Fotó: Barabás Kisanna
Egy éven keresztül fog hiányozni a marosvásárhelyi plébániatemplomból a főoltárkép. A 2,75 méter széles, 5 méter magas 18. századi műalkotást az elkövetkezendő ezen időszak alatt restaurálni fogják. Az elmúlt húsz évben a templom négy mellékoltárát sikerült teljesen felújítani, restaurálták a faanyagot, és felújították a mellékoltárok olajfestményeit is. Most eljött az ideje a központi oltárkép restaurálásának, amelyet állványok és több munkás segítségével emeltek le helyéről.
2014. július 30., 15:132014. július 30., 15:13
A marosvásárhelyi Keresztelő Szent János plébániatemplom a belváros jellegzetes barokk temploma, amelynek építését a jezsuiták szorgalmazták. A 18. században épült istenháza a város, illetve a térség legnagyobb római katolikus temploma. Berendezésének hangsúlyos eleme a szentély keleti falát teljesen kitöltő főoltár. Az egyházközség plébánosától, Oláh Dénestől megtudtuk, hogy az esetek 99,9 százalékában a főoltárkép egyben a templom titulusát is ábrázolja, s mivel a főtéri katolikus templom Keresztelő Szent János nevét viseli, a templom oltárképén is az a momentum szerepel, amikor Keresztelő Szent János megkereszteli az üdvözítőt.
A főoltárt a 18. század két kiemelkedő művészegyénisége, Anton Schuchbauer és Johannes Nachtigall készítette, gróf Haller János és neje, Daniel Zsófia megrendelésére 1755-ben. Ekkorra datálható a főoltárkép elkészülése, amelyet Michael Angelo Unterberger dél-tiroli festőművésznek tulajdonítanak, amint a négy mellékoltárképet is. A főoltárkép feletti gazdagon díszített kagylódíszes kartus hasított mezejének bal oldalán a Daniel család (átlőtt nyakú hattyú), jobb oldalán pedig a Haller család (nyolcszor vágott mező, arany és ezüst ékekkel, oroszlánokkal) címere emlékeztet a megrendelőkre.
Pattogzó festékréteg, elsötétedett mellékalakok
Bár a megközelítőleg 2,75x5 méteres festményt a huszadik században már restaurálták, most újfent szükség van a felújításra, ugyanis az akkori szaktudásnak megfelelően restaurálták, és a beavatkozás károsította a felületet – tudjuk meg Barabás Kisannától, a Keresztelő Szent János plébánia muzeológusától.
„Az akkori restaurálás folyamán használt anyagok jelentősen besötétedtek. Gyakorlatilag szinte kivehetetlenek lettek a mellékfigurák a képen. Ezeket próbálja orvosolni egy ilyen restaurálás, amelynek során a festmény jó néhány árnyalattal kell megtisztuljon. Emellett amikor leemelték, jól látszott, hogy a vászon felső és alsó felületein felpattogzott az olajfesték. Ezeket rögzíteni kell, kiegészíteni, tisztítani, retusálni, s természetesen a mai technológiának megfelelően levédeni. Elképzelhető, hogy kicserélik a keretet is” – mondja Barabás Kisanna muzeológus.
Kiss Lorándra bízták a munkát
A műalkotás restaurálását Kiss Loránd festőrestaurátor műhelyére bízta a plébánia, amelynek munkatársai már a mellékoltárok felújításánál is bizonyították szaktudásukat. A tervek szerint a munkálatok egy évig tartanak majd. A plébánia oltárképének a visszahelyezésére és megáldására 2015 júniusában kerülne sor, a tervek szerint a június 24-ei templombúcsún. A híveket addig is egy-egy szórólap várja a templom padjaiban, amelyen tudatják velük, miért is hiányzik a templomi főoltárkép.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!