Fotó: Gálna Zoltán
A Milyen az ideális város? kérdésre ad választ a marosvásárhelyi városháza honlapján tanulmányozható városfejlesztési tervcsomag, amelyhez november elsejéig szólhatnak hozzá azok, akiket érdekel Marosvásárhely jövője.
2016. október 17., 12:402016. október 17., 12:40
2016. október 17., 16:002016. október 17., 16:00
A rövid- és középtávú városfejlesztési tervekben játszóterek, parkok, oktatási központok kialakítása, korszerű tömegközlekedés megszervezésre, aszfaltozott utcák, emeletes és föld alatti parkolók, kerékpárutak szerepelnek, három Maros-híd, és természetesen nem hiányzik a Tudor és a volt November 7. lakótelepet a Somostetővel összekötő libegő sem. Mindezen elképzeléseket ki lehet egészíteni, a végleges változatokkal a városháza majd uniós alapokra pályázik.
Az uniós pénzek lehívásának egyik feltétele az elkövetkező időszakban a 2016-2023-as városfejlesztési stratégia kidolgozása. Az önkormányzat szakemberei összeállították az alapterveket, körvonalazták, hogy milyen területeken van szükség jelentősebb befektetésekre.
A városháza honlapján egy több oldalas kérdőív található, ennek kitöltésére tíz perc elegendő, s az a célja, hogy felmérje, mennyire elégedettek a marosvásárhelyiek a lakókörnyezetükkel, az oktatással, az egészségügyi ellátással, a tömegközlekedéssel. Szintén a városháza honlapján lehet tanulmányozni a fejlesztési irányvonalakat és terveket. Mint összeállítói hangsúlyozták, a tervekkel az a céljuk, hogy javítsák a marosvásárhelyi lakók életkörülményeit és közbiztonságát, tegyék lehetővé, hogy a város regionális orvosi-, tudományos- és innovációs központtá váljon.
Ezek közül nem hiányzik a már sokszor emlegetett libegő, a Tudor lakótelepi második Víkendtelep létesítése, a Ratosnyáról 60 kilométeres vezetékkel lehozandó ivóvíz. A közlekedési stratégiában többek között szerepel a kerékpárutak kiépítése, a Kárpátok sétányán és az Azomureş közelében kialakítandó új Maros-hidak megépítése, a meglévő Kossuth utcai híd felújítása, több utca korszerűsítése, a földutak teljes felszámolása, föld alatti és emeletes parkolók építése a főtér, a nagykórház és a Somostető közelében, a Győzelem és Rózsák tere teljes korszerűsítése. Egy önkormányzati szervezeteknek helyet adó központot is szeretne kialakítani a városháza, ez a Dózsa György út 9. szám alatt, a volt Hangya épületben működne (ahol most a politikai pártok, a helyi rendőrség, két napilap és a hivatal szociális igazgatósága működik).
Külön fejezet foglalkozik a tömegközlekedés fejlesztésével, a gépjárműpark teljes cseréjével, a peremtelepülések Marosvásárhellyel való összekapcsolásával, valamint ide tartozik a vidéki autóbuszmegállók teljes korszerűsítése is.
A turizmus fejlődését többek között a Víkendtelep bővítésétől, a Poklos és Maros partján kialakítandó zöld parkok létrehozásától, a sportlétesítmények bővítésétől és az úgynevezett olimpiai falu megépítésétől várják. De felélesztenék a Drakula tervet is, amelynek révén Marosvásárhely érintésével, látogatásával Segesvárra „csalnák” a külföldi vendégeket. Nem marad ki a tervből Szováta bevonása sem.
A szennyezés csökkentése, környezetvédelem fejezet alatt többek között a vegyipari kombinát meddőhányója felszámolásának befejezése és egy napelempark kialakítása szerepel, de a városháza szeretné, ha rendbe tehetné a meggyesfalvi volt téglagyár környékét is.
„A tizenkét oldalas városfejlesztési stratégia egy vázlat, amelynek alapján a városháza Marosvásárhely jövőjét szeretné körvonalazni, így fontos lenne, hogy minél többen hozzászóljanak, tanulmányozzák az elképzeléseket” – mondta a városháza sajtószóvivője, Cosmin Blaga, akitől megtudtuk, hogy a javaslatokat november elsejéig lehet elküldeni a marketing@tirgumures.ro email-címre. A polgármesteri hivatal a beküldött tervekről november folyamán szervez közvitákat. Azelőtt külön találkozókra hívják a civil szervezeteket, a vállalkozókat, az orvosi és oktatási területen dolgozókat. Ezek időpontja egyelőre nem ismert.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!