a maguk erejéből is tisztességesen helyt tudnak állni a csoportban, és bekerülni a rájátszásba is.
De mivel „pénz nélkül csak beszélni lehet”, Szilágyi a támogatókról sem feledkezett meg. Tavaly Szabéd volt a házigazdája egy nemzetközi öregfiúk-focitornának, ezt megelőzően felújították és korszerűsítették a sportpályát, az öltözőkben tusolókat alakítottak ki, a pályát pedig a helyi fiatalok, sportolók, a lakosság hozzáállásával bekerítették, kicserélték a kapufákat, cserepadokat készítettek. Ebben a mezőcsávási polgármesteri hivatal is támogatta őket, de legtöbbet Csécs József és Szikszai Róbert helyi vállalkozóktól kaptak anyagiak és munkagépek biztosításával.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!