Fotó: Bakó Zoltán
Maros megye legrangosabb, legnagyobb mezőgazdasági jellegű kiállítása és vására immár ötödik éve Mikházán, a Csűrszínház mellett és azzal közösen zajlik. A kedden tartott Nemzetközi Gazdanap a Csűrszínházban címet kapta.
2016. szeptember 02., 14:392016. szeptember 02., 14:39
2016. szeptember 02., 15:102016. szeptember 02., 15:10
A rendezvény fő szervezője a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezete (RMGE-Maros), amelynek elnöke Csomós Attila elmondta, azért van szükség az ilyen rendezvényekre, hogy az erdélyi gazdák megismerjék egymást, bővítsék ismereteiket, tapasztalatokat cseréljenek, megértsék, miért van szükség a mezőgazdasági marketingre, de nem utolsó érv, hogy jól érezzék magukat a kiállításon. Mert egy jókedvű gazdaember könnyebben köt ismeretséget, könnyebben teremt kapcsolatot a gazdatársakkal. Úgy tűnik, ezúttal minden szempont érvényesült.
A gazdanapra az idén alakult Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége (EMGESZ) 21 tagszervezete jött el, ezek mellett az RMGE-Maros gazdaköreinek túlnyomó többsége is jelen volt, s természetesen egyéni gazdálkodók, vállalkozók, termelők is megérkeztek. Erdély sok településéről jöttek érdeklődők és számos magyarországi szakember is megtisztelte jelenlétével rendezvényt. Az utólagos számítások szerint a nap folyamán mintegy ezer ember fordult meg a négy helyszínen. Csak regisztrált kiállítókból 36-ot számoltunk össze a helyi sportpálya kiállító standjain. Voltak mezőgépeket forgalmazó vállalkozások, hús- és hentesárút forgalmazók, vagy tejterméket forgalmazók, gabona-vetőmag forgalmazók, de állattenyésztők is, az iszlói Lutsch Sándor mangalicákat, a szovátai közbirtokosság Szuffok fajtájú kosokat, a fehéregyházi Kálnoki Endre postagalambokat hozott. Ezek mellett számos kézműves, gyékényfonó, szalma-dísz készítő, szalmakalap-, varrottas-készítő, méhész, üveg- és porcelánfestő kínálgatta termékeit. És ott volt a Pálinka-lovagrend Egyesület is a különbnél különb párlatokkal.
A csűrszínház épületében, a mögötte levő Agrárakadémia sátrában és a művelődési otthonban huszonegy előadást számláltunk össze, amelyek a korszerű gazdálkodás csaknem minden területét felölelték. Érdekesnek tűnt Somogyi György szatymazi gazdaköri elnök, a szegedi Fűszerpaprika Kutatóintézet korábbi főkutatójának, paprikanemesítőjének előadása, amely a jelenlegi viszonyokat, s a Kárpát-medencei együttműködés szükségességét és hasznát taglalta. Elmondta: Szegedről 1938-ban még 2 ezer tonna paprika ment ki Amerikába, ma az egész országban nem terem ennyi. A kilencvenes években az anyaországban 8 ezer tonnát termeltek, ennek felét kivitelre, a másik felét belső használatra. Azóta a hungarikumnak számító magyarországi fűszerpaprika-termelés lenullázódott, s így 30 ezer ember maradt munka nélkül. Évente 600 tonna fűszerpaprikát hoznak be Dániából. Ezért kell feléleszteni ezt az ágazatot. Ébredés jelei vannak már Magyarországon, de az erdélyi együttműködés sem elhanyagolható. Itt termesztenek már fűszerpaprikát Marosszentannán, az Arad megyében, de Kisiratoson és Temesváron is. „Ha összekapaszkodunk az erdélyiekkel, ahol 180 éve van gazdaköri mozgalom, sikerül feltámasztani. Mert a tudás hatalom. Ha adok belőle a másik embernek, attól én nem leszek szegényebb, de ő biztos, hogy gazdagabb lesz” – mondott az ismert paprikakutató szakember. Hasonló szellemben beszélt Torda Márta, a Magyar Földművelésügyi Minisztérium Nemzetközi és Kárpát-medencei Kapcsolatok Főosztályának vezetője is.
A nap egyik fénypontja a Kárpát-medencei Legszebb konyhakert verseny Maros megyei résztvevői résztvevői nyerteseinek kisorsolása volt. A legszebb konyhakert első helyezettje a marosvásárhelyi Bălăşoiu Ilona, második a mezőpaniti Bodó Gyula, harmadik a mezősámsondi Harmath Anna kertje lett. A kertek tulajdonosai Therezia tejtermék-gyár élelmiszercsomagját és oklevelet vehettek át.
A Csűrszínház mögötti kertben hét bográcsban ropogott a tűz az üstök, bográcsok alatt, hét gazdakör főzte rotyogtatta az ízletes, különböző húsadalékokkal, fűszerekkel „egyénített” pityóka-, vagy babgulyást. Annyi étek készült el a délutáni ebédig, hogy mindenkinek jutott belőle, sőt, maradt a későn jövők számára is. A gazdanap egyik nagy „találmánya”: a gulyásfőzés nem volt verseny. Mindenki annyit és úgy főzött, ahogyan kedve, ízlése diktálta és annyit főzött, amennyi hozzávalót hozott. Talán ettől is volt, hogy sokkal jobb ízűnek tűnt az étek a szíves kínálás során, idegenek telepedtek a különböző gazdakörök sátrai alá, ahol a gőzölgő étel mellett rögtön barátságok szövődtek.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!