Sokaknak nem lesz töltött bárányos, báránysültes húsvétjuk az idén Maros megyében. És nem azért, mert nincs bárány. Hanem mert az ára csak kevesek számára elérhető.
2013. március 28., 14:542013. március 28., 14:54
2013. március 28., 18:222013. március 28., 18:22
Egyre többen teszik fel maguknak a címbeli kérdést, ugyanis a jelenlegi piaci árak mellett egyre kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy a hagyományos húsvéti ünnepi asztalra bárányhúsból készült ételeket is tegyenek. De nem csak a piacon alkalmazott árak riasztóak, a húsüzletekben sem alacsonyabbak az árak. Kevés a bárány, s a tulajdonosoknak meg sem fordul a fejükben, hogy árat csökkentsenek az ünnep közeledtével, ugyanis ott van számukra a másik lehetőség, az ortodox húsvét. Ha az „áru most nem megy el”, még mindig ott van a lehetőség, hogy egy hónappal később eladják a bárányt.
Csak a Lajos király utcai piacon
Akárcsak az előző években, a marosvásárhelyi piacigazgatóság az idén is csak a Lajos király (Cuza Vodă) utcai piacon engedélyezte az élő bárányok árusítását. Ugyanitt működik az egyetlen bárányvágóhíd. A tavaly felújították, korszerűsítették, s csütörtökön délben már hosszú sor kígyózott a vágóhíd előtt.
Vágóhidi zsúfoltság
Csütörtöki piaci túránkon az árakról érdeklődtünk. A vidékről érkezett báránytulajdonosok 13–14 lejes kilónként áron kínálták az élő állatot. Mérleg is volt a helyszínen, úgyhogy, aki nem akart csalatkozni, a bégető, vagy mekegő (mert kecskegida is volt szép számmal) jószágot belehuppantotta a mérlegen levő kosárba, s máris lehetett alkudni. A vágóhíd előtt hosszú sorban várakoztak a férfiak, asszonyok, miközben lábuknál a sárban hevertek a halálra ítélt bégető áldozatok. A vágás díja sem volt potomság, hiszen egy-egy állatért 10 lejt, meg az állat bőrét kellett leperkálni. Az is igaz, hogy aki 150–200 lejt már kifizetett egy bárányért, azt a tíz lejt már nem nézte, a bőr pedig mára már egyáltalán nem kelendő portéka, úgyhogy senki sem bánta. Nem is a díj, inkább a hosszúra nyúló várakozás miatt békétlenkedtek a legtöbben.
Sertésbélszín áron
A vágópont egyik részében kampókon fél bárányok lógtak, s hevenyészett papírfecnin adták hírül – 27 lej kilója a félbevágott bárányoknak. Ez pontosan egy lejjel kevesebb, mint amennyit a piacon levő mészárszékekben kértek a bárányhús kilójáért. Mert azokban egységesen 28 lejért kínálták.
Egy idősebb hölgy méltatlankodva hátrált ki az egyik kis mészárszékből: „Mégis mit gondolnak?! Egyedülálló özvegyasszony vagyok, miből fizessek én 28 lejt egy kiló bárányért? S még hogyha adnának egy kilót. De csak negyed bárányt lehet venni. Miből? Abból a hatszázlejes nyugdíjamból?! Akkor inkább egy fél kiló sertésbélszínt veszek, s abban legalább nincs csont. Csak hát húsvétkor azért mégis szívesebben ennék egy kis bárányt. Már csak a hagyomány, meg a nosztalgia kedvéért is...”
A nagyobb üzletekben 30–32 lej közötti áron forgalmazzák a bárányhúst, előcsomagolva, egy-egy csomagért 70–100 lej közötti összeget kellene fizetni. Egy szerényebb kisjövedelmű család még megengedhetné magának, de egy kisnyugdíjas a nézegetéssel marad. S még a korábban elérhető árú bárányaprólékkal sem vigasztalhatja magát. Azt most 29,90 lejes áron kínálják a hipermarketekben, annyiért, mint a húst. Igaz, ebből van egy kiló körüli csomag, de azért mégiscsak aprólék (belsőség), nem hús...
Zöldet olcsón
A nagypiacon, de a többi városi piacon is viszonylag hozzáférhető áron lehet primőrzöldségeket vásárolni az ünnepre. A piros hónapos retek 2–3 lej kötésenként, a zöldhagyma ugyanennyi, salátát is ennyiért vásárolhatunk fejenként, s a zöldpetrezselymet is megkapjuk kötésenként 1–1,50 lejért. A töltött bárányhoz, tojásos-petrezselymes báránybordához való zöldség elkérhető áron van. Nem úgy a fő alapanyag. Valószínűleg sokan maradnak a piros tojással és zöldségekkel az ünnepre. Nekik a jó hír – a tojást már 37–40 banis áron meg lehet vásárolni, ha jól megkeresik a helyet.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!